Ozonator co to jest i do czego służy?

Ozonator co to jest i do czego służy?

Wszyscy pragniemy oddychać czystym i świeżym powietrzem, bez konieczności narażania się na nieprzyjemne zapachy czy patogeny. Coraz bardziej świadomie dbamy o swoje zdrowie oraz samopoczucie, a także o zdrowie najbliższych osób. Z tego względu w ostatnich latach popularność zyskały generatory ozonu. Czym one są, jak działają i co jeszcze warto o nich wiedzieć? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.

Co to jest generator ozonu?

Generator ozonu, zwany również ozonatorem powietrza, jest niewielkim i przenośnym urządzeniem podłączonym do prądu. Wytwarza on ozon, który jest bardzo silnym utleniaczem. W odpowiednim stężeniu może pozbyć się chorobotwórczych patogenów, co jest aktualnie silnie pożądane przez ludzi. Generatory ozonu są urządzeniami bezpiecznymi i prostymi w obsłudze. Znajdują zastosowanie zarówno w domach i budynkach mieszkalnych, jak i w firmach, restauracjach oraz innych budynkach przeznaczenia publicznego. Coraz częściej generatory ozonu znajdują się w stałym wyposażeniu firm sprzątających. 

Jak działa generator ozonu?

Ozonator powietrza wytwarza gaz zwany ozonem, o charakterystycznym zapachu, który możemy wyczuć np. po przejściu burzy. Posiada on specyficzne właściwości, w tym hamuje rozwój grzybów, bakterii czy pleśni, mogąc nawet całkowicie je zlikwidować. Choć uważa się, że ozon w nadmiarze jest szkodliwy dla człowieka, w ilościach produkowanych przez generator ozonu uznaje się go za całkowicie bezpieczny. Podczas dezynfekcji powietrza, na czas trwania czynności, wystarczy po prostu opuścić pomieszczenie, a następnie odczekać pół godziny - ozon rozłoży się samoistnie. Można oczywiście dodatkowo wywietrzyć mieszkanie. To urządzenie jest idealne zwłaszcza dla alergików i osób ceniących sobie higieniczną przestrzeń. Bakterie, pleśnie czy inne patogeny mogą zagrażać zdrowiu, powodując przewlekłe choroby i wpływając na złe samopoczucie czy bezsenność. Na zakup urządzenia powinny zdecydować się również rodzice małych dzieci oraz osoby z obniżoną odpornością, szczególnie podatne na zakażenia.

Generator ozonu umożliwia także pozbycie się moli ubraniowych, które niszczą odzież przechowywaną w szafach. W ich przypadku tradycyjne odświeżacze powietrza i preparaty umieszczane w szafce zwykle nie zdają egzaminu, natomiast to urządzenie pozbędzie się ich raz na zawsze. Dużą zaletą tego sprzętu jest również eliminowanie nieprzyjemnego zapachu. Jest on ściśle związany z obecnością bakterii, grzybów i pleśni, które rozwijając się, wydzielają przykry zapach. Dzięki ozonatorowi powietrza pozbyć się można także dymu papierosowego. 

Warto wiedzieć, że z jego pomocą odświeżyć można nie tylko powietrze, ale i klimatyzację w samochodzie, obuwie, dziecięce zabawki czy nawet żywność. W ostatnim przypadku ozon może wyeliminować z jej powierzchni zarodniki grzybów i resztki chemicznych środków ochrony roślin. Mając generator ozonu, nie trzeba przejmować się nieprzyjemnym zapachem czy patogenami.

Jaki generator ozonu do domu?

Generatory ozonu mają swoje parametry, na które zwraca się uwagę podczas zakupów. Pierwszym jest znamionowa wydajność ozonu, czyli jego ilość wytwarzana podczas 1 godziny. Do małych przestrzeni wystarczą urządzenia o wydajności przynajmniej 5000 mg/h, natomiast do większych pomieszczeń mieszkalnych zaleca się wybór generatorów o wydajności przynajmniej 15 000 mg/h. Im wyższa wydajność, tym szybciej przebiega ozonowanie. Jednocześnie warto, aby urządzenie miało poręczną, wygodną do przenoszenia konstrukcję. 

Wybierając generator ozonu, zwracajmy uwagę, czy urządzenie nie pracuje zbyt głośno. To częsta wada domowych ozonatorów. Osoby wrażliwe na hałasy czy mieszkające z małymi dziećmi chętnie szukają cichych modeli. Niektóre ozonatory posiadają funkcję 2 w 1, czyli ozonowanie powietrza oraz jego jonizację. Jonizacja powietrza odnosi się do produkowania ujemnych jonów, które po zetknięciu się z jonami dodatnimi przyciągają pyły, kurz i zanieczyszczenia. W tym momencie ulegają neutralizacji, a zanieczyszczenia opadają na podłogę. Domowe generatory powietrza można kupić już w cenie do 1000 zł.