Od czego zależy wydajność silnika do łodzi motorowej?
Nowoczesne silniki do łodzi – ekonomia i ekologia
Producenci
silników do łodzi oferuję szeroki wybór rozwiązań pod względem konstrukcyjnym, sposobu mocowania silnika oraz rodzaju zasilania.
Najpopularniejsze są silniki zaburtowe mocowane najczęściej do pawęży łodzi lub na specjalnych pantografach. Dostępne są także silnik stacjonarne przeznaczone do montażu wewnątrz kadłuba. Ze względu na zasilanie rozróżniamy silniki spalinowe benzynowe, wysokoprężne i zasilane gazem LPG oraz ekologiczne silniki elektryczne. Jak można dowidzieć się od specjalistów dystrybutora łodzi oraz silników spalinowych i elektrycznych
Taurus Sea Power, właściwy wybór silnika ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa podczas pływania oraz manewrowania.
Sprawność silnika musi być dopasowana do wiele czynników, takich jak wielkość łodzi, wartości oporów hydrodynamicznych rosnących wraz ze wzrostem szybkości jednostki oraz charakterystycznych dla akwenu warunków, takich jak zafalowanie, siły występujących prądów i wiatrów.
Pojemność i moc silników do łodzi
Najważniejszym
parametrem silnika do łodzi motorowej, od którego przede wszystkim zależy jego wydajność, jest moc. Ta z kolei uzależniona jest od kilku czynników. Od pojemności skokowej silnika, rodzaju zapłonu (iskrowy lub samoczynny), stopnia sprężania, konstrukcji silnika (dwusuwowy lub czterosuwowy), ilości cylindrów itd. W przypadku silników elektrycznych do łodzi najistotniejsza jest moc silnika oraz pojemność i sprawność akumulatora.
Długość kolumny i rodzaj śruby też mają znaczenie
Kolejnym
czynnikiem wpływającym na sprawność silnika ma długość kolumny. Musi być ona odpowiednia do wysokości pawęży łodzi i zapewniać właściwe zanurzenie śruby napędowej. Długość kolumny podawana jest w centymetrach i zależy przede wszystkim od konstrukcji łodzi oraz jej przeznaczenia. Na sprawności silnika do łodzi motorowej wpływa także
kształt śruby napędowej. Rodzaj śruby decyduje o dynamice łodzi i powinien być dopasowany do specyfiki jednostki oraz charakterystyki zbiornika wodnego, jego głębokości i rodzaju podłoża. O sprawności i efektywności śruby decydują takie parametry jak średnica, skok i kąt natarcia oraz ilość łopatek.
Komentarze