Nie wiesz, co robić podczas urlopu? Przyjedź do Krakowa!
- Autor: Grzegorz
Zawirowania związane z pandemią spowodowały, że wiele osób w tym roku nie zaplanowało swoich urlopów z wyprzedzeniem – decyzje podejmowane są często spontanicznie i na ostatnią chwilę. Jeśli nie wiesz, co zrobić podczas kilku dni wolnych, przyjedź do Krakowa! Atrakcji na pewno nie zabraknie, a jeśli będziesz już zmęczony zwiedzaniem, szybko dojedziesz stąd do Zakopanego.
Punkt obowiązkowy – Wzgórze WawelskieZwiedzanie miasta warto rozpocząć od Wawelu. Ma to też swoje walory, jeśli chodzi o kwestie praktyczne. Nieopodal znajdziesz bowiem Parking Wawel, gdzie bezpiecznie zostawisz swój samochód, a do katedry i zamku przejdziesz już na piechotę. W tym roku koniecznie trzeba zobaczyć Dzwon Zygmunt, który właśnie obchodził swoje pięćsetne „urodziny”. Oczywiście warto też poświęcić trochę czasu, by zwiedzić samą Katedrę i choćby pobieżnie zapoznać się z wnętrzem Zamku Królewskiego. Można naprawdę spędzić tu długie godziny, a i tak trudno byłoby zobaczyć wszystko, co Wzgórze Wawelskie ma do zaoferowania.
Rynek
Z Wawelu można się przespacerować prosto na Rynek Główny. Zobaczysz tutaj Sukiennice, a przede wszystkim Kościół Mariacki ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza. Jeśli znajdziesz na to czas, koniecznie dokładnie rozejrzyj się po jego wnętrzu – wiele tu dzieł sztuki naprawdę światowej klasy. Będąc na Rynku, nie zapomnij też skosztować słynnego, krakowskiego obwarzanka.
Muzeum Czartoryskich
Nawet jeśli nie jesteś znawcą sztuki, w Krakowie warto wybrać się do Muzeum Czartoryskich i zobaczyć ją – słynne dzieło Leonarda da Vinci, jedno z niewielu zachowanych, czyli Damę z Gronostajem. To oczywiście też jedno z najdroższych dzieł, jakie znajdują się w polskich kolekcjach.
Spacer po średniowiecznym mieście
Kraków pozwoli Ci przenieść się w zupełnie inny wymiar. Po zwiedzeniu rynku wybierz się na spacer po najbardziej znanych ulicach miasta – Floriańskiej i Grodzkiej. W ten sposób możesz cofnąć się o 700 lat i wyobrazić sobie jak po tych kamieniach przemieszczali się przedstawiciele dworu czy krakowscy żacy.
Uniwersytet
Choć nie każdy miał okazję studiować w Krakowskiej Akademii, warto zobaczyć tę jedną z najstarszych uczelni w Europie. Collegium Maius to najstarszy budynek kompleksu, a jego historia sięga 1400 roku. Mimo iż sam obiekt był wielokrotnie przebudowywany, daje nam pewne wyobrażenie o tym, jak mogło wyglądać studiowanie w jego murach przed laty.
Kazimierz
Latem szczególnie pięknie wygląda też krakowski Kazimierz, dawna dzielnica żydowska. Zwiedzanie najlepiej zacząć od Synagogi Starej, można też zobaczyć synagogi Remu, Tempel lub Kupa. Warto pospacerować się wśród starych kamienic i poczuć klimat tego wyjątkowego miejsca. Przez wiele lat Żydzi żyli tutaj w swoistej enklawie, mając wpływ na rozwój tego miejsca, jego architekturę i wyjątkowy klimat. Dziś dzielnica tchnie nowym duchem, ale nie zapomina o przeszłości. Organizowane są tu liczne wydarzenia kulturalne, a Kazimierz przyciąga nie tylko turystów, ale także artystów, którzy chętnie lokalizują tu swoje pracownie i galerie.
Komentarze