Kiedy i na jak długo przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy?

Kiedy i na jak długo przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy?

W sytuacji gdy miałeś stłuczkę lub wypadek nie spowodowany z Twojej winy i Twoje auto zostało zabrane do warsztatu możesz skorzystać z oferty firm, które w swojej ofercie posiadają wynajem aut finansowych z OC sprawcy. W jaki sposób to działa? Na co zwrócić szczególną uwagę i na jak długo przysługuje nam takie auto? Sprawdź szczegóły poniżej.

Kiedy przysługuje nam samochód zastępczy z OC sprawcy?
Rozgraniczyć trzeba dwie sytuacje, które mogą doprowadzić do powstania sytuacji, w której samochód zastępczy będzie nam niezbędny. Pierwszą z nich jest niewielka stłuczka lub wypadek. W takiej sytuacji nasze auto nie nadaje się do jazdy i musi zostać zabrane do warsztatu. Jest to tak zwana szkoda częściowa - czyli sytuacja, w której nasze auto nadaje się do naprawy. W przypadku wystąpienia takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Auto zastępcze przysługuje nam na cały okres związany z naprawą naszego samochodu. Często oczekiwanie na części czy ich montaż może się przeciągać ze względu na brak dostępności danych elementów. W takiej sytuacji - ubezpieczyciel powinien pokryć nam koszt wynajmu za cały ten okres. W sporadycznych przypadkach zdarza się, że ubezpieczyciel odmawia pokrycia nam kosztów całego tego okresu. W takim przypadku warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnych firm zajmujących się wynajem aut np. https://www.fleetcorp.pl/ - uzyskamy tam podpowiedź jak postępować w takich sytuacjach.

Drugim przypadkiem jest szkoda całkowita na aucie. Jest to sytuacja, w której nasze auto nie nadaje się do naprawy lub też koszty naprawy znacznie przewyższają jego wartość. Musimy wtedy zdecydować się na zakup nowego samochodu. Odpowiedzialność ubezpieczyciela wiąże się zatem z faktem pokrycia kosztów wynajmu auta zastępczego aż do momentu nabycia nowego pojazdu. Warto zwrócić tutaj uwagę na fakt, że auto wynajmowane powinno być tej samej klasy co uszkodzone. Nie można zatem liczyć na sytuację, w której ubezpieczyciel poniesie kosztu wynajmu auta dużo wyższej klasy. Również przeciąganie zakupu nowego samochodu może być problematyczne i powodować komplikacje w pokryciu kosztów wynajmu auta zastępczego z OC sprawcy.

Czy osobie prywatnej przysługuje auto zastępcze z OC sprawcy?
Dawniej popularne było twierdzenie, że auto zastępcze z OC sprawcy przysługuje jedynie osobom prowadzącym działalność gospodarcza. Wiązało się to z uzasadnieniem iż prywatna osoba może korzystać ze środków komunikacji zbiorowej. W chwili obecnej nic takiego nie ma już miejsca. Auto zastępcze przysługuje każdemu bez względu na to czy jest się osobą prywatną czy prowadzi działalność gospodarczą. Trzeba mieć to na uwadze aby nie dać się przekonać nieuczciwym firmom, które potrafią jeszcze dziś podnieść tego typu argument.

Zasady przyznawania auta zastępczego z OC sprawcy
Ubezpieczalnie zwracają uwagę na kilka ważnych kwestii przy zwrocie kosztów poniesionych na wynajem auta zastępczego z OC sprawcy. Pierwsza z nich została wspomniana powyżej i dotyczy klasy pojazdu wynajmowanego. Nie może być on w klasie wyższej niż auto uszkodzone w wypadku lub kolizji. Ważne jest również to aby cena najmu była rynkowa i nie odbiegała od średnich rynkowych. Jest to często analizowana kwestia i zdarza się, że firmy wypożyczające auta celowo podnoszą ceny tego typu usług.

Podsumowanie
1. Każdy ma prawo ubiegać się o auto zastępcze z OC sprawcy - bez względu na to czy jest osobą prywatną czy prowadzi działalność gospodarczą.
2. Auto zastępcze z OC sprawcy przysługuje zarówno w przypadku szkody częściowej jak i szkody całkowitej.
3. Auto zastępcze z OC sprawcy nie może być wyższej klasy niż auto uszkodzone w wypadku.
4. Auto zastępcze z OC sprawcy przysługuje na okres potrzebny do naprawy uszkodzonego samochodu lub do wypłaty odszkodowania i kupna nowego samochodu.
5. Warto korzystać z profesjonalnych firm zajmujących się wynajmem aut - często potrafią one odpowiednio dobrać ofertę i doradzić odnośnie szczegółów rozliczenia kosztów wynajmu samochodu z OC sprawcy.