Zabranie, zatrzymanie prawa jazdy - za prędkość, alkohol - 2019,2020

Zabranie, zatrzymanie prawa jazdy - za prędkość, alkohol - 2019,2020

W dzisiejszych czasach mało kto wyobraża sobie życie bez prawa jazdy. W końcu to ono zapewnia nam mobilność i ogromną niezależność w zakresie przemieszczania się z miejsca na miejsce. Często jednak zdarza nam się zapominać, że prawo jazdy może nam zostać zatrzymane, a nawet zabrane. Jednymi z przyczyn takiej sytuacji są nadmierna prędkość oraz jazda pod wpływem alkoholu. Jak dokładnie przedstawiają się aktualne na 2019 rok przepisy w tym zakresie?

Co to jest bieg jałowy i wolne obroty? Dlaczego nie warto jeździć na luzie?

Co to jest bieg jałowy i wolne obroty? Dlaczego nie warto jeździć na luzie?

Według badań przeprowadzonych przez producentów samochodów 36% polskich kierowców jeździ na luzie, a 53% na sprzęgle. Powodów tych zachowań może być wiele, zaczynając od niewiedzy, a kończąc na ciągle wiecznym micie, że wrzucając samochód na luz, spalimy mniej. Takie przekonanie powstało jeszcze w czasach, gdy w autach osobowych rządził gaźnik. Obecnie, w czasach elektronicznych wtrysków paliwa ta wiedza jest już przestarzała. Jak więc jest z jazdą na luzie? Czy jest bezpieczna? A może naprawdę pozwala nam zaoszczędzić?

Co to jest lusterko fotochromatyczne, jak działa, jak zamontować?

Co to jest lusterko fotochromatyczne, jak działa, jak zamontować?

Podróżowanie w godzinach wieczornych i nocnych, wiąże się z narażeniem oczu kierowców na działanie świateł innych samochodów. Szczególnie nieprzyjemne dla kierowców jest oślepianie światłami aut poruszających się z tyłu. W starszych modelach, aby zapobiec oślepianiu, kierujący pojazdem byli zmuszeni zmienić kąt ustawienia lusterka wstecznego. Manewr taki stwarzał zagrożenie dla bezpieczeństwa, ponieważ znacznie ograniczał pole widzenia za pojazdem i z obu jego boków. Sytuację tę poprawiło pojawienie się lusterek fotochromatycznych. Początkowo były one instalowane w drogich, luksusowych autach, później zaczęły pojawiać się również w tańszych modelach.

Pokrowce samochodowe - kiedy warto rozważyć ich zakup?

Pokrowce samochodowe - kiedy warto rozważyć ich zakup?

Czyste wnętrze auta nie tylko zwiększa komfort podróżowania, co jest szczególnie istotne podczas pokonywania długich tras, ale również poprawia estetykę wnętrza pojazdu. Pokrowce samochodowe pełnią szereg przydatnych funkcji i przeznaczone są nie tylko do starszych modeli, ale również nowych aut, które właśnie wyjechały z salonu. Szereg wersji, kolorów oraz wzorów sprawia, że każdy kierowca może wybrać konkretny egzemplarz, dopasowany do swoich preferencji.

Przepalona uszczelka pod głowicą - objawy, naprawa, koszty

Przepalona uszczelka pod głowicą - objawy, naprawa, koszty

Przepalona uszczelka pod głowicą to jedna z najbardziej przykrych sytuacji, jakie mogą spotkać kierowcę na drodze. Uszkodzenie uszczelki pod głowicą może wiązać się z koniecznością poniesienia wielu kosztów. Zanim jednak kierowca zostanie na nie narażony, warto, aby dowiedział się, co było przyczyną awarii i w jaki sposób można naprawić ten problem.

Oznaczenia paliw na stacjach benzynowych w Polsce i Europie

Oznaczenia paliw na stacjach benzynowych w Polsce i Europie

12 października minionego roku w życie weszła dyrektywa Parlamentu Europejskiego, która zmieniła oznaczenia na stacjach paliw. Dzięki temu są one obecnie jednolite na terenie całej UE oraz jeszcze kilku innych krajów. Zdaniem ekspertów ma to doprowadzić do uniknięcia błędów podczas nalewania benzyny, które niekiedy się zdarzały. Do tej pory w różnych krajach oznaczenia wyglądały bowiem inaczej. Co ciekawe, kierowcy w Polsce już na kilka miesięcy wcześniej mogli obserwować zmiany. Na wielu dystrybutorach przy starych oznaczeniach pojawiły się bowiem i nowe. Dyrektywa obowiązuje w Unii Europejskiej oraz w takich krajach jak Serbia, Szwajcaria, Islandia, Norwegia, Macedonia, Turcja czy Liechtenstein.

Posiadanie auta? To się nie opłaca. Sprawdź, jak mądrze finansować samochód do firmy

Posiadanie auta? To się nie opłaca. Sprawdź, jak mądrze finansować samochód do firmy

Posiadanie firmowej floty pojazdów obliguje przedsiębiorców do ponoszenia wielu kosztów – zarówno tych przewidzianych, jak i ukrytych. Ze względu na specyfikę dzisiejszego rynku motoryzacyjnego oraz kwestii podatkowo-prawnych, coraz częściej firmy poszukują innych form finansowania samochodu. Jedną z najpopularniejszych bez wątpienia wciąż pozostaje leasing finansowy i operacyjny.

Co robić, gdy pasek klinowy piszczy?

Co robić, gdy pasek klinowy piszczy?

Pisk paska klinowego to dźwięk, na który z niepokojem reaguje każdy kierowca. Nie zwiastuje nic dobrego! Gdy go usłyszysz, warto od razu działać. Ale co tak właściwie należy zrobić?

Własne auto, taksówka, a może carsharing? Co wybrać?

Własne auto, taksówka, a może carsharing? Co wybrać?

Posiadanie własnego auta jeszcze do niedawna było wyznacznikiem statusu społecznego. Jednak dziś coraz więcej z nas odchodzi od nabywania pojazdów na własność. Wolimy korzystać np. z taksówek czy komunikacji miejskiej. W odwodzie mamy jeszcze usługi typu carsharing. Która z opcji jest korzystniejsza: własne auto, taksówka czy właśnie wynajem auta na minuty?

Jak usunąć naklejkę, nalepkę rejestracyjną z szyby

Jak usunąć naklejkę, nalepkę rejestracyjną z szyby

Usunięcie naklejki rejestracyjnej z szyby auta jest tylko pozornie łatwym zabiegiem. Kto choć raz próbował zdjąć nalepkę samodzielnie, wie, że to zadanie nie należy do najprostszych. Konstrukcja naklejki i zastosowany w niej klej mogą przysporzyć wiele problemów przy odklejaniu. Po usunięciu naklejki często pozostaje klej, który szpeci szybę. Próby pozbycia się kleju kończą się nierzadko zarysowaniem szyby. Warto pamiętać, że usunięcie naklejki dotyczy praktycznie każdego kierowcy, ponieważ należy ją odkleić z szyby samochodu za każdym razem, gdy przerejestrowujemy auto. Dlatego warto już wcześniej zapoznać się ze sposobami na usunięcie problematycznej nalepki. Poniżej podpowiadamy jak sprawnie i skutecznie usunąć naklejkę rejestracyjną z szyby samochodu.