Żywność liofilizowana - czym jest i dlaczego warto się nią zainteresować?
Liofilizacja – na czym polega ten proces?
Liofilizacja polega na zamrożeniu żywności w bardzo niskiej temperaturze (sięgające nawet -50 stopni Celsjusza), a następnie odparowanie cząsteczek lodu (z pominięciem stanu ciekłego wody). Kolejnym etapem jest suszenie produktów w temperaturze 50 stopni Celsjusza. Ostateczny efekt to żywność o wilgotności na poziomie 2%.
Dla kogo jest przeznaczona żywność liofilizowana?
Żywność liofilizowana, produkowana między innymi przez firmę
Lyo Food, jest przeznaczona dla wędrowców, alpinistów, turystów chętnie zapuszczających się w dzikie i odludne tereny, ale również dla astronautów, żołnierzy czy survivalowców. Po żywność tego rodzaju chętnie sięgają prepersi, harcerze czy inne osoby znajdują się na otwartej przestrzeni. Z każdym rokiem produkty tego rodzaju zyskują na popularności.
Jakie są najważniejsze zalety żywności liofilizowanej?
Wśród najważniejszych zalet związanych ze spożywaniem i transportem żywności liofilizowanej znajduje się niska waga produktu. W podróży, gdy każdy kilogram transportowanych rzeczy ma znaczenie lekkie artykuły spożywcze ułatwiają wyprawę. Za stosowaniem żywności liofilizowanej przemawia również możliwość spożycia w tym samym opakowaniu, w którym je przygotowujesz. Nie musisz brać ze sobą nieporęcznych menażek, garnków czy kubków. Istotnym aspektem jest także kompaktowość produktów. Dzięki pozbawieniu ich wody stają się one nie tylko lżejsze, ale też objętościowo mniejsze.
Zdrowe odżywianie na wyjeździe? Z żywnością liofilizowaną to możliwe!
Nie bez znaczenia jest też wartość odżywcza. Żywność liofilizowana jest tak skomponowana, aby dostarczała organizmowi cennych składników. Jest nieporównywalnie zdrowsza od tak zwanych zupek chińskich czy innych dań instant, a nawet podobnych produktów przygotowanych innymi metodami. Wydawać by się mogło, że artykuły spożywcze suszone są zdrowe, jednak często rzeczywistość jest inna (zwłaszcza, gdy w procesie tym stosuje się szkodliwe substancje, między innymi dwutlenek siarki). Wiele suszonych owoców (takich jak żurawina) jest konserwowanych dużą ilością cukru, co również nie sprzyja zdrowiu, a przez diabetyków musi zostać wykluczonych.
Bogaty wybór dań – jedzenie na biwaku nie musi być nudne!
Żywność liofilizowana występuje w bardzo dużej gamie produktowej. Makarony, risotto, ale też owoce czy smoothie – wybór dań jest całkiem spory. Ich smakiem mogą cieszyć się również, a może nawet przede wszystkim, weganie i wegetarianie. Zdaniem prepersów, dania te mogą wytrzymać znacznie dłużej. Długi termin przydatności, sięgający nawet trzech lat, pozwala zrobić zapasy i korzystać z nich przez kolejne sezony.
Komentarze