Zwirtualizowany serwer VPS - kiedy warto skorzystać?

Zwirtualizowany serwer VPS - kiedy warto skorzystać?

Patrzysz w cennik przeciętnej klasy firmy hostingowej i od razu dostrzegasz ogromne różnice w kosztach należnych za rozmaite rozwiązania proponowane przez markę? Nie, to nie błąd, ani tym bardziej indywidualny wymysł właściciela danego podmiotu. Takie rozbieżności są w pełni uzasadnione i z reguły wiążą się one z zupełnie innymi standardami poszczególnych wariantów hostingowych. Naturalnym jest, że renomowane punkty usługowe będą najwyżej ceniły serwery dedykowane, a najtaniej hosting współdzielony. Formą pośrednią- zarówno jeśli chodzi o parametry, jak również i stawki cenowe – okazuje się natomiast VPS, któremu poświęcimy więcej uwagi w dalszych częściach naszego poradnika.

Wilk syty i owca cała
Za posiadanie serwera dedykowanego zapłacisz zdecydowanie najwięcej. To już spory wydatek, który oczywiście opłaca się zwłaszcza w przypadku klientów posiadających mocno rozbudowane sklepy internetowe, czy witryny dysponujące ogromną grupą odwiedzających je internautów. Najbardziej ekonomiczne warianty, czyli współdzielony hosting to z kolei w sytuacji silnie prosperujących stron www zdecydowanie za mało. Niestety, ruch na stronie generuje konieczność rozwoju usług hostingowych. Witryna musi się przecież dobrze ładować zawsze i wszędzie, o każdej porze, niezależnie od tego, ilu użytkowników sieci aktualnie na niej jest. W związku z tym, złotym środkiem okazuje się postawienie na skuteczną alternatywę w postaci VPS. Jest to zwirtualizowany serwer prywatny, który jest wydzielonym fragmentem serwera dedykowanego. Nie jest to aż tak gigantyczny koszt jak w przypadku inwestycji w pełny serwer dedykowany, a dodatkowo doświadczone firmy typu Hekko.pl proponują pakiety promocyjne – wspomniana marka oferuje aktualnie aż 50 procent upustu na zakup zwirtualizowanej maszyny prywatnej.

Niezależność i komfort użytkowania
Zastosowanie VPS, czyli Wirtualnego Serwera Prywatnego jest praktycznie identyczne jak serwera dedykowanego. Działa on na takich samych zasadach, zatem czasem po prostu nie ma sensu przepłacać, podpisując umowę z firmą hostingową na kompletny serwer dedykowany, przejmowany w całości. Jeżeli nie masz aż tak wygórowanych potrzeb i wymagań, pozostań przy Virtual Private Server. Nic straconego, bo masz nadal autonomię, nie jesteś uzależniony od kogokolwiek, możesz indywidualnie „sterować” posiadanym obszarem serwerowym, dowolnie go modyfikując, konfigurując, instalując oprogramowanie systemowe i aplikacje, jakie tylko zechcesz.