Większe poczucie pewności za kierownicą gwarancją bezpieczeństwa
- Autor: Grzegorz
Zaliczenie egzaminu na prawo jazdy z pozytywnym skutkiem jest wydarzeniem, na które czeka wielu młodych Polaków. Miłośnicy motoryzacji nie wyobrażają sobie życia bez samochodu, a prowadzenie pojazdu traktują jako jedną z najprzyjemniejszych rzeczy dnia codziennego. Zasiadanie za kierownicą auta czy też motocykla nie wiąże się jednak wyłącznie z przyjemnością, ale również z dużą odpowiedzialnością za siebie, pasażerów oraz innych użytkowników ruchu ulicznego.
Zwiększające się natężenie ruchu na drogachJak wynika z raportu Komendy Głównej Policji, na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat liczba zarejestrowanych pojazdów w Polsce zwiększyła się o ponad siedem i pół miliona, z czego aż sześć milionów to samochody osobowe, 650 tys. ciężarówki, natomiast ponad 450 tys. to wzrost liczby motocykli. Stale rosnąca liczba pojazdów, jak również położenie naszego kraju w Europie, sprzyjające międzynarodowemu transportowi, sprawiają, że niemal o każdej porze dnia mamy do czynienia z dużym natężeniem ruchu ulicznego. Jest to jeden z czynników, który powinien skutkować zachowywaniem szczególnej ostrożności, wzmożonej czujności oraz zasadą ograniczonego zaufania w stosunku do pozostałych użytkowników dróg publicznych. Bardzo ważną kwestią jest nabycie odpowiedniej pewności siebie za kierownicą, aby unikać stresu, szczególnie podczas poruszania się w dużych aglomeracjach w godzinach szczytu.
Zbyt duża pewność siebie nie jest dobrą cechą wśród kierowców
Wielu młodych kierowców zasiadając za kierownicą samochodów i motocykli popełnia wiele błędów. Jest to spowodowane posiadaniem zbyt dużego zaufania w stosunku do własnych umiejętności, co często skutkuje brawurową, niebezpieczną jazdą. Według raportu Komendy Głównej Policji, kierowcy w wieku 18-24 lat są grupą charakteryzującą się najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków na 10 000 populacji. Brak doświadczenia i duża skłonność do ryzyka są głównymi winowajcami takiego stanu rzeczy. Jednak nie tylko młodzi kierowcy, ale również prowadzący pojazdy z wyższych grup wiekowych powinni zachowywać rozwagę na drodze i świecić dobrym przykładem.
Pomocne kursy doszkalające
Świeżo upieczeni kierowcy, nieczujący się za kierownicą wystarczająco pewnie, lub osoby, które tylko sporadycznie jeździły samochodem lub jednośladem i zmuszone są zmienić swoje przyzwyczajenia z różnych powodów, powinny skorzystać z kursów doszkalających. Jest to szczególnie ważne, jeśli we wcześniejszym czasie nie uczestniczyło się w ruchu miejskim o dużym natężeniu, a może się to stać codziennością w przypadku dojazdów do nowej pracy. Kursy doszkalające nie tylko dają możliwość jeżdżenia w wybranej przez siebie części miasta, ale również przypomnienia sobie przepisów i zasad panujących w ruchu drogowym. Jeżeli ktoś mieszka w Warszawie i chciałby zdać prawo jazdy na motor Gazelka jako szkoła jazdy oferuje nie tylko pełny kurs, ale również dodatkowe godziny doszkalające.
Komentarze