Ubezpieczenie samochodu w leasingu - co musisz wiedzieć?
- Autor: Grzegorz
Dla przedsiębiorców leasing pojazdów to forma finansowania alternatywna dla kredytu. Każdy samochód w leasingu musi być ubezpieczony, ale warunki ubezpieczenia dyktuje leasingodawca. W efekcie ubezpieczenie samochodu w leasingu najczęściej oznacza zakup pełnego pakietu polis – OC, AC, NNW i Assistance.
Leasing a ubezpieczenie samochodu – gdzie kupić polisy?
Przedsiębiorca korzystający z leasingu pojazdu (pojazdów) otrzymuje do dyspozycji majątek o sporej wartości i w związku z tym ma konkretne obowiązki – płaci raty leasingowe i składki za ubezpieczenie auta (lub aut), z którego korzysta. Chociaż wszystkie firmy zajmujące się leasingiem samochodów wymagają zakupu pełnego pakietu polis, to przedsiębiorca może zdecydować, czy:- skorzysta z oferty firmy ubezpieczeniowej, z którą współpracuje leasingodawca,
- znajdzie ubezpieczenia na własną rękę – ceny można porównać za pomocą kalkulatora ubezpieczeń: https://www.mfind.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac.
Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Ubezpieczenie auta w leasingu za pośrednictwem leasingodawcy jest przede wszystkim wygodne. Przedsiębiorca może liczyć również na to, że w razie szkody nie straci już wypracowanych zniżek. Z drugiej strony firmy leasingowe współpracują jedynie z kilkoma firmami ubezpieczeniowymi, a to oznacza, że wybór jest ograniczony, a ubezpieczenie nie musi należeć do najtańszych.
Znalezienie ubezpieczenia na własną rękę z reguły oznacza spotkanie z agentem ubezpieczeniowym – z reguły firmy leasingowe akceptują tylko takie propozycje. Kalkulacja z kalkulatora OC AC może być jednak punktem wyjścia – pozwoli np. porównać oferty. Minusem indywidualnego ubezpieczenia jest m.in. konieczność opłacenia składki z góry za cały rok – z reguły nie ma możliwości skorzystania z rat.
Ubezpieczenie auta w leasingu na własną rękę – o czym trzeba pamiętać?
Przez czas trwania umowy leasingowej to leasingodawca jest właścicielem pojazdu. Oznacza to, że to on decyduje o kluczowych kwestiach związanych z eksploatacją samochodu, w tym o ubezpieczeniu. Przedsiębiorca, który zdecyduje się poszukać polis we własnym zakresie, musi wziąć pod uwagę, że:- leasingodawca nie zgodzi się na udział własny,
- wykluczone będą wszystkie umowy z franszyzą integralną,
- firma leasingowa będzie chciała, aby naprawa pojazdu odbywała się w ASO i przy użyciu wyłącznie części oryginalnych,
- suma ubezpieczenia będzie musiała być stała,
- w przypadku Assistance istotny będzie limit kilometrów.
Szeroki zakres ochrony w połączeniu z jedynie standardowymi wyłączeniami powoduje, że ubezpieczenia akceptowane przez firmy ubezpieczeniowe są drogie. Przedsiębiorca, który znajdzie ubezpieczenie auta w leasingu, nie może mieć też pewności, że przedstawiciele firmy leasingowej je zaakceptują.
Czy wobec ograniczeń, z którymi trzeba się liczyć przy indywidualnym zakupie pakietu ubezpieczeń dla leasingu, warto rozważać to rozwiązanie? Owszem – oszczędności mogą być bardzo duże. Firmy leasingowe przy wyborze partnera, który zagwarantuje pojazdom ochronę ubezpieczeniowa, z reguły nie zwracają uwagi na cenę – dla nich kluczowy jest zakres ochrony.
Leasing auta – dlaczego warto skorzystać z ubezpieczenia GAP?
Mimo że leasing pojazdów jest popularny wśród przedsiębiorców, to nie każdy z nich zdaje sobie sprawę z tego, jak wygląda kwestia rozliczeń z firmą leasingową w razie orzeczenia przez ubezpieczyciela szkody całkowitej. O szkodzie całkowitej firmy ubezpieczeniowe mówią wówczas, gdy koszt naprawy pojazdu przekracza 70 proc. jego wartości.Gdy do szkody całkowitej dojdzie w pierwszych miesiącach trwania umowy leasingowej, przedsiębiorca z reguły będzie musiał zapłacić sporą kwotę z własnej kieszeni. Dlaczego? To efekt różnicy między kwotą pozostałą do spłaty w ramach leasingu, a wyceną szkody przez ubezpieczyciela. Aby uchronić się przed koniecznością zapłaty np. 5000, 10 000 czy 15 000 zł, przedsiębiorca korzystający z leasingu może zakupić ubezpieczenie GAP (z ang. Guaranteed Asset Protection).
Mimo że ubezpieczenie GAP nie jest z reguły wymagane przez firmę leasingową, to nie ma też formalnych przeszkód ku temu, aby przedsiębiorca z niego skorzystał. Dzięki posiadaniu polisy GAP, nie trzeba będzie wykładać własnych środków, jeżeli orzeczona zostanie szkoda całkowita leasingowanego pojazdu.
Komentarze