Rowy - Co warto zobaczyć w okolicy ?
- Autor: Grzegorz
Rowy to nadmorska wieś letniskowa znajdująca się w województwie pomorskim. Położona jest dokładnie na Wybrzeżu Słowińskim niedaleko jeziora Gardno. Dawna osada rybacka w ciągu kilku dekad przerodziła się w atrakcyjną miejscowość turystyczną z dostępem do Morza Bałtyckiego, a także bazę wypadową do pobliskich miejscowości. Jakie atrakcje czekają na turystów w Rowach i okolicy? Poniżej znajdują się wybrane propozycje.
1. Słowiński Park Narodowy jest jednym z dwudziestu trzech parków narodowych na terenie Polski. Został utworzony w 1967 roku i obejmuje między innymi Mierzeję Łebską, Nizinę Gardeńsko-Łebską oraz szereg jezior. Krajobraz jest tutaj wyjątkowo zróżnicowany dzięki torfowiskom, wydmom, łąkom i lasom, w których nie brakuje rzadkich okazów roślin. Słowiński Park Narodowy jest również domem dla ponad dwustu sześćdziesięciu gatunków ptaków oraz bobrów, wydr, saren czy fok szarych. Jest to miejsce, w którym można odpocząć w pięknych okolicznościach przyrody, a przy okazji odwiedzić poligon z czasów drugiej wojny światowej, Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego czy też latarnię morską Czołpino. Z pewnością każdy, niezależnie od zainteresowań, znajdzie tutaj coś dla siebie.
2. Jezioro Gardno jest jeziorem przymorskim o powierzchni przekraczającej nieco 24 kilometry kwadratowe. Od Morza Bałtyckiego odgradza je jedynie piaszczysta mierzeja. Dzięki swoim parametrom i położeniu jezioro stwarza idealne warunki do uprawiania sportów wodnych, dlatego tłumnie odwiedzają go miłośnicy windsurfingu i żeglarstwa. Ciekawa linia brzegowa i liczne zatoczki sprawiają również, że jezioro świetnie sprawdza się w przypadku wędkowania. Na środku jeziora znajduje się kamienna wyspa, stanowiąca atrakcyjne urozmaicenie krajobrazu. Każdy, kto nieco się do niej zbliży, zauważy, że jest to miejsce uwielbiane przez mewy. Z wyspą związane są legendy sięgające XIX wieku.
3. Latarnia Morska Czołpino znajduje się nad Morzem Bałtyckim niedaleko osady o tej samej nazwie. Została wybudowana w latach siedemdziesiątych XIX wieku i stanowiła wówczas bardzo ważny punkt orientacyjny dla statków przybywających w te strony. Sama wieża znajduje się na jednej z najwyższych wydm Słowińskiego Parku Narodowego o wysokości 55 metrów nad poziomem morza i ma ponad 25 metrów wysokości. Dzięki temu rozpościera się z niej wyjątkowo widok na całą okolicę. Latarnię można zwiedzać od 1994 roku, a w pobliżu znajdują się również dwie inne latarnie, które warto zobaczyć na własne oczy. Są nimi Latarnia Morska Ustka oraz Latarnia Morska Stilo. W tej części polskiego pomorza szczególnie dobrze odnają się fani marinistyki i architektury nabrzeżnej.
4. Dolina Charlotty Resort & SPA znajduje się około dziesięciu kilometrów od morza między Ustką a Słupskiem. Jest to ogromny kompleks wypełniony licznymi atrakcjami. Jedną z nich jest ogród zoologiczny, w którym znajdują się między innymi makaki, żubry, lamy, wielbłady czy kapibary. Od niedawna funkcjonuje tutaj również motylarnia, a kapitan zaprasza zwiedzających w rejs wokół wysepek tematycznych, na których znajdują się zwierzęta pochodzące z Afryki, Ameryki Południowej czy Australii. Zwieńczeniem rejsu jest wizyta na wyspie lemurów, gdzie turyści mogą zaprzyjaźnić się z tymi niesamowitymi małpami. Najmłodsi turyści będą zachwyceni Krainą Bajek inspirowaną bajkami i baśniami mistrzów takich, jak Bracia Grimm, Hans Christian Andersen czy Maria Konopnicka. Na kompleks składają się też fokarium, stajnia "Pod Żelazną Podkową" z końmi szlachetnej półkrwi oraz kucami czy Dmuchany Park Rozrywki.
5. Szlak rowerowy "Rowerem dookoła Jeziora Gardno" ma długość około trzydziestu kilometrów i pozwala spojrzeć na całą okolicę z zupełnie innej perspektywy. Jest to trasa niezbyt trudna, dlatego sprawdzi się w przypadku wycieczek rodzinnych z maluchami. Jej największą urodą jest jednak możliwość podziwiania urody Słowińskiego Parku Narodowego. Trasa rozpoczyna się w Rowach, wiedzie przez Retowo, Gardnę Wielką, Szlaki SPN i wraca do Rowów. Jej przejazd w umiarkowanym tempie zajmuje jakieś cztery godziny, ale trzeba przygotować się na to, że na trasie znajdzie się wiele miejsc, w których warto na chwilę się zatrzymać. Przy samym jeziorze na trasie można zaobserwować wielki kamień nazywany Diableskim w związku z legendarnym zakładem między Diabłem a rybakiem ze wsi. Wszyscy miłośnicy jazdy na rowerze z pewnościa docenią możliwość uprawiania ukochanego sportu w tak pięknych okolicznościach.
Komentarze