Opony bieżnikowane - czy są bezpieczne i czy warto je kupować?
- Autor: Grzegorz
Zakup nowego kompletu opon wiąże się ze sporym wydatkiem, dlatego wielu kierowców decyduje się na opony regenerowane. Bieżnikowanie opon stanowi ciekawą alternatywę, umożliwiającą oszczędności finansowe. Czym zatem są opony bieżnikowane, na czym polega ich fenomen oraz czy warto w nie zainwestować?
Opony bieżnikowane – profesjonalnie zregenerowane ogumienie samochodoweWspomniane bieżnikowanie jest procesem, który ma na celu wydłużenie żywotności używanych opon. W procesie tym w miejsce bieżnika zużytego nakładany jest nowy – odbywać się to może dwoma technikami. Jedna z nich określana jest metodą „na zimno” i polega na zamontowaniu wstępnie przygotowanego bieżnika do opony na zasadzie jego doklejenia. Metoda „na gorąco” uwzględnia z kolei obłożenie starej opony bez bieżnika pasem dodatkowej gumy, po czym w procesie wulkanizacji, przy użyciu profesjonalnych maszyn i technologii, utrwalany jest kształt oraz głębokość nowego bieżnika.
Należy zaznaczyć, że każda zregenerowana w omówiony sposób opona poddawana jest rygorystycznym kontrolom, podczas których weryfikowana jest jakość bieżnikowania oraz ocenione zostaje bezpieczeństwo użytkowania opony.
Czy warto kupić opony bieżnikowane?
Z pewnością omawiane rozwiązanie cechuje się szeregiem pozytywnych aspektów, zachęcających do zakupu opon bieżnikowanych. Wśród zalet regenerowania opon wymienić należy kwestie finansowe – opony bieżnikowane są tańsze niż fabrycznie nowe modele, dlatego stanowią kuszącą propozycję dla oszczędnych kierowców. Jednak nie tylko aspekty ekonomiczne przemawiają za zakupem opon zregenerowanych. Okazuje się bowiem, że niejednokrotnie w ostateczności posiadają one głębszy bieżnik niż nowo wyprodukowane modele opon. Dzięki temu skutecznie niwelują one ryzyko wystąpienia zjawiska aquaplaningu, które polega na nieefektywnym odprowadzaniu wody spod kół, wskutek czego koła mogą wpaść w poślizg, a kierowca może stracić panowanie nad pojazdem.
Warto pamiętać, że regeneracja opon jest zdecydowanie korzystniejsza także z punktu widzenia ekologii – nie obciąża bowiem środowiska naturalnego, a opony bieżnikowane mogą być eksploatowane długi czas, bieżnikowanie można bowiem powtarzać kilkakrotnie. Wobec wymienionych zalet wydaje się, że zakup regenerowanego ogumienia do samochodu to bez wątpienia korzystna alternatywa.
O jakich wadach opon bieżnikowanych należy pamiętać?
Pomimo wielu niezaprzeczalnych zalet, regenerowane opony generują także kilka niedoskonałości, z którymi należy się liczyć, podejmując decyzję o zakupie. Warto pamiętać, że opony bieżnikowane mogą wykazywać mniejszą wytrzymałość, niż fabrycznie nowe modele. Wynika to z faktu, że większa część ogumienia jest używana, a nowa, dokładana w procesie regeneracji, stanowi jedynie około 30% całości. W związku z tym może okazać się, że opony regenerowane stracą na jakości w takich aspektach, jak przyczepność, głośność podczas eksploatacji czy precyzja kierowania. Wiele z tych cech wynika z jakości gumy, wykorzystanej podczas produkcji oraz ze sposobu wykonywania procesu bieżnikowania.
Biorąc pod uwagę wszystkie zalety i wady omawianego rozwiązania, można uznać że opony bieżnikowane stanowią ciekawą propozycję i są bezpiecznym oraz wartym zainteresowania rozwiązaniem. Chcąc mieć pewność ich jakości, najlepiej wybierać opony regenerowane, pochodzące od sprawdzonych producentów, którzy na swoje ogumienie
Komentarze