Mandat z fotoradaru - jak zapłacić, cennik
- Autor: Grzegorz
Chwila nieuwagi, zbyt duża prędkość... i gotowe. Żółta skrzynka ustawiona przy drodze zrobiła nam zdjęcie. Za kilkanaście, czasami kilkadziesiąt dni, przyjdzie do nas list z wezwaniem do zapłaty. Oznacza to, że kierujący samochodem będzie zobligowany do wniesienia płatności jedną z dostępnych metod. Jak kształtuje się obecny taryfikator? Czy mandaty z fotoradaru są droższe, niż tradycyjne? Opisujemy szczegóły.
Czy błysk fotoradaru jest równoznaczny z wystawieniem mandatu?
Fotoradary, które dziś spotykamy na drogach, są urządzeniami zaawansowanymi elektronicznie. Fotografia zrobiona przez żółtą skrzynkę jest automatycznie wysyłana do właściwego działu Inspekcji Transportu Drogowego. Może też się zdarzyć, że zdjęcie zapisuje się na wbudowanym nośniku. Ten raz na jakiś czas jest sczytywany przez pracownika obsługującego urządzenie. Fotoradar zatem nie selekcjonuje zdjęć, ponieważ jego pamięć użytkowa jest na tyle duża, by zmieścić obszerną bazę fotografii. Nadzieja, że po "cyknięciu" fotoradaru mandat nas ominie, jest niestety złudna. Fotografia po trafieniu do Centralnego Systemu Przetwarzania zostaje przeanalizowana przez pracownika działu. Na zdjęciu musi znajdować się samochód wraz z czytelnymi tablicami rejestracyjnymi, wizerunek kierowcy, dokładna data, lokalizacja i chwilowa prędkość pojazdu. Jeśli zdjęcie już tam trafiło, to możemy być pewni, że mandat zostanie do nas wysłany.Kiedy przyjdzie kara z fotoradaru i jak uiścić opłatę?
Początki funkcjonowania fotoradarów na polskich drogach były trudne. Mandaty często nie dochodziły do osób popełniających wykroczenie. Brak wypracowanych procedur sprawiał, że czas od zrobienia zdjęcia do otrzymania mandatu wynosił często ponad pół roku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kara za przekroczenie prędkości przyjdzie listownie maksymalnie 180 dni od momentu uchwycenia przez fotoradar. Obecnie już nie trzeba czekać tak długo - mandat bardzo często przychodzi kilka dni po popełnieniu wykroczenia, czasami trzeba poczekać kilkanaście dni. Mandat z fotoradaru nie różni się znacząco od kar za inne wykroczenia. Od momentu odebrania listu poleconego mamy siedem dni na uiszczenie opłaty. Możemy zrobić to za pośrednictwem bankowości online, udając się do placówki bankowej czy też opłacając karę na poczcie.Jak wygląda obowiązujący taryfikator za zdjęcie z fotoradaru?
Co jakiś czas słyszymy o planowanych podwyżkach mandatów za przekroczenie prędkości na drodze. Obecnie, poza dyskusjami politycznymi, nic się nie zmienia. Oznacza to, że kara za szybką jazdę jest w każdym przypadku taka sama, bez znaczenia czy "złapie" nas fotoradar, czy drogówka. Fotoradary są najczęściej skalibrowane w ten sposób, aby wykonywać fotografie pojazdów przekraczających prędkość o ponad 10 km/h. Dopiero za przekroczenie prędkości od 11 do 20 km/h czeka na nas kara finansowa i punkty karne.Przekroczenie prędkości 11-20 km/h = mandat w wysokości 50-100 złotych i dodatkowo 2 punkty karne.
Przekroczenie prędkości 21-30 km/h = mandat w wysokości 100-200 złotych i dodatkowo 4 punkty karne.
Przekroczenie prędkości 31-40 km/h = mandat w wysokości od 200-300 złotych i dodatkowo 6 punktów karnych.
Przekroczenie prędkości 41-50 km/h = mandat w wysokości od 300-400 zł i dodatkowo 8 punktów karnych.
Przekroczenie prędkości pow. 50 km/h = mandat w wysokości od 400-500 zł i dodatkowo 10 punktów karnych.
Komentarze