Magazynowanie krótko i długoterminowe
- Autor: Grzegorz
Do procesu magazynowania zaliczają się wszystkie działania, którym poddaje się produkt od przyjęcia do magazynu po wydanie z magazynu. Ze względu na długość składowania towarów wyróżnimy długofalowe i krótkofalowe. Magazynowanie krótkofalowe to takie w którym produkt spędza w magazynie krócej niż 30 dni. Jest to czas stosunkowo krótki i dlatego wymaga precyzyjnych działań oraz sprawnego obiegu informacji.
Magazynowanie krótkoterminowe powinno być dopracowane i dopięte na ostatni guzik. Produkty, które będą krótko przebywały w magazynie warto umieścić blisko miejsca pakowania. Pozwala to na skrócenie czasu potrzebnego na skompletowania i dostarczenia na stanowisko. W ten sposób towary są zabezpieczane i szybko wysyłane do zamawiającego. Jeśli mowa o magazynowaniu krótkoterminowym to liczy się również sprawny obieg informacji. Każdy towar musi być wprowadzony do systemu. Dzięki temu przepływ danych jest szybki, a wszystkie zainteresowane strony od razu wiedzą, które zapasy są na bezpiecznym poziomie, a które trzeba uzupełnić.Magazynowanie długoterminowe
W przypadku magazynowania długoterminowego ważne jest zachowanie porządku i sprawny przepływ informacji, dzięki któremu będzie wiedzieć, co aktualnie dostępne jest w magazynie. Takie magazynowanie trwa dłużej niż 30 dni. Wymaga ono odpowiedniego przygotowania oraz opisania wszystkich składowanych produktów. Wymaga ono przygotowania towarów do długiego przechowania. Ważne żeby wszystkie towary były odpowiednio zabezpieczone i opakowane.W ten sposób minimalizuje się ryzyko zabrudzenia, odbarwienia lub uszkodzenia podczas leżakowania na regałach. Kluczowa kwestia jest odpowiednie podpisanie towarów na etykietach z numeracja, opisem słownym lub kodem kreskowym oczywiście każde z opisów musi być wprowadzony do systemu, dzięki temu zawsze wiemy gdzie towar się znajduje i ile sztuk pozostaje w magazynie. Jest możliwość skorzystania z podglądów magazynowych online, dzięki nim znacząco ułatwia się komunikacja i przepływ informacji, gdyż Klienci zawsze wiedzą którego towaru mają pod dostatkiem, a którego trzeba zamówić.
Właściwe i kompleksowe przygotowanie towaru do składowania pozwala na wprowadzenie ładu do magazynu. Zabezpieczenie produktów i oraz sprawny przepływ informacji pozwala na skrócenie czasów i kosztów magazynowania długoterminowego. Magazynowanie długoterminowe to również zablokowanie przestrzeni na dłuższy czas warto zatem zostawić tą operacje profesjonalistom, którzy zadbają o cały towar nawet ten, który musi być składowany dłużej.
W magazynach można przechowywać nie tylko towar w postaci przedmiotów lub urządzeń, ale również produkty żywnościowe. Wiele firm oferujących magazynowanie posiada chłodnie w których można umieścić produkty wymagające przechowywania w niskich temperaturach. Zdecydowanie przechowanie krótkoterminowe dotyczy głównie produktów spożywczych, których termin przydatności do spożycia nie jest zbyt długi. Przedmioty i urządzenia to nie produkty spożywcze więc nie mają terminu przydatności do spożycia więc z powodzeniem można magazynować długoterminowo.
Więcej na ten temat znajdziesz na withus.pl
Komentarze