Kontrolki w samochodzie - co oznaczają samochodowe kontrolki w aucie na desce rozdzielczej
- Autor: Grzegorz
Jedziesz sobie spokojnie samochodem i nagle zapala się nam kontrolka na desce rozdzielczej. Zastawiasz się co ona oznacza? Kto z nas nie był nigdy w takiej sytuacji? Pewnie każdy. Część osób może znać większość pojawiających się kontrolek - jednak czasami różnią się one w samochodach na tyle, że może przyprawić nas to o ból głowy. Dlatego postanowiliśmy zebrać dla Was w jednym miejscu listę najpopularniejszych ikonek znajdujących się w samochodach i opisać je w sposób zrozumiały dla każdego. Kontrolki można podzielić na 4 typy. Zielone, pomarańczowe, czerwone, niebieskie.
Kontrolki zielone wskazują pewne funkcjonalności naszego samochodu. Np. działający kierunkowskaz lub też włączone światła. Kontrolki pomarańczowe - mogą wskazywać awarię lub uaktywnienie się systemów bezpieczeństwa w samochodzie. Np. kontrolę trakcji. Kontrolki o kolorze czerwonym wskazują zazwyczaj informację o awarii lub o tym, że auto nie może się poruszać. Np. awaria hamulców lub zaciągnięty hamulec ręczny.Czerwone kontrolki w samochodzie
Ciśnienie oleju
Kontrolka ta oznacza zazwyczaj niewystarczające ciśnienie oleju silnikowego. W niektórych modelach samochodów może wskazywać również informacje, że olej silnikowy jest zużyty i należy go jak najszybciej wymienić gdyż stracił swoje właściwości. W sytuacji gdy zobaczymy taką ikonkę na naszej desce rozdzielczej - należy niezwłocznie wyłączyć silnik i nie można kontynuować jazdy.
Ładowanie akumulatora
Ikona z akumulatorem oraz znakami plus oraz minus oznacza zazwyczaj brak ładowania w samochodzie. Może być to bardzo niebezpieczna sytuacja, ponieważ samochód może nam się unieruchomić w najmniej odpowiednim miejscu. A bez prądu nie będziemy go w stanie np. oświetlić. Dlatego nie zaleca się kontynuowanie drogi.
Układ hamulcowy
Podwójne kółko z wykrzyknikiem oraz dwoma tarczami z boku oznacza problem z układem hamowania. W żadnym wypadku nie powinno się kontynuować jazdy gdyż najprawdopodobniej mamy wyciek płynu hamulcowego. Bez niego nasze hamulce nie będą działać i możemy doprowadzić do kolizji czy wypadku.
Hamulec ręczny
Jest to chyba najpopularniejsza kontrolka, którą widzimy co dzień. Świeci się ona w momencie gdy hamulec ręczny jest zaciągnięty. Należy go najpierw zwolnić aby następnie spokojnie móc kontynuować jazdę.
Kontrolka temperatury
Pojawia się w sytuacji, gdy temperatura płynu chłodzącego jest zbyt wysoka. Może oznaczać problem z niedziałającą chłodnicą. Nie zaleca się kontynuowania jazdy. Należy natomiast jak najszybciej zdiagnozować problem.
Poduszka powietrzna
Ikona ta wskazuje na problem z poduszką powietrzną. Nie informuje natomiast, która poduszka powietrzna nie działa poprawnie. Należy więc przyjrzeć się wszystkim poduszkom funkcjonującym w samochodzie.
Pomarańczowe kontrolki w samochodzie
Rezerwa paliwa
Chyba jedna z najmniej lubianych kontrolek, którą często widzimy w naszych samochodach. Oznacza, że musimy po mału zacząć kierować się na stację benzynową, ponieważ kończy nam się paliwo w samochodzie.
Awaria silnika
Ikona ta zazwyczaj oznacza problem z silnikiem lub z układem wtryskowym. Często przyczyną jej pojawienia się może być słaba jakość wlanego paliwa. Jednym z efektów pojawienia się tej informacji może być wprowadzenie auta w tzw. tryb awaryjny, gdzie prędkość naszego samochodu będzie mocno ograniczona.
Świece żarowe
Kontrolka ta dotyczy jedynie samochodów z silnikiem diesla. Przed uruchomieniem samochodu najczęściej oglądamy ją przez kilka sekund - po czym po chwili gaśnie. W przypadku gdy kontrolka ta świecić się będzie cały czas - oznaczać to może awarię mechanizmu świec żarowych. Można spokojnie dojechać do warsztatu. Nie zalecamy natomiast ciągłej, długiej jazdy mając taką kontrolkę cały czas zapaloną.
ABS
Kontrolka ta informuje o problemach z systemem ABS. Jest to system odpowiadający za pomoc kierowcy w hamowaniu i uniknięcie poślizgu. System bardzo ważny dla naszego bezpieczeństwa, szczególnie na śliskiej, mokrej nawierzchni.
Zielone kontrolki
Światła mijania
Kontrolka informuje o włączonych w samochodzie światłach mijania - popularnie nazywanych światłami krótkimi. Przypominamy, że w Polsce obowiązkowo musimy mieć w samochodzie włączone światła - nawet w dzień.
Kontrolka kierunkowskazu
Kontrolka ta zapala się w momencie włączonego kierunkowskazu. Również może się pojawiać gdy włączone mamy światła awaryjne w samochodzie.
Podsumowując, kontrolek w naszych samochodach jest naprawdę wiele. Na pewno nie udało nam się opisać ich wszystkich. Każdy model i marka mogą się mocno różnić między sobą jeśli chodzi o dodatkowe informacje wyświetlane na desce rozdzielczej. Warto więc zajrzeć do instrukcji obsługi naszego samochodu jeśli zobaczymy ikonkę, której nie znamy.
Komentarze