Kiedy warto wymienić sprzęgło?
Źródło: fotolia.com, 220904162 | Autor: Sergey Ryzhov

Kiedy warto wymienić sprzęgło?

Wymiana sprzęgła to jedna z tych spraw, z którymi nie należy zwlekać. Niestety mało który kierowca zdaje sobie z tego sprawę. Stopniowo przyzwyczajamy się, że sprzęgło trochę gorzej działa, nie dopuszczając myśli, że nadszedł czas na wizytę w warsztacie. Dlatego warto pozostać czujnym i zawczasu poznać najważniejsze sygnały, które informują nas, że sprzęgło trzeba wymienić.

Cały proces zużywania sprzęgła następuje powoli i niemal niezauważalnie. Kiedy np. stawia opór, kierowcy zaczynają po prostu inaczej operować nogą, aby chwilowo uporać się z tym utrudnieniem. Co więcej, w niektórych nowych samochodach sprzęgła posiadają specjalną samoregulację, która sprawia, że działają wciąż tak samo dobrze, niezależnie od poziomu zużycia. Wówczas trudno zauważyć, że sprzęt wymaga wymiany. Problem z funkcjonowaniem tego elementu widać, gdy zmienia się sposób jego pracy. Jednym z podstawowych sygnałów są trudności w płynnym wybieraniu pierwszego oraz wstecznego biegu. Zwróćmy też uwagę na to, czy wszystko nie działa zbyt „lekko”. Wadliwe sprzęgło najszybciej można wychwycić w autach z mocnymi silnikami. Gdy wyczujemy wyraźną zmianę w przełączaniu biegów, nie należy zwlekać. Najlepiej jak najszybciej odwiedzić mechanika.

Drugim objawem jest odczuwanie mocnych wibracji w momencie naciskania, a także uczucie szarpania, gdy ruszymy się z miejsca. Kolejną nieprawidłową sytuacją jest brak przyspieszenia przy włączonym biegu, pomimo wzrostu obrotów silnika i mocniejszego wciśnięcia gazu. Ostatnią kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest twardy pedał sprzęgła. Uogólniając, należy obserwować, czy nie występują problemy z płynnym ruszaniem i  wyraźne różnice w funkcjonowaniu tego elementu. Oczywiście nie każdy z tych symptomów musi oznaczać, że sprzęgło trzeba od razu wymienić. Czasem chodzi tylko o naprawę, ponieważ problemy mogą wynikać z pewnych drobniejszych usterek, np. zapowietrzenia hydraulicznego układu sterowania.

Czy faktycznie jest to aż tak ważne?
Wymiana sprzęgła to ważna sprawa, ponieważ przy kolejnym większym przeciążeniu auto może odmówić nam posłuszeństwa. To szczególnie problematyczne, gdy znajdujemy się daleko od domu, np. kiedy samochód nie poradzi sobie w podjechaniu pod niewielką górkę, albo gdy nie będziemy mogli skutecznie zwiększyć prędkości na trasie. Jazda z popsutym sprzęgłem może skończyć się nawet zniszczeniem całej skrzyni biegów, a to wiąże się z o wiele większymi kosztami naprawy. Zdarza się, że konieczny jest transport lawetą do serwisu, gdy pojazd zaczyna sprawiać poważniejsze problemy.

Oczywiście istotne jest również to, aby wybrać odpowiedni warsztat i właściwą hurtownię części samochodowych. Sprzęgło kompletne najlepiej kupować wyłącznie w sprawdzonych sklepach motoryzacyjnych. Dużym ułatwieniem w poszukiwaniu tego elementu jest znalezienie hurtowni działającej online, która posiada na swojej stronie wygodną wyszukiwarkę. Pamiętajmy też, że nie każdy mechanik wykona wymianę prawidłowo, dlatego szukajmy rekomendowanych warsztatów. Szczególnie wtedy, gdy posiadamy nowoczesny model auta – wówczas wymagane jest specjalistyczne wyposażenie.