Jesienno-zimowy wypoczynek w górach

Jesienno-zimowy wypoczynek w górach

Okres jesieni i zimy to doskonały czas na wyjazd w góry. Jesienne wędrówki dostarczają unikalnych wrażeń – drzewa zmieniające kolor i często pojawiające się mgły sprawiają, że widoki bywają spektakularne. Dodatkowym atutem tego okresu jest mniejszy ruch na szlakach, co pozwala w spokoju cieszyć się kontaktem z naturą. Zima również sprzyja aktywności na świeżym powietrzu. W Polsce jest wiele miejsc z infrastrukturą dostosowaną do potrzeb pasjonatów sportów zimowych. Jakie miejsca są najlepsze na wypoczynek w tym okresie?

Bukowina Tatrzańska

Ta niewielka miejscowość leżąca u podnóża najwyższych gór Polski jest jednym z większych ośrodków turystycznych w tym regionie. Z Bukowiny wyruszyć można na piesze wędrówki po okolicznych wzniesieniach. W pobliżu osady rozpocząć można także spacer najpopularniejszymi tatrzańskimi szlakami – traktem nad Morskie Oko czy trasą do Doliny Pięciu Stawów. Atutem są także liczne szlaki rowerowe o różnej trudności - zarówno dla poszukujących mocnych wrażeń, jak i dla amatorów oraz rodzin z dziećmi. W okresie zimowym Bukowina Tatrzańska również tętni życiem. Znajdują się tu liczne atrakcje dla narciarzy i snowboardzistów – w najbliższej okolicy funkcjonuje kilkanaście stoków i wyciągów narciarskich. Prosperują tu także liczne szkółki narciarskie, które pozwalają nauczyć się i udoskonalać technikę jazdy. Bukowina Tatrzańska jest również miejscem, w którym znaleźć można wiele atrakcji związanych z odnową biologiczną. W tym rejonie znajdują się baseny termalne, w których można korzystać z zabiegów hydroterapii, saun i masaży.  Apartamentów w Bukowinie Tatrzańskiej można szukać np. tutaj https://www.nat.pl/nasze-obiekty/hotel-nat-w-bukowinie-tatrzanskiej.

Krynica-Zdrój

To miasto położone w Małopolsce, w powiecie nowosądeckim posiada bogatą tradycję uzdrowiskową. Pierwsze wzmianki o leczniczych właściwościach tutejszych źródeł pochodzą już z początków XVIII wieku. W późniejszych latach wielu uczonych przyjeżdżało do Krynicy, aby zbadać te doniesienia. Na początku XX wieku znaleziono tu bogate źródła wód mineralnych o wysokim nasyceniu dwutlenkiem węgla, tzw. szczaw. Wody te wykorzystywane są, aby przeprowadzać różnorakie zabiegi. Krynica-Zdrój słynie z licznych uzdrowisk i miejsc związanych z odnową biologiczną. Woda pochodząca z tutejszych źródeł może być stosowana zarówno do kąpieli, jak i do picia. W zależności od ujęcia wody te różnią się składem. Najpopularniejsza – woda Zuber jest szczególnie zalecana w przypadku nadkwaśności i zgagi. Pomaga także w leczeniu niestrawności, schorzeń wątroby i problemów z pęcherzykiem żółciowym. Turnusy rehabilitacyjne w Krynicy-Zdrój obejmują np. terapię w dysfunkcjach narządu ruchu, schorzeniach gastroenterologicznych, zaburzeniach neurologicznych i chorobach układu krążenia. Istotnym elementem jest także aktywny wypoczynek. Miasteczko położone jest w malowniczej okolicy, w dolinie, pośród szczytów Beskidu Sądeckiego. Otaczają je gęste lasy i liczne górskie strumienie. Krynica-Zdrój jest także świetną bazą wypadową na szlaki prowadzące np. na szczyt Jaworzyny lub do okolicznych zabytków. Z ofertą hotelu w Krynicy-Zdroju można się zapoznać tu: https://www.nat.pl/nasze-obiekty/hotel-nat-krynica-zdroj.

Piwniczna-Zdrój

Jest to miasto położone przy granicy ze Słowacją, w bliskim sąsiedztwie Nowego Sącza. Już w XIX wieku Piwniczna była znanym ośrodkiem wypoczynkowym. Słynne były także lecznicze właściwości jej wód. Są one stosowane zarówno do kąpieli, jak i do picia. Posiadają unikatowy skład, są wysycone dwutlenkiem węgla i zawierają jony wapnia i magnezu. W licznych pijalniach skosztować można wody z różnych ujęć, są to Piwniczanka, Julian czy Łomniczanka. W zależności od składu, wody te zalecane są przy problemach żołądkowych, chorobach nerek oraz dla przyspieszenia regeneracji organizmu. W regionie przebiega wiele szlaków pieszych, prowadzących np. na Przełęcz Gromadzką czy Łabowiec. W okolicy zwiedzać można też liczne zabytki. Przez miasteczko przepływa również słynna rzeka – Poprad. Na jej przełomach organizowane są spływy kajakowe. W miesiącach zimowych można także uprawiać sport – funkcjonują tu stacje narciarskie, stoki i kilkanaście wyciągów. Hotel w Piwnicznej-Zdrój zarezerwować można tu https://www.nat.pl/nasze-obiekty/hotel-smrek-piwniczna-zdroj.

 Polskie góry mogą dostarczać atrakcji przez cały rok. Mają wiele do zaoferowania także jesienią i zimą. Warto skorzystać z możliwości obcowania z naturą oraz licznych zabiegów odnowy biologicznej, które oferują tamtejsze uzdrowiska.