Jedziesz na ferie za granicę samochodem? O tym pamiętaj!
- Autor: Grzegorz
Wkrótce wolne. Cudowny odpoczynek: samotny, z partnerem, przyjaciółmi lub całą rodziną. Jeśli zaplanowałeś wyjazd za granicę i wybierasz się tam własnym autem, koniecznie powinieneś zadbać o kilka kwestii – dla własnej wygody, ale i bezpieczeństwa. Sprawdź, o czym mowa!
Polskie ubezpieczenie OC za granicą – działa czy nie?
OC to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, jakie w Polsce wykupić trzeba. Co jednak poza granicami rodzimego kraju? Czy OC mieć trzeba? Czy działa? Jeśli nie, to co zrobić?
Poza granicami Polski również trzeba mieć ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Na szczęście w większości przypadków nie zostaniesz zobowiązany do załatwiania żadnych dodatkowych formalności. Jeśli wybierasz się do kraju należącego do Unii Europejskiej, bądź też takiego, który podpisał Porozumienie Wielostronne, Twoje zakupione w Polsce OC okaże się wystarczające.
Trochę więcej zabawy będzie Cię czekać przy wyjeździe na ferie do kraju spoza EU. W Albanii, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Iranie, Izraelu, Macedonii, Maroku, Mołdawii, Rosji, Czarnogórze, Tunezji, Turcji i Ukrainie honorowana jest Zielona Karta. Wyrobisz ją u swojego ubezpieczyciela – czasem za darmo, czasem za dodatkową opłatą. Dowiesz się o niej więcej z artykułu: Zielona karta dla kierowców – czym jest i kiedy trzeba ją nabyć?
Jeśli zaś wybierasz się do jeszcze inne kraju – ani europejskiego, ani jednego z wymienionych wyżej, przed wjechaniem do niego zakupisz ubezpieczenie graniczne. Jest droższe od Zielonej Karty i zazwyczaj trwa 15 dni.
Polskie ubezpieczenia dodatkowe – jaki jest ich zasięg?
Wykupiłeś w Polsce dodatkowe ubezpieczenia: AC, NNW lub assistance? Na pewno chciałbyś, by chroniły Cię również za granicą. Niestety nie zawsze masz to gwarantowane. Przed wyjazdem przeczytaj uważnie Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) lub skontaktuj się z towarzystwem zapytaj. Często zakres terytorialny tych ubezpieczeń jest ograniczony i sięga do granic kraju lub niewiele poza nie. Wówczas musisz dokonać dopłaty, by granice zostały poszerzone.
Ubezpieczyciel może odmówić poszerzenia granic ubezpieczeń dodatkowych, jeżeli jedziesz naprawdę daleko. Niestety to on ustala zasady i zakres polisy.
Bezpieczeństwo na drodze – co powinno zabrać się w podróż zagraniczną?
Kolejną ważną rzeczą, o którą musisz zadbać przed wyjazdem, jest wyposażenie auta. W każdym kraju wymagane są inne elementy – kamizelka, apteczka i tak dalej. Jak spakować się poprawnie i uniknąć mandatu?
Dobra wiadomość jest taka, że nawet jeśli w drodze do celu przejeżdżasz przez różne państwa, nie musisz stosować się do ich przepisu obowiązkowego wyposażenia auta. Ciebie obowiązuje tylko Twoje, czyli polskie. Musisz zatem przewozić trójkąt odblaskowy (np. w bagażniku) oraz gaśnicę (w bliskim otoczeniu, np. pod fotelem).
Wyjazd za granicę a zwierzęta
Wymarzył Ci się wyjazd na zagraniczne ferie z psem? Pamiętaj, że nie do każdego państwa wjedziesz z pupilem. Byś nie został zatrzymany na granicy i odesłany do domu, sprawdź wcześniej w internecie, do których krajów można wjechać ze zwierzęciem w samochodzie oraz jakie dokumenty trzeba zabrać.
Komentarze