Jak zaplanować wypad do Krakowa?
- Autor: Grzegorz
Zbliżająca się przerwa poświąteczna oraz ferie szkolne to dobra okazja do zaplanowania wspólnego rodzinnego wyjazdu. Jednym z miejsc, które niewątpliwie trzeba odwiedzić w towarzystwie pociech, jest Kraków. Dawna stolica Polski to nie tylko jedno z najpiękniejszych miast nad Wisłą, ale także perełka turystyczna chętnie odwiedzana przez przybyszów z zagranicy.
Dojazd i noclegKraków to miasto, które może się poszczycić jednym z najlepszych połączeń kolejowych. Na stację główną dojeżdżają bezpośrednie pociągi z najodleglejszych zakątków Polski: z Warszawy, Katowic, Rzeszowa, Gdańska, Szczecina, Poznania, Wrocławia czy Olsztyna. Przykładowy koszt dojazdu pociągiem pośpiesznym z Wrocławia do Krakowa to dla trzech osób (dwóch dorosłych i jednego dziecka) ok. 120 zł. Kupując bilet wcześniej (np. 2-3 tygodnie przed) zaoszczędza się nawet 30%. Zawsze można też wybrać się samochodem, ale biorąc pod uwagę koszty paliwa oraz różnego rodzaju opłaty parkingowe, jest to zdecydowanie droższe rozwiązanie. A co z noclegiem? Ostatnio sporym zainteresowaniem cieszą się sieć apartamentów i mieszkań do wynajęcia. Za wynajem w centrum za dwie noce (przedłużony weekend: piątek, sobota, niedziela) przy wspominanej liczbie osób trzeba zapłacić ok. 350-450 zł.
Zwiedzanie
Odpowiednio wcześniej warto też zaplanować harmonogram wypadu. Kraków oferuje turystom wiele ciekawych miejsc, które można dostosować do zainteresowań. Niemniej jednak na mapie wypadu nie może zabraknąć cieszących się największym zainteresowaniem punktów – Wawelu, Kościoła Mariackiego, Sukiennic oraz Barbakanu. Będąc z dzieckiem, koniecznie trzeba także wybrać się do ogrodu zoologicznego oraz aqua parku, a także do interaktywnego centrum odkrywania historii Polski i Polaków, atrakcji dla szkół i nie tylko, gdzie za pomocą makiet z klocków LEGO® zaprezentowano ważne wydarzenia z dziejów kraju. Wycieczka do Krakowa to także spacer po dawnej dzielnicy żydowskiej – Kazimierzu – oraz po Bulwarach Wiślanych. Odpowiednio wcześniej warto obserwować też w internecie spis wydarzeń – w weekendy często organizowane są bezpłatne, tematyczne spacery z przewodnikami po zakamarkach Krakowa.
Kulinaria
Żaden wypad do Krakowa nie będzie kompletny bez wizyt w lokalach restauracjach i jadłodajniach. Jakich smakołyków trzeba spróbować będąc w stolicy Małopolski? Na pewno regionalnego przysmaku, czyli obwarzanka (sprzedawanego najczęściej na ulicznych stoiskach). Planując obiady, nie można też pominąć restauracji serwujących kuchnię galicyjską, czyli mieszankę kuchni austro-węgierskiej, polskiej, podhalańskiej i żydowskiej. Do jej flagowych dań należą kiełbasa krakowska, faszerowana kaczka, schab z kminem, flaczki oraz słodki piszinger (rodzaj przekładanego tortu czekoladowego).
Komentarze