Jak wybrać kamerę sportową na rower?

Jak wybrać kamerę sportową na rower?

Wyczynowa jazda rowerem wymaga wielu godzin spędzonych na treningach. W trakcie nauki nie trudno o błędy, które mogą kosztować rowerzystę kontuzję, a nawet spowodować dłuższą przerwę w sporcie. Ewentualnych porażek łatwiej uniknąć, jeśli wcześniejsze wyczyny zostaną poddane analizie. Jak tego dokonać? Najprościej za pomocą kamery sportowej. Na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?

Rozdzielczość


Współczesna technologia postępuje z prędkością błyskawicy, oferując coraz to nowsze rozwiązania zmieniające oblicze kolarstwa. Rozdzielczość i FPS to parametry, na które trzeba zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Rozdzielczość informuje o jakości obrazu, czyli o ilości pikseli, które znajdują się w pojedynczym kadrze filmu. Proponowana opcja FullHD (czyli 1920x1080 pikseli) to już standard, poniżej którego nie warto schodzić. Obecnie jednak w zbliżonej cenie można zakupić kamerę sportową o rozdzielczości 2K oraz 4K.

Skrót FPS (frames per second) oznacza ilość klatek, które kamera rejestruje w czasie jednej sekundy. Standardowo, współczesne hity kinowe nagrywane są z częstotliwością 24 klatek na sekundę. Gwarantuje to płynność obrazu, jednak w przypadku filmików rejestrujących rowerowe wyczyny, warto sprawić sobie sprzęt, który równie płynnie będzie ukazywał akcje w trybie slow motion. Im więcej klatek, tym lepiej. W sklepach można zakupić kamery sportowe o parametrach 60 FPS.

Obsługa


Obecne kamery sportowe na rower powinny być proste w obsłudze, a wręcz intuicyjne. Ta funkcja sprawdzi się w każdych sytuacjach, szczególnie w tych wymagających skupienia i szybkiego działania. Dobrą opcją jest dotykowy ekran, gdzie przyciski są duże i nieco oddalone od siebie, jeszcze lepiej sprawdzi się sprzęt z funkcją rejestrowania poleceń głosowych. Ułatwi to pracę każdemu rowerzyście, jeśli nie będzie on musiał odrywać rąk od kierownicy.

Obudowa


Mocna i wytrzymała obudowa to istotny parametr, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie kamerki rowerowej. Obudowa powinna by przede wszystkim wodoszczelna, gdyż determinuje to możliwość pracy w każdych warunkach atmosferycznych. Nierzadko akrobacje wykonywane są w kałużach, w błocie lub w trudnych warunkach pogodowych. Jeśli kamera nie ma funkcji wodoszczelności, można zakupić osłonę zabezpieczającą, jednak trzeba liczyć się z tym, że dźwięk, a czasem nawet obraz, mogą stracić nieco na jakości.

Montaż kamery


Ma to szczególne znaczenie podczas jazdy. Kamera sportowa powinna być łatwa w montażu, a jednocześnie bardzo stabilna. Daje to pewność, że nie odczepi się podczas jazdy czy wykonywanych akrobacji, a obraz pozostanie krystalicznie czysty i stabilny. Ważne, aby kamerka miała możliwość zamocowania w dowolnym miejscu. Rowerowi wyczynowcy nagrywają swoje filmy z różnej perspektywy, umieszczając kamerkę na ramie roweru, kasku czy na klatce piersiowej. W każdym z przypadków sprzęt powinien trzymać się mocno i zachować swoją stabilność. Przy zakupie warto sprawdzić, czy kamera jest na tyle uniwersalna, by bez problemu zakupić do niej dodatkowe elementy.