Jak przez internet dokonać kalkulacji składki ubezpieczenia OC?
- Autor: Grzegorz
Zakup auta wiąże się z dużym wydatkiem, ale nie są to wszystkie koszty, który towarzyszą tej inwestycji. Należy brać pod uwagę koszty paliwa, naprawy ewentualnych usterek, badania technicznego, a także obowiązkowego ubezpieczenia OC. Z jakim opłatami powinniśmy się liczyć za obowiązkową ochronę ubezpieczeniową? Jak wyliczyć, ile będzie nas kosztować OC?
Jak wyliczyć składkę na OC?
Towarzystwa ubezpieczeniowe przy wyliczaniu kosztu ubezpieczenia komunikacyjnego OC biorą pod uwagę wiele czynników i żadne przepisy nie narzucają im, jakie parametry są konieczne i jaka powinna być ich waga. Zatem ubezpieczyciele mają pod tym względem dowolność. Dlatego posiadacz pojazdu nie jest w stanie wziąć do ręki standardowego kalkulatora i w ten sposób wyliczyć, ile będzie go kosztować ochrona ubezpieczeniowa.Według danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w pierwszej połowie 2020 roku składka na OC wynosiła średnio 550 zł, co jednak w praktyce niewiele znaczy. Jeden posiadacz pojazdu może zapłacić mniej, a drugi zdecydowanie więcej, dlatego tylko kalkulacja przeprowadzona dla konkretnego samochodu i jego posiadacza może dać kwotę składki na OC. Rozwiązaniem, które umożliwia ustalenie ceny za ochronę jest kalkulator OC i AC, który udostępniamy na uniqa.pl. Dzięki temu składkę można ustalić bez konieczności wychodzenia z domu, bezpiecznie, o takiej godzinie, która nam odpowiada. To nie koniec zalet takiego rozwiązania. W UNIQA gwarantujemy kupującym ubezpieczenie OC online 15 proc. rabatu i 5 proc. dodatkowej zniżki na ochronę wykupioną dla kolejnego pojazdu.
Od czego jednak zależy cena takiej ochrony? Wpływa na nią wiele czynników, dlatego przy korzystaniu z kalkulatora OC i AC konieczne jest podanie wymaganych informacji. Tylko wtedy będziemy w stanie wyliczyć ostateczną kwotę.
Kalkulacji składki OC – od czego zależy cena za ochronę?
Cenę obowiązkowego OC kształtują różne parametry – jedne w większym stopniu, inne w mniejszym. Oto kilka z tych, które mają duże znaczenie:- Historia przebiegu ochrony ubezpieczeniowej – bardzo istotne jest to, czy posiadacz pojazdu powodował dotąd szkody w ruchu drogowym, czy jednak udało mu się tego uniknąć. Kolejne takie zdarzenia mogą rzutować na to, że cena ubezpieczenia będzie wyższa, natomiast ten kierowca, który nie ma na koncie takich szkód, może liczyć na atrakcyjniejszą stawkę za ochronę. Sprawcy wielu zdarzeń mogą się spotkać wręcz z zaporową składką na ochronę.
- Czas posiadania prawa jazdy – kierowca, który niedawno zdobył uprawnienia, zapłaci więcej za OC niż ten, który posiada je od wielu lat. Najczęściej zwyżka z tego tytułu jest naliczana przez 3 lata od uzyskania uprawnień.
- Wiek posiadacza prawa jazdy – towarzystwa ubezpieczeniowe analizują dane statystyczne dotyczące wypadków i wiedzą, że to młodzi kierowcy są najczęstszymi sprawcami takich zdarzeń. Z informacji podanych przez Komendę Główną Policji z 2020 roku wynika, że największym wskaźnikiem wypadków na 10 tys. populacji charakteryzują się kierowcy mający od 18 do 24 lat. W 2020 roku spowodowali oni 3774 wypadków, w których zginęło 431 osób, a 4 714 zostało rannych. Wspomniany wskaźnik wynosi dla tej grupy 13,82. Natomiast dla porównania, w przypadku prowadzących w wieku ponad 60 lat jest on równy 3,55.
Komentarze