Hamowanie silnikiem - jak hamować silnikiem, biegami
- Autor: Grzegorz
Hamowanie silnikiem to technika jazdy samochodem, która pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa, a także poprawienie bezpieczeństwa jazdy. Nie dla wszystkich jest to jednak łatwy i oczywisty manewr. Warto wiedzieć co daje hamowanie silnikiem, jak działa i jak prawidłowo je wykonać.
O czym pamiętać, aby prawidłowo hamować silnikiem?
Technikę hamowania silnikiem kursanci poznają już podczas kursu na prawo jazdy. Jednak, aby prawidłową ją opanować należy wyszkolić umiejętność jazdy samochodem i zdobyć odpowiednie wyczucie dotyczące swoich możliwości na drodze.W trakcie procesu hamowania silnikiem trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na obrotomierz, a także na sposób operowania sprzęgłem. Niezwykle ważne jest to, aby zgrać ze sobą te dwa elementy. Tylko wtedy hamowanie będzie bezpieczne i efektowne.
W jaki sposób powinno się hamować silnikiem?
Aby prawidłowo i efektownie hamować silnikiem w pierwszej kolejności powinno się zdjąć nogę z pedału gazu. Dzięki temu samochód zacznie powoli zwalniać. Następnym krokiem jest redukowanie biegów na niższe. Specjaliści twierdzą, że powinno się to wykonać jak najpóźniej. W między czasie należy także nacisnąć sprzęgło. Po zredukowaniu biegów można zdjąć nogę ze sprzęgła. Trzeba jednak wykonać to płynnie, aby nie było odczuwalne żadne szarpnięcie. Dzięki wykonaniu wymienionych wyżej kroków, samochód stopniowo wytrąca swoją prędkość, aż do całkowitego zatrzymania. Nie powinno się jednak całkowicie rezygnować z hamulca nożnego. Należy go zastosować w końcowym etapie hamowania, aby pojazd stanął w miejscu.Hamowanie silnikiem powinno się wykorzystywać w trakcie codziennej jazdy po miejskich drogach, a także w szczególnych wypadkach jak np. jazda po terenach górzystych, gdzie koniecznie jest nieznaczne hamowanie w czasie zjeżdżania z mniejszych lub większych wzniesień.
Co daje hamowanie silnikiem?
Prawidłowe hamowanie silnikiem niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim zwalnianie w ten sposób pozwala na znaczne zmniejszenie ilości zużywanego paliwa. Jest to dobry sposób na oszczędności, szczególnie biorąc pod uwagę aktualnie obowiązujące ceny benzyny. Ponadto hamując silnikiem można także zaoszczędzić na częściach, ponieważ nie trzeba tak często wymieniać tarczy i klocków hamulcowych.Hamowanie silnikiem gwarantuje także bezpieczeństwo podczas jazdy. Samochód, który porusza się z wrzuconym biegiem jest o wiele bardziej stabilny niż pojazd, który przemieszcza się na luzie. Dodatkowo można nad nim łatwiej zapanować i mieć większą kontrolę.
Jak wspomniano wcześniej hamowanie silnikiem jest nieocenione szczególnie podczas jazdy po górzystych terenach, a także kiedy jedzie się z dużym obciążeniem. Taki styl jazdy jest dużo bardziej przyjazny dla samochodu.
Warto pamiętać o tych wszystkich informacjach dotyczących techniki hamowania silnikiem. Dzięki temu, samochód będzie dłużej służył właścicielowi i będzie utrzymany w bardzo dobrym stanie. Dodatkowo jest to także sposób na spore oszczędności dotyczące zarówno benzyny jak i części wymiennych. Warto już dziś zmienić swój styl jazdy samochodem i cieszyć się z korzyści dla kierowcy i dla pojazdu. Powinno się jednak pamiętać, aby ćwiczyć hamowanie silnikiem, ponieważ tylko wykonane w prawidłowy sposób spełniała swoje założenia i było całkowicie bezpieczne. Nieumiejętne redukowanie biegów może doprowadzić do gwałtownych szarpnięć silnika i jego zrywów, a także może sprawić, że praca silnika będzie dużo bardziej głośniejsza.
Komentarze