Fotele biurowe
- Autor: Grzegorz
Według najnowszych danych statystycznych aż ponad 70% populacji krajów wysokorozwiniętych cierpi na bóle kręgosłupa o różnych poziomach odczuwalności. Według prognoz specjalistów, najprawdopodobniej jeszcze w XXIw ta dolegliwość może okazać się realnym problemem praktycznie każdej osoby na Ziemi. Wiele wskazuje na to, że wszelkiego typu dolegliwości kręgosłupa są jednymi z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych dzisiejszych czasów. Jakie są ich przyczyny?
Już w roku 2002 według sondażu dla Pentor prawie połowa Polaków biorących udział w badaniach przyznała, że chroniczne bóle kręgosłupa to problem, który ich dotyczy, a 1 na 4 przyznał, że odczuwa dyskomfort związany z wadami postawy. Raport oparty o dane, które zebrał ZUS wskazuje, że więcej niż połowa osób zwalniających się ze względów zdrowotnych za przyczynę podała właśnie bóle kręgosłupa na odcinku szyjnym. Poza odcinkiem szyjnym najczęstsze dolegliwości kręgosłupa dotyczą części krzyżowej i lędźwiowej. Niestety wraz z biegiem lat tendencja chorób i dolegliwości natury zwyrodnieniowej jest jedynie wzrostowa: Według badań przeprowadzonych przez IRCenter w roku 2017 wśród Polaków aż 57% badanych zadeklarowało, że schorzenia pleców są dla nich głównym źródłem dyskomfortu.
Przyczyny schorzeń
Rozwój cywilizacyjny coraz częściej pcha nas przed ekrany komputerów - zarówno w poszukiwaniu form rekreacji, jak oglądanie seriali, czy gry wideo; jak i w celu usprawnienia życia zawodowego. Aktualnie praktycznie każde stanowisko pracy biurowej wymaga użytkowania komputera - nie ma w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę ilość usprawnień, które przynosi nam technologia.
Jednak należy mieć na uwadze, że z komfortem pracowania przed komputerem wiąże się cena - choroby charakterystyczne dla naszej cywilizacji, a głównie właśnie zwyrodnienia i bóle kręgosłupa, niejednokrotnie bardziej uciążliwe niż w wypadku wysiłku typowo fizycznego.
Według ekspertów w wypadku tak zwanego wysiłku dynamicznego, jak na przykład noszenie ciężkich przedmiotów, praca mięśni opiera się na napinaniu i rozluźnianiu ich naprzemiennie. Chociaż brzmi to dość męcząco (i większość pracowników fizycznych ochoczo przyzna, że faktycznie tak jest) wbrew pozorom ma to również swoje zalety, zwłaszcza w porównaniu do pracowania w komforcie, które dają krzesła biurowe. Wpływa to na dobre ukrwienie mięśni, dzięki czemu są one dobrze dotlenione. Dzięki temu prace oparte na wysiłku fizycznym mogą trwać w miarę długo, bez wywoływania urazów, czy chronicznego poczucia zmęczenia ciała.
Zupełnie inaczej jest w wypadku wypadku wysiłku statycznego mięśni - charakterystycznego dla prac biurowych. Tutaj cena za siedzenie podczas pracowania może okazać się znacznie bardziej dotkliwa, niż mogłoby się pierwotnie wydawać. Pomimo komfortu, jaki przynoszą krzesła biurowe. Mięśnie chociaż pozornie nie są narażone na intensywny wysiłek są jednak utrzymane w stanie stałego napięcia przez niemal cały dzień. Sprawia to, że zaczynają one uciskać naczynia krwionośne oraz nerwy obwodowe, zmniejszając jednocześnie przepływ krwi do mięśni, co również ma wpływ na ich utlenienie, a to z kolei powoduje zmęczenie mięśni, szczególnie jeśli wysiłek trwa wiele dni.
Praca w długotrwałej pozycji siedzącej ma wpływ na obciążenie:
-mięśni odpowiedzialnych za stabilizację kręgosłupa w pozycji siedzącej
-mięśnie ramion przez wzgląd na obsługę komputera
-mięśnie karku przez utrzymywanie głowy w jednej pozycji
Efektem mogą okazać się bóle szyi, bóle karku, ramion oraz odcinka lędźwiowego. Jeśli wysiłek tego typu pomimo przypadłości jest kontynuowany przez wiele dni z rzędu szansa powstania poważnych dolegliwości natury zapalnej, a nawet chorób zwyrodnieniowych stawów. W takiej sytuacji trzeba się skupić na swoim głównym narzędziu do pracowania - nie, nie na komputerze - chodzi oczywiście o fotele biurowe i pozostałe meble biurowe, przy których siedzimy
Odpowiednie krzesło biurowe zbawieniem kręgosłupa
Odpowiednio dobrany fotel biurowy zdecydowanie poprawia czas spędzony na pracowaniu przy biurku. Biorąc pod uwagę ilość czasu, którą spędzamy przed biurkiem, warto skupić się na jakości naszego krzesła do biurka. Kiedy chcemy faktycznie zastygnąć w bezruchu (chociaż wciąż przypominamy o istotności pięciominutowych przerw na każdą godzinę) na parę ładnych godzin, czy to w celach zawodowych, czy rekreacyjnych, kluczową rolę grają odpowiednio dobrane meble. Na rynku coraz więcej pojawia się produktów stworzonych z myślą o potrzebach różnych klientów - niezależnie, czy ważna jest dla nas cena , szybka dostawa, najważniejsza powinna być ergonomia. Oferty na obrotowe krzesla do biurka są bardzo szerokie, w związku z czym możemy wybrać takie z największą liczbą ustawień, które można dostosować pod osobiste preferencje. Kiedy wybieramy fotele biurowe, trzeba mieć na uwadze szereg czynników -
- jak największe możliwości regulowania - zależnie od wybranego mechanizmu, jakie posiadają (TILT, Multiblock) fotele posiadają różne płaszczyzny, które można dostosować - idealnie oparcie fotela posiada regulację wysokości oraz zmieniany kąt nachylenia
- Stabilność - jeśli interesują nas fotele obrotowe, upewnijmy się, że posiada solidną, przynajmniej pięcioramienną podstawę.
- Fotele posiadające oparcie posiadające w wyposażeniu wsparcie dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa i łopatek.
- Płaskie siedzisko z odpowiednio zaokrągloną krawędzią przednią, żeby nie wpływać negatywnie na krążenie w nogach, szczególnie w miejscu, w którym opierają się o krawędź siedzenia.
- Wyposażenie w podłokietniki. Jeśli podłokietniki posiadają dodatkowo opcje regulacji wysokości, lub nachylenia, jest to niewątpliwy atut, niemniej cena w takiej sytuacji rośnie proporcjonalnie. Zmniejsza to obciążenie nadgarstków oraz przedramion.
Komentarze