Czytnik kart tachografu - wygodne i szybkie odczytywanie zapisu karty kierowcy
Źródło: AdobeStock

Czytnik kart tachografu - wygodne i szybkie odczytywanie zapisu karty kierowcy

Czytnik kart tachografu to urządzenie pozwalające nie tylko odczytać dane z karty kierowcy, ale również zarchiwizować je zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. W jaki sposób działa? Jakie dane można odczytać dzięki jego użyciu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Tachografy – co to jest i jakie mają zastosowanie?

Tachografy to urządzenia pomiarowe, które rejestrują czas pracy kierowcy oraz różne działania pojazdu. Odnotowują zatem między innymi ilość przejechanych kilometrów, prędkość chwilową, czas prowadzenia auta, a także okres dyżuru kierowcy, czas pauzy, czy innej pracy. Instalowane są one we wszystkich samochodach o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, a także w pojazdach do przewozu powyżej 9 osób (z uwzględnieniem kierowcy). W jakim celu się je stosuje? Otóż, tachografy instalowane są po to, by możliwa była szczegółowa kontrola czasu pracy kierowców, który musi być zgodny z obowiązującymi przepisami. Przekłada się to na bezpieczeństwo na drogach, ponieważ eliminuje ryzyko obecności przemęczonej osoby za kierownicą.

Czytnik kart tachografu – jak działa?

Czytnik kart tachografu to urządzenie, którego zaletą jest prostota użycia. Chcąc odczytać dane z tachografu cyfrowego wystarczy bowiem włożyć klucz do dedykowanego gniazda tachografu, co pozwoli rozpocząć proces odczytywania danych. Korzystając z interfejsu USB można je natomiast zgrać na komputer oraz zarchiwizować w sposób wymagany przez przepisy prawa. Przykładem takiego urządzenia może być DLK Pro Download Key S - czytnik kart tachografu, który doskonale sprawdza się w przypadku niewielkich flot, warsztatów i instytucji rządowych. Jego zaletą jest nie tylko kompatybilność z wszystkimi tachografami cyfrowymi o napięciu o napięciu 12 i 24 V, ale również duża ilość miejsca do magazynowania danych, czy dodatkowe funkcje takie, jak przypominanie o pobraniu, status i historię pobierania, a także wskaźnik poziomu naładowania i pojemności pamięci.

Wykorzystanie danych z czytnika kart tachografu

Korzystając z czytnika tachografu uzyskać można wiele różnych informacji, czego przykładem może być m.in. monitorowanie czasu pracy, pomiar prędkości i odległości, czy automatyczne zapisywanie punktów położenia. Dane te są bardzo istotne, ponieważ umożliwiają nie tylko przeprowadzenie analizy wydajności pracy danego kierowcy, ale ułatwiają również kontrolę nad stosowaniem się przez niego do obowiązujących przepisów. W efekcie dzięki wykorzystaniu tachografów wzrasta poziom bezpieczeństwa przewożonego ładunku, a zarówno firma transportowa, jak i służby kontrolne są w stanie łatwo określić to, czy doszło do przekroczenia przepisów bądź błędów kierowcy.

Co warto wiedzieć o obsłudze czytnika kart tachografu?

Czytnik kart tachografu to urządzenie, które jest proste w obsłudze. Jego zaletą jest przypominanie o konieczności odczytu danych z tachografu, ponieważ musi się ono odbywać z określoną częstotliwością. Przepisy prawa określają bowiem, że dane z tachografu należy odczytywać co 90 dni, a kartę kierowcy co 28 dni. Umożliwia to prowadzenie prawidłowej ewidencji czasu pracy. Co więcej, ściągnięte dane należy zapisać na komputerze (najlepiej w dwóch odmiennych lokalizacjach) i przechowywać przez rok. Dobrą praktyką jest jednak znacznie częstszy odczyt kart tachografu, co pozwala ograniczyć ryzyko sytuacji, w której będzie on niemożliwy ze względu na awarię. W takiej sytuacji należy zgłosić problem do odpowiedniego organu.

Podsumowanie

Czytnik kart tachografu to urządzenie pozwalające szybko i łatwo odczytać dane z tachografu oraz karty kierowcy, a co za tym idzie działać zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Co więcej, odczytane dane można analizować, co optymalizację wydajności pracy i wykorzystanie pełni możliwości.