Czy ładowarki samochodowe są bezpieczne?

Czy ładowarki samochodowe są bezpieczne?

Coraz większa liczba współczesnych modeli samochodów jest wyposażona w gniazda USB, dzięki którym naładowanie telefonu albo tabletu czy zasilanie wideorejestratora nie stanowi żadnego problemu. Wciąż jednak po polskich drogach porusza się ogromna liczba aut, w których USB brakuje – jest za to gniazdo zapalniczki, które pozwala na podłączenie ładowarki samochodowej. Czy jednak taka ładowarka jest w pełni bezpieczna dla podłączonych do niej urządzeń i o czym trzeba koniecznie pamiętać, by zakupiona ładowarka spełniła nasze oczekiwania?

Jak działa ładowarka samochodowa?

Każda ładowarka samochodowa generuje energię elektryczną po podłączeniu do gniazda zapalniczki w danym aucie, przy czym prąd ten pobierany jest bezpośrednio z akumulatora. W praktyce oznacza to, że w typowej ładowarce prąd o napięciu 12 lub 24V jest przetwarzany na prąd 5V i podawany do podpiętego urządzenia za pośrednictwem kabla. 

Warto jednak pamiętać, że o ile wszystkie ładowarki są w stanie bez problemu zapewnić 5V napięcia, o tyle już natężenie generowanego prądu może być bardzo różne. Nominalnie najniższe natężenie to 1A, czyli wystarczająco, by podładować baterię w urządzeniu, z którego w danej chwili nie korzystamy. W najtańszych ładowarkach często zdarza się jednak, że generowany prąd nie osiąga nawet tej wartości. W efekcie urządzenie się nie ładuje. Z kolei mocna ładowarka samochodowa może generować nawet ponad 3 lub 4A prądu, co pozwala sprawnie ładować nawet bardzo „prądożerne” urządzenia. 

Co równie ważne, najtańsze ładowarki bardzo rzadko (o ile w ogóle) są wyposażone w zabezpieczenia antyprzepięciowe, co przekłada się na możliwość uszkodzenia podłączonego telefonu czy innego urządzenia w przypadku większych wahań prądu wyjściowego. Dobra ładowarka samochodowa zawsze posiada tego typu zabezpieczenia i warto upewnić się przy zakupie, czy faktycznie wybrany przez nas model chroni podłączone sprzęty przed przepięciami. 


źródło: https://hurtel.com/pl/menu/ladowarki-samochodowe-74401.html

Rodzaje ładowarek samochodowych

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów ładowarek, wśród których każdy kierowca znajdzie bez większych problemów model dopasowany do swoich potrzeb. Przed zakupem warto się dokładnie zorientować, jak wygląda otoczenie i ilość dostępnego miejsca wokół poszczególnych gniazd zapalniczek (w wielu autach są 2: jedno z przodu, drugie dla pasażerów jadących na tylnych siedzeniach) i odpowiednio dobrać kształt ładowarki, by korzystanie z niej było wygodne. 

Ładowarki USB

To najpowszechniej spotykany typ ładowarki samochodowej. W zależności od modelu może być wyposażony w jedno, dwa, trzy lub więcej gniazd USB, przy czym każde z gniazd może dostarczać prąd o innym natężeniu. Standardem są ładowarki z 2 gniazdami – jedno z nich zapewnia prąd o natężeniu 1A, drugie 2A lub więcej. Dzięki temu można jednocześnie ładować np. wideorejestrator i smartfon, na którym mamy uruchomioną nawigację GPS. 

W sprzedaży dostępne są także samochodowe ładowarki USB z dodatkowymi funkcjami, jak np. jonizator powietrza czy transmiter FM. Coraz częściej spotyka się także ładowarki samochodowe QuickCharge, które pozwalają w krótkim czasie (np. 10 czy 15 minut) podładować baterię telefonu na tyle, by wystarczyła nawet na kilka godzin pracy. 



Ładowarki indukcyjne

Ta grupa ładowarek sukcesywnie zyskuje na popularności ze względu na wygodę użytkowania. Pomiędzy ładowarką a telefonem czy innym urządzeniem ładowanym indukcyjnie nie ma bowiem żadnych kabli, co we wnętrzu samochodu ma ogromne przełożenie na komfort – szczególnie dla kierowcy. Sama ładowarka indukcyjna do samochodu najczęściej przyjmuje formę uchwytu na telefon, na stałe wpiętego w gniazdo zapalniczki. 

Warto mieć na uwadze, że bezprzewodowa ładowarka samochodowa ładuje urządzenia nieco wolniej, niż jej przewodowe odpowiedniki, co wynika z drobnych strat energii w trakcie procesu indukcji elektromagnetycznej. 



Ładowarki kablowe

To dziś coraz rzadszy standard, ale wciąż na rynku są dostępne rozwiązania wyposażone np. w gniazdo typu USB Type-C, dzięki któremu można zasilać wiele nowoczesnych modeli smartfonów i innych urządzeń. Z reguły to dość szybka ładowarka samochodowa – w niektórych modelach prąd wyjściowy sięga nawet 3A. Pewnym minusem tego typu ładowarek może być znalezienie modelu, który ma na tyle długi kabel, by wygodnie podpiąć urządzenie i z niego korzystać, a jednocześnie na tyle krótki, by nie przeszkadzał podczas jazdy (przykładowo podczas zmiany biegów). 

Wybierając ładowarkę samochodową na pewno warto szerokim łukiem omijać najtańsze urządzenia, ponieważ nie dość, że nie posiadają one żadnych zabezpieczeń, to rzadko kiedy pracują z parametrami podanymi w specyfikacji. Najlepszym pomysłem jest skorzystanie z oferty renomowanych sprzedawców i sklepów internetowych, w których dostępne są ładowarki samochodowe znanych marek i gdzie można liczyć na profesjonalną, fachową obsługę. Jednym z takich miejsc jest sklep hurtel.com – wśród dostępnych tam produktów bez problemu można znaleźć odpowiednią ładowarkę do każdego telefonu czy urządzenia, z którego chcemy korzystać podczas jazdy samochodem. W razie potrzeby obsługa klienta doradzi, jaki model najlepiej spełni oczekiwania klienta.