Co tak naprawdę obejmuje gwarancja na samochód?
- Autor: Grzegorz
Jednym z plusów zakupu nowego samochodu jest jego gwarancja. Chociaż nowe modele projektowane są tak, aby kupujący byli z nich zadowoleni przez długie lata, to jednak ewentualne nieprawidłowości, które mogą pojawić się w okresie początkowej eksploatacji, mogą być całkowicie objęte przez podstawową gwarancję, która uznawane jest nie tylko w kraju zakupu, ale również w innych krajach.
Producenci oferują gwarancje na samochody nowe w długości od 2 do nawet 5 lat. Czasami podstawowa gwarancja wynosi 2-3 lata, natomiast dodatkową gwarancję można wykupić samodzielnie czy też otrzymać w ramach promocji. Gwarancja samochodu pozwala na usunięcie wszelkich usterek zgodnie z zapisami znajdującymi się w warunkach gwarancji w książce serwisowej. Co wobec tego obejmuje gwarancja na samochód?
Gwarancja podstawowa
Jest to gwarancja, która chroni kupującego w razie wystąpienia wszelkich usterek wynikających z wad produkcyjnych samochodu, które wystąpią w pierwszych 2-3 latach eksploatacji lub też przed przekroczeniem określonego przebiegu, na przykład 100 000 kilometrów, zależnie od tego, co nastąpi pierwsze. To jednak jeszcze nie wszystko, co oferują producenci, ponieważ w ramach gwarancji na pojazd otrzymuje się także szerszą ochronę.
Gwarancja na powłokę lakierniczą
Dzięki niej klient może otrzymać wsparcie w sytuacji, gdy na karoserii pojawią się ślady korozji wynikające z wad produkcyjnych. Zwykle czas trwania takiej gwarancji to 3 lata.
Gwarancja na korozję perforacyjną
Wielu producentów udziela gwarancji nawet na 10-12 lat na perforację blach nadwozia pojazdów – w przypadku tych gwarancji nie stosuje się limitu kilometrów.
Gwarancja na układ wydechowy
Najczęściej jest on zabezpieczony dłuższą gwarancją, na przykład na samochody Honda gwarancja ta wynosi 5 lat. Włącza ona efekty korozji perforacyjnej na kolektorze, rurze wydechowej, katalizatorze, tłumiku. Zwykle nie obejmuje osłon termicznych przy katalizatorze.
Gwarancja na elementy podwozia
Często wynosi około 10 lat i obejmuje efekty korozji perforacyjnej na elementach podwozia takich jak półosie, belki zawieszenia, wsporniki ramy pomocniczej, wahacze.
Gwarancja silnika
Najczęściej udzielana jest na 5-8 lat lub też na limit kilometrów od 100 000 kilometrów wzwyż. Gwarancja ta także dotyczy wad produkcyjnych silników.
Komentarze