5 najlepszych atrakcji turystycznych Hiszpanii
Barcelona — miasto kultury
Jest to miasto turystyczne, którego nie można pominąć na liście najlepszych atrakcji Hiszpanii. Mimo że jest to drugie co do wielkości miasto w Hiszpanii, to dla wielu jest celem turystycznym numer jeden. Nic dziwnego, gdyż jest to jedno z najlepszych atrakcji Hiszpanii z niezwykłą mieszanką kultur i tradycji. Stolica Katalonii jest pełna energii przez cały dzień i nie ma wątpliwości, że każdy, kto przyjedzie do miasta, znajdzie coś dla siebie. Na szczególną uwagę zasługują hiszpańskie atrakcje takie jak: Park Güell, Casa Milà i Casa Batlló, wzgórze Montjuic, La Rambla i port, który ją wieńczy, Camp Nou, Barri Gotic i wiele innych, takich jak Sagrada Familia.
Ronda — miasto położone na skale
Jest to spektakularne miasto turystyczne zbudowane na skalistych poboczach w południowej Hiszpanii. Głównym atutem jest most zbudowany nad wąwozem El Tajo. Z miasta widać okoliczne łąki i uprawy. Puente Nuevo, bo tak nazywa się wspomniany most, został wybudowany w 1793 roku. Most łączy nowoczesną dzielnicę El Mercadillo ze starą historyczną dzielnicą El Ciudad pełną kościołów, ogrodów i innych zabytków. Ciekawostką jest fakt, że
Ronda jest uważana za jedną z kolebek hiszpańskich walk byków. Wybudowany w mieście neoklasyczny budynek pierścieniowy jest najstarszym tego typu obiektem w Hiszpanii. To miasto odwiedzili znani pisarze tacy jak Ernest Hemingway, James Joyce i Rainer Maria Rilke ze względu na jego inspirującą architekturę. Dziś Ronda jest popularną atrakcją turystyczną, a ilustracje miasta można znaleźć na pocztówkach z regionu Andaluzji.
Avila – średniowieczna forteca
Wyróżnia się dobrze zachowanymi średniowiecznymi fortyfikacjami. Avila jest otoczona ogromnym murem i jest wiele ciekawych zabytków, restauracji i pięknych miejsc do zwiedzania. Szczególnie efektowny jest nocny spacer po mieście, który rozświetlają urocze światła. Budowa 87 wież i 9 bram Avili rozpoczęła się w XI wieku. Można je dokładnie podziwiać z punktu widokowego znajdującego się na wzgórzu poza miastem – Los Cuatro Postes. Wśród zabytków miasta wyróżnia się imponująca Katedra Zbawiciela w Avili, zbudowana przez mistrza Fruchela. Innym popularnym zabytkiem w Avili jest Bazylika św. Wincentego zbudowany między XII a XIV wiekiem, która jest ciekawym przykładem stylu romańskiego.
Salamanka — złote miasto
Główny plac w okolicy, Plaza Mayor, jest uważany za jeden z najpiękniejszych placów w Hiszpanii i Europie. W otoczeniu trzypiętrowych kamienic znajdują się dwa ratusze miejskie. Jasno oświetlony po zmroku. Drugą hiszpańską atrakcją w Salamance są dwie połączone ze sobą katedry: stary kościół zbudowany w XII wieku i nowy kościół zbudowany w stylu późnogotyckim. Salamanka kojarzona jest z wąskimi uliczkami, licznymi kościołami oraz ciekawymi budowlami takie jak Dom z Muszlami, czyli nic innego jak pałac z muszlami symbolizujący pielgrzymkę pierwszego mistrza Santiago de Compostero. Pięknie prezentuje się budynek tamtejszego uniwersytetu. Niektóre sale są już otwarte dla zwiedzających, a na uczelni działają trzy muzea poświęcone historii instytucji. Jeśli jesteśmy w muzeach, w Salamance możemy odwiedzić przynajmniej najważniejsze z nich: Muzeum Handlu i Przemysłu, Muzeum Historii Motoryzacji i Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które znajduje się w starym budynku więzienia.
Toledo — była stolica Hiszpanii
Zbudowany na wzgórzach po obu stronach rzeki Toledo, był stolicą Hiszpanii do XVI wieku. Swego czasu było stolicą królestwa Wizygotów. Najciekawszą rzeczą do zrobienia w tym mieście turystycznym jest zgubienie się w niesamowitych ulicach i zabytkach oraz poznanie codziennego życia miasta i jego mieszkańców. Podczas zwiedzania warte odwiedzenia jest Alcazar Toledo, katedra Santa Iglesia Primada de Toledo, klasztor San Juan de los Reyes oraz dawny meczet Cristo de la Luz. W Toledo można skosztować pysznych deserów marcepanowych lub hiszpańskich dań do napojów i przekąsek. Miasto było domem malarza El Greco. Znajdują się również muzea i galerie sztuki z artystami takimi jak Goya, Ralphael i Tycjan.
Komentarze