5 alternatywnych miejsc na zakupy w Gdańsku
- Autor: Grzegorz
Centra handlowe w Trójmieście zajmują powierzchnię 747 tys. m kw., dzięki czemu cały obszar plasuje się na trzeciej pozycji w Polsce pod względem liczby tego typu obiektów w miejscowości. Jednak w trakcie wizyty w Gdańsku warto wybrać się na zakupy nie tylko do galerii handlowych. Na mapie tego miasta znajduje się co najmniej kilka alternatywnych miejsc, gdzie można znaleźć atrakcyjne ubrania z drugiej ręki, ekologiczne produkty czy inne ciekawe przedmioty.
Pomimo tego, że w Gdańsku dominują obecnie wielkopowierzchniowe galerie handlowe, stopniowo pojawiają się tu także lokalne targi i miejsca wymiany produktów. Zarówno mieszkańcy, jak i turyści coraz częściej poszukują miejsc, w których można znaleźć regionalne produkty wysokiej jakości. Dodatkowo klienci coraz częściej są zainteresowani przedmiotami wykonanymi ręcznie i tymi, którym można dać drugą szansę.Pracownicy sieci AccorHotels przygotowali zestawienie miejsc targowych, które warto odwiedzić w trakcie pobytu w Gdańsku.
Hala Targowa Kupców Dominikańskich
Hala Targowa wraz z przyległym placem targowiskowym, tzw. „Zieleniakiem”, jest ulokowana w głównej dzielnicy miasta i już od wielu lat stanowi ważny punkt na gdańskiej mapie handlowej. W tym miejscu, sześć dni w tygodniu rozkłada swoje produkty ok. 100 sprzedawców, co umożliwia zarówno mieszkańcom, jak i turystom skorzystanie z naprawdę bogatej oferty produktów. Na I kondygnacji, która mieści się na poziomie piwnicy, można znaleźć liczne stoiska spożywcze oraz warzywno-owocowe. Dodatkową atrakcją jest znajdujący się tutaj Skansen Archeologiczny z ekspozycją fundamentów apsydy najstarszego gdańskiego kościoła romańskiego. Na II oraz III kondygnacji budynku jest prowadzona sprzedaż artykułów przemysłowych oraz drobne usługi. Z pewnością każdy znajdzie tam coś dla siebie.
Gdański Bazar Natury
W dzielnicy Gdańsk Wrzeszcz dwa razy w tygodniu (czwartek i sobota) Hala Garnizonu Kultury zmienia się w Gdański Bazar Natury. Jest to cykliczny targ, który oferuje zdrową i ekologiczną żywność już od 2014 roku. Ponad 40 producentów wystawia tradycyjne i niskoprzetworzone produkty, a część z wystawców może poszczycić się plonami z całkowicie ekologicznych upraw na rodzinnych gospodarstwach. W dostępnym asortymencie znajdziemy m.in.: owoce i warzywa, przetwory, ciasta, chleby, sery naturalne, ekologiczne wędliny i wędzone ryby. Główną ideą Gdańskiego Bazaru Natury było stworzenie miejsca, gdzie lokalni producenci żywności mogliby sprzedawać swoje wyroby bez pośredników. Dzięki temu odwiedzający mają możliwość poznać producenta i porozmawiać z nim. Dodatkową atrakcją są organizowane co jakiś czas warsztaty kulinarne i spotkania z ekspertami z różnych dziedzin.
BioBazar w Gdańsku
Kolejnym miejscem, do którego można się wybrać w poszukiwaniu żywności bogatej w składniki odżywcze i produkowanej w zgodzie z naturą i jej rytmem, jest BioBazar w Gdańsku organizowany w postoczniowej hali raz w tygodniu, w sobotę. Bazar oferuje lokalne oraz ekologiczne produkty, których dostawcy posiadają certyfikaty potwierdzające wysoką jakość gospodarstw i sprzedawanych dóbr.
Miejsce to powstało na wzór BioBazarów w Warszawie i Katowicach, które funkcjonują również jako przestrzeń edukacyjna dla wszystkich zainteresowanych zdrowym stylem życia i ciekawych tego, skąd pochodzą produkty, które później lądują na domowych talerzach. Co jakiś czas są organizowane również warsztaty dla dzieci, pokazujące przez zabawę, jak zdrowo się odżywiać, oraz zajęcia kulinarne dla dorosłych, gdzie wykorzystuje się tradycyjne i dobrze znane produkty w nowej, ciekawej odsłonie.
Pchli targ w Oliwie
Działa głównie w niedzielne popołudnia w sezonie letnim. Głównym założeniem pchlego targu w Oliwie jest sprzedaż przedmiotów, które nie są już potrzebne w domu, a przy tym nadal są w na tyle dobrym stanie, że warto udostępnić je innym. Na pchlim targu znajdziemy książki, płyty, starocie, rękodzieło, odzież, obuwie, meble czy narzędzia.
Organizatorzy umożliwiają także dzieciom (pod nadzorem rodziców) wystawianie zabawek, gier i innych przedmiotów, którymi maluchy już się nie interesują. Na kilka godzin dzieci mają możliwość wcielenia się w prawdziwego handlarza lub handlarkę: ustalają ceny, negocjują, wymieniają i sprzedają. Warto zajrzeć na targ tego typu, nawet jeśli nie szukamy niczego konkretnego, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy trafi nam się prawdziwa okazja.
Jarmark Dominikański
Wydarzeniem organizowanym na przełomie lipca i sierpnia każdego roku w Gdańsku jest słynny Jarmark Dominikański. Hasło promujące ten event brzmi: „758 lat tradycji, 6 milionów odwiedzin, 1000 kramów i 23 dni doskonałej zabawy – oto słynny na cały świat Jarmark św. Dominika!”. Latem kilkanaście ulic Starego Miasta przemienia się w wielobarwne i gwarne skupisko ludzi i kramów. Możemy znaleźć tam m.in.: obrazy lokalnych artystów, biżuterię z bursztynu, ręcznie wykonane torebki i ozdoby, dekoracje do domu, innowacyjne sprzęty kuchenne oraz wiele lokali oferujących potrawy z tradycyjnej polskiej kuchni.
Ponadto w trakcie Jarmarku Dominikańskiego odbywają się koncerty i spektakle teatralne, a także gry i zabawy dla najmłodszych. To wydarzenie tętniące energią miasta, umożliwiające mieszkańcom i turystom zakup niepowtarzalnych przedmiotów.
Jeśli zaciekawił Cię przewodnik po alternatywnych miejscach na zakupy w Gdańsku, to najwyższy czas na rezerwację noclegów. Sprawdź hotele Gdańsk
Komentarze