4 sposoby na tanie ubezpieczenie OC. Sprawdź!
- Autor: Grzegorz
Ceny polis OC bywają inne u różnych ubezpieczycieli. Co zrobić, aby zaoszczędzić i wybrać najkorzystniejszą dla nas ofertę? Ważne jest porównanie oferty ubezpieczeń. Można to zrobić osobiście - niezależni agenci ubezpieczeniowi potrafią znaleźć najlepszą dla nas opcję, ale najprostszym pierwszym krokiem jest samodzielne sprawdzenie w porównywarkach internetowych. Po wprowadzeniu danych internetowy kalkulator porówna oferty różnych ubezpieczycieli, co pozwoli nam na dokonanie najlepszego wyboru.
Cena ubezpieczenia OC zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich to:- dane właściciela auta:
- wiek,
- długość posiadania prawa jazdy,
- miejscowość, w której mieszka,
- stan cywilny i ilość posiadanych dzieci
- dane samochodu:
- marka,
- przebieg,
- wielkość silnika,
- wiek auta.
Na niektóre czynniki nie mamy wpływu - chociażby nasz wiek, ale są też takie, w które możemy troszeczkę ingerować. Wskażę 4 podstawowe sposoby na to, aby cieszyć się swoim samochodem, mimo obowiązku ponoszenia związanych z nim kosztów. Artykuł ten został przygotowany na podstawie poradnika Jak mieć najtańsze OC samochodu na rynku, przedstawiającego 13 sposobów na tanie OC. Autorem oryginalnego poradnika jest Mateusz z bloga Zaradny Finansowo.
Sposób 1: Zgłoszenie współwłaściciela.
Młodzi kierowcy płacą wyższą składkę OC, ponieważ dla ubezpieczycieli są osobami mało doświadczonymi i są najczęstszymi sprawcami wypadków. Jest to grupa osób stanowiących największe niebezpieczeństwo na drodze. Może się to wydawać niesprawiedliwe, bo faktycznie wszyscy młodzi kierowcy wrzucani są do "jednego worka", jednak trzeba przyznać, że doświadczenie i lata spędzone za kółkiem mają wpływ na nasze umiejętności na drodze. Dlatego tu rządzi zasada: im jesteś młodszy - tym więcej płacisz.
Aby obniżyć składkę OC, możemy wpisać jako współwłaściciela samochodu doświadczonego kierowcę. W ten sposób jego zniżki, które ma z uwagi na bezszkodowa jazdę - obniżają naszą składkę. W przypadku współwłasności liczy się doświadczenie drugiego kierowcy. Przy takim rozwiązaniu młodzi kierowcy płacą mniej a przy bezpiecznej i bezkolizyjnej jeździe - zaczynają wyrabiać sobie swoje własne zniżki.
Obniżyć składkę mogą również osoby pozostające w związku małżeńskim, jeżeli posiadają wspólność małżeńską. Można bowiem wówczas korzystać ze zniżek wypracowanych przez męża czy żonę.
Sposób 2: Zakup ubezpieczeń w pakiecie.
Cenę składki możemy obniżyć, jeśli wraz z ubezpieczeniem OC wykupimy składkę AC, NNW czy Assistance, czyli kupimy ubezpieczenia w pakiecie. Możemy posunąć się krok dalej i połączyć ubezpieczenie komunikacyjne z ubezpieczeniem na życie lub dom w tym samym Towarzystwie Ubezpieczeniowym. Czasami firmy ubezpieczające oferują lepsze ceny na kolejne polisy - a takie zniżki mogą dochodzić nawet od 5% do 15 % za każde kolejne ubezpieczenie.
Sposób 3: Wybór odpowiedniego samochodu.
Na cenę ubezpieczenia OC ma wpływ marka samochodu, jego wiek i pojemność silnika. Decydującym czynnikiem jest tu pojemność silnika - im jest większa, tym wyższa jest składka OC. Ubezpieczyciel uznaje, że im większy silnik ma samochód, tym szybciej można się nim poruszać a to sprzyja kolizjom i wypadkom. Wiek samochodu wpływa na wysokość składki OC zgodnie z założeniem, że im auto jest starsze, tym większe jest prawdopodobieństwo różnych awarii kończących się wypadkiem.
A zatem im starsze auto, tym wyższe będzie niestety OC. Jeśli chodzi o marki samochodu, według prowadzonych statystyk można wyodrębnić marki i modele samochodów, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka, a to oznacza wyższe składki OC. Statystyki wypadków i kradzieży prowadzą do wyodrębnienia marek samochodów najbardziej narażonych na różne niebezpieczne zdarzenia. Najdroższych składek mogą się spodziewać właściciele samochodów marki Audi i BMW.
Oczywiście kupując samochód, raczej kierujemy się naszymi osobistymi preferencjami, marzeniami czy też zasobnością portfela, ale to nie zmienia faktu, że przed kupnem warto też zastanowić się, która marka będzie dla nas najodpowiedniejsza, a jednocześnie dość tania w późniejszym jej utrzymaniu.
Sposób 4: Odpowiedni sposób płatności za OC
Ubezpieczenie OC będzie tańsze, jeśli zdecydujemy się opłacić składkę w całości, za cały rok. Ubezpieczyciele dają co prawda możliwość zapłaty składki w ratach: 2,4 czy nawet 12, co może się nam początkowo wydawać dobrą dla nas opcją - jednakże koszty ubezpieczenia są wtedy zdecydowania wyższe. Przy dokonywaniu wyliczeń warto sprawdzić symulację wysokości składki i policzyć, o ile więcej zapłacimy, decydując się na płatność na raty w stosunku to jednorazowej opłaty.
Nie musimy się tu obawiać, że przepadną nam pieniądze, jeśli okaże się, że w ciągu roku, za który dokonaliśmy opłaty OC z góry - sprzedamy nasz samochód. W takiej sytuacji wystarczy wypowiedzieć umowę na ubezpieczenie OC. Dostaniemy wówczas proporcjonalny zwrot na niewykorzystany czas ochrony ubezpieczeniowej.
Czasami na wysokość składki ma też wpływ sposób płatności - może być ona niższa, jeśli opłata zostanie wykonana kartą. Dodatkowo warto sprawdzić, czy nie dostaniemy zniżki na zakup polisy metodą on-line - przez internet.
Czasami prosty zabieg sprawia, że nasze ubezpieczenie OC będzie tańsze. Warto sprawdzać, porównywać, negocjować ceny. I nie przywiązujmy się do naszego ubezpieczyciela - wielokrotnie okazuje się, że ciekawszą ofertę znajdziemy jako nowi klienci, niż przedłużając dotychczasową umowę.
Komentarze