Wyjazd do pracy za granicę - własnym samochodem czy busem?
Wyjazdy za granicę w celach zarobkowych stały się popularną formą zarabiania pieniędzy. Znalezienie pracy za granicą gwarantuje często lepsze warunki finansowe oraz dodatkowe możliwości rozwoju i awansu, dlatego też co roku spora liczba Polaków decyduje się na wyjazd poza granice kraju w celu podjęcia pracy. Najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów są kraje Unii Europejskiej takie jak Niemcy, Austria czy Holandia.
Wyjazd za granicę - autem czy busem?
Praca za granicą wiąże się regularnymi przejazdami - większość osób wraca do kraju na święta czy dłuższe urlopy, by odwiedzić rodzinę i znajomych mieszkających w Polsce. Część osób decyduje się na lot samolotem, część wybiera własne auto i samodzielną podróż, a jeszcze inni wolą przejazd busem. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy.
Zalety podróży własnym samochodem
Jedną z niewątpliwie wygodnych opcji jest dojazd na miejsce pracy własnym autem, co daje nam możliwość decydowania o porze wyjazdu i przebiegu trasy, którą możemy swobodnie zmieniać w trakcie podróży. Co więcej, możemy również decydować o ilości i miejscach postoju na odpoczynek czy posiłek.
Podróż za granicę swoim samochodem to dobre rozwiązanie dla osób, które lubią spontaniczne wyjazdy bez wcześniejszego planowania.
Wady jazdy samochodem
Należy jednak pamiętać, że wybór własnego auta na środek transportu posiada również wady. Taki wyjazd zagraniczny w pojedynkę jest przede wszystkim mało opłacalny, biorąc pod uwagę ceny paliwa i z reguły sporą do pokonania odległość. Do kosztów należy doliczyć jeszcze ewentualne opłaty za przejazd autostradami.
Przed wyjazdem poza terytorium naszego kraju warto również zadbać o odpowiednie ubezpieczenie auta, które może okazać się bardzo pomoce w sytuacji awarii czy wypadku.
Również bycie kierowcą na długiej trasie wiąże się ze sporym zmęczeniem. Konieczna jest większa ilość postojów, pozwalających się nieco zregenerować i odpocząć, co z kolei przekłada się na dłuższy czas dojazdu.
Jednym z warunków bezpiecznej podróży jest dobry stan techniczny pojazdu. Jeśli nie jesteśmy pewni czy nasz samochód osobowy jest w stanie pokonać długą trasę i zapewnić bezpieczeństwo jazdy, zdecydowanie lepiej będzie skorzystać z innych możliwości.
Podróż busem za granicę
Alternatywą dla podróży własnym samochodem jest skorzystanie z usług firm przewozowych, które oferują naprawdę korzystne warunki. Wiele osób dojeżdżających do pracy poza granicami naszego kraju, decyduje się na wybór właśnie tego środka transportu. Jest to również dobre rozwiązanie dla osób nieposiadających prawa jazdy.
Zalety podróżowania busem
Busy jeżdżące w długie trasy, tak jak bus do Holandii czy Belgii, posiadają z reguły szereg różnych udogodnień, takich jak odpowiednia ilość miejsca, wygodne i regulowane fotele, czy klimatyzacja. Często są to modele takie jak Renault Traffic czy Opel Vivaro, które zostały specjalnie przystosowane do potrzeb i wymagań pasażerów. Wynajem busa umożliwia zatem podróż w komfortowych warunkach.
Większość firm świadczących przewozy zagraniczne oferuje swoim pasażerom opcję „door to door”, dzięki której bus odbiera nas spod wskazanego adresu i dowozi dokładnie w wybrane przez nas miejsce. Wybierając busa, nie musimy szukać dodatkowego transportu czy dojeżdżać z ciężkimi bagażami publiczną komunikacją jak w przypadku korzystania z linii lotniczych.
Zaletą są również atrakcyjne ceny busów do Holandii czy Niemiec - są one niższe od kosztów paliwa, które musielibyśmy ponieść, jadąc własnym transportem. Co więcej, rezerwacja miejsca w busie nie wymaga tak dużego wyprzedzenia, jak w przypadku lotu samolotem. Możemy również liczyć na korzystne ceny i atrakcyjne zniżki dostępne niezależnie od czasu rezerwacji biletu.
Jadąc busem, nie musimy się obawiać rygorystycznych ograniczeń co do bagażu, ponieważ w cenie biletu z reguły możemy przewieźć większą torbę lub walizkę oraz bagaż podręczny. Za dodatkową opłatą istnieje także możliwość, zabrania większej ilości bagaży.
Dla pasażerów kluczowe znaczenie ma bezpieczne dotarcie do celu, dlatego też kierowcy wykonujący przewozy międzynarodowe to osoby posiadające duże doświadczenie i kwalifikacje, potwierdzone odpowiednimi certyfikatami. Bezpieczną podróż gwarantują także nowoczesne i sprawne busy, których stan techniczny jest regularnie sprawdzany.
Wady dojazdu busem
Wynajem busa niesie za sobą również pewne niedogodności. W tym przypadku nie mamy wpływu na przebieg trasy, która musi być dostosowana do miejsc wskazanych przez klientów. Nie możemy również samodzielnie decydować o postojach.
Dowóz pasażerów pod konkretny adres to bardzo wygodna opcja, jednak może ona powodować wydłużenie się całkowitego czasu podróży, co dla niektórych może być męczące.
Wyjazd wynajętym samochodem lub wynajem busa
Rozwiązaniem, które może być korzystne w niektórych, nagłych sytuacjach, jest podróż wypożyczonym autem lub wypożyczenie busa.
Większość wypożyczalni samochodów oferuje możliwość wypożyczenia auta na zagraniczne wyjazdy, często jednak z zastrzeżeniem dojazdu wyłącznie do krajów Unii Europejskiej. Wypożyczenie auta daje nam pewność sprawnego i odpowiednio wyposażonego auta, co jest dobrym rozwiązaniem, jeśli musimy pilne wyjechać, a nasz samochód osobowy jest akurat niesprawny.
Minusem takiego rozwiązania są wysokie koszty, które rosną adekwatnie do czasu trwania najmu. Do tego należy również doliczyć wysokość kaucji oraz dodatkową opłatę za wypożyczenie auta na wyjazd za granice kraju. Wszystko to sprawia, że wynajem busa czy auta na dłuższy pobyt nie jest opłacalne.
Podsumowanie
Wyjazd do pracy za granicę często wiąże się z regularnymi i długimi podróżami. Do takich wyjazdów może nam służyć własne auto, ale możemy zdecydować się również na rezerwację busa. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety, dlatego każdy indywidualnie musi ocenić, na czym mu najbardziej zależy - czy będzie to czas podróży, czy koszty, a może wygoda dotarcia na miejsce bez przesiadek.