Wyznacz-trase.pl

Winiety Czechy 2019/2020 - ceny, gdzie kupić, jak wypełnić winiety w Czechach - poradnik

Wraz z nadejściem roku 2017 nadszedł czas na zmiany w mapie czeskich dróg, zgodnie z którymi kierowcy zobowiązani są do wnoszenia opłaty w postaci winiety, jeśli chcą się po nich legalnie poruszać. Nie chodzi tutaj jednak o elektroniczne winiety, ale o te w formie klasycznej naklejki na szybę samochodową. Przepisy te dotyczą jedynie pojazdów do 3,5 t, gdyż samochody ciężarowe podlegają systemowi elektronicznej opłaty za przejazd. Jakie wyróżniamy rodzaje winiet? Czy są one obowiązkowe? Jak je wypełnić i gdzie przykleić? Co z kosztami? Na wszystkie nurtujące pytania postaramy się odpowiedzieć jak najlepiej poniżej.

Czy winiety w Czechach są obowiązkowe?
Większość autostrad i dróg ekspresowych wymaga posiadania ważnej winiety. Z opłat zwolnione są jednak pojazdy motocyklowe. Obecnie objętych koniecznością uiszczenia opłaty za przejazd jest ponad tysiąc autostrad. Nie dotyczy to autostradowych obwodnic miast. W celu zapoznania się z odcinkami płatnymi i bezpłatnymi, należy przestudiować oficjalną mapę, dostępną chociażby na stronie www.rsd.cz.

Winiety Czechy – ich rodzaje i ceny
Zanim kierowca wjedzie na płatny odcinek drogi, musi mieć naklejoną na przedniej szybie samochodu winietę. Winieta 10-dniowa to koszt 310,00 CZK (51PLN), winieta miesięczna kosztuje 440,00 CZK (72,5PLN), a roczna 1500,00 CZK (247PLN).

Sposób montażu winiety po zakupie
Każda winieta składa się z dwóch części. Ta pierwsza powinna widnieć w prawym dolnym rogu na wewnętrznej przedniej szybie samochodu, a drugą należy zachować do kontroli. Prawy dolny róg szyby po stronie pasażera jest jedynym prawidłowym miejscem do przyklejenia winiety. Drugi odcinek należy pozostawić aż do końca ważności winiety. Pamiętajmy też o tym, że niedozwolone jest przenoszenie winiety na inny pojazd, a przeterminowaną winietę należy natychmiast usunąć z szyby.

Gdzie kupić winietę i jak jest ona długo ważna?
Winiety można kupić w Czechach nawet na stacjach benzynowych, sklepach Kaufland czy też w urzędzie pocztowym. Na terenie Czech znajduje się prawie 6 tysięcy punktów, w których można je kupić. Pełna lista dostępna jest na stronie http://www.sfdi.cz/en/vignettes/2017-highway-vignettes/sales-points. Zaleca się jednak kupić je już na przygranicznych stacjach benzynowych w Polsce, dzięki czemu można uniknąć stania w długiej kolejce, co jest szczególnie frustrujące w okresie wakacyjnym. Winietę zakupioną online można przedziurkować samodzielnie. Jest ona ważna bowiem od dnia, w którym zostały na niej naniesione dziurki.
Po kupieniu winiety, zwykle to sprzedawca dziurkuje odpowiednie miejsca w celu odkreślenia pierwszego dnia ważności winiety. Każda winieta posiada po bokach pola, które odpowiadają dniom i miesiącom.

Jak prawidłowo wypełnić winietę? Co grozi za jej brak?
Wypełnienie winiety jest szybkie i proste. Wystarczy wpisać w puste pole numer rejestracyjny samochodu. Nawet jeśli zostaną zmienione tablice rejestracyjne, to winieta nadal będzie ważna.
Jeśli zamierzamy ryzykować i poruszać się płatnymi drogami czeskimi bez ważnej winiety, to należy liczyć się z otrzymaniem mandatu w wysokości do 5 tys. CZK (postępowanie administracyjne). Maksymalna kara grzywny wynosi 100 tys. CZK (sprawa sądowa).