Wakacje w kamperze - rodzaje kamperów
Caravaning stanowi coraz bardziej popularny sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest to jedna z form turystyki motorowej, w której za bazę żywieniowo-noclegową służy nam przyczepa kempingowa albo samochód campingowy, czyli tak zwany camper. Podróżowanie oraz mieszkanie w takim pojeździe bezapelacyjnie budzi w nas skojarzenia z wolnością, swobodą oraz samowystarczalnością. W tej formie wypoczynku nie musimy wiele planować – wystarczy tylko wybrać punkt docelowy i ruszyć w trasę, a właściwie można by rzec: ku przygodzie. Dla wielu z nas już sama podróż takim pojazdem jest wielką przygodą i miłośnicy caravaningu, czy też “niezależnego wypoczynku”, jak się o nim mówi, zdecydowanie to potwierdzają. Jednak chęci to jedno, ale trzeba jeszcze posiadać taki pojazd. Dla wszystkich tych, których nie stać na własny kamper, wynajem stanowi najrozsądniejszą opcję. Jaki jednak rodzaj campera powinniśmy wynająć?
Camper - definicja
Zanim przejdziemy do meritum, zastanówmy się przez chwilę nad tym, czym w ogóle jest camper. Camper, albo też w innej nomenklaturze samochód kempingowy, to autonomiczny, zintegrowany pojazd turystyczny, zbudowany i wyposażony w taki sposób, aby zapewnić podróżującym nim pasażerom miejsce do spania i wypoczynku. Innymi słowy, jest to samochód przygotowany do tego, aby nim podróżować, a zarazem w nim mieszkać, nawet przez dłuższy czas. Campery stały się popularne najpierw w USA i Wielkiej Brytanii, ale szybko znalazły swoich wielbicieli również w Kanadzie i właściwie całej Europie, z Francją na czele. Do niedawna barierą dla potencjalnych entuzjastów caravaningu pozostawały koszty zakupu pojazdu, lecz dzięki rosnącej popularności usług typu cena za wynajem kampera wciąż maleje, pozwalając coraz większej liczbie użytkowników korzystać z oferty wakacji na czterech kółkach.Rodzaje kamperów
Dostępne na rynku kampery do wynajęcia możemy podzielić na następujące rodzaje:Campervan to pojazd zbudowany na bazie seryjnego “dostawczaka”. Mieszczą się w nim 2-3 miejsca do spania. Jest wprost idealny do podróży dla dwójki osób. Jego największą zaletą są niewielkie wymiary - mieści się do większości garaży podziemnych i można go parkować tam, gdzie większe kampery mają zakaz zatrzymywania się. Pojazdy tego typu coraz częściej mają na pokładzie łazienki, jednak dotyczy to raczej tylko największych modeli.
Campervan wynajem - sprawdź dostepne opcje na Campdeck!
Camper-alkowa to bardzo popularny model, w którym przestrzeń sypialna umieszczona jest nad kabiną kierowcy. Tak umieszczone miejsce do spania pozwala wygospodarować więcej przestrzeni, którą w zależności od konfiguracji możemy przeznaczyć na miejsce do spędzania dnia, większą kuchnię lub dodatkową sypialnię.
Camper półintegra to najpopularniejszy typ campera, łączący w sobie zalety campera-vana i alkowy. Jego cechą szczególną jest zintegrowanie kabiny kierowcy z przestrzenią mieszkalną.
Sypialnią zazwyczaj jest kanapa w centralnym miejscu wnętrza lub łóżko podwieszone u góry, a drugie i kolejne miejsca do spania są wygospodarowane np. z tyłu pojazdu.
Camper integra to najdroższy model kampera, mogący poszczycić się dużą i wygodną przestrzenią wewnątrz. Za bazę tego typu pojazdów służy podwozie dostawczego auta, obudowane tak, że nie da się z reguły poznać marki ani modelu. W kamperach zintegrowanych wszystko jest podporządkowane zwiększeniu komfortu podróży, a wnętrza takich domów na kołach są najbardziej przestronne. Znajduje to odzwierciedlenie w cenie - stworzenie tego typu konstrukcji jest najbardziej pracochłonne i zajmują się nimi najbardziej renomowane firmy.
Jaki camper wynająć?
Dla klasycznej rodziny z dwójką lub trójką dzieci polecany jest kamper typu półintegra. Rodziny, np. sześcioosobowe, powinny wypożyczyć półintegrę z alkową. Osoby szukające dużych kamperów, zapewniających maksymalną wygodę, powinny wynająć pełne integry.Dla osób pragnących rozpocząć przygodę z pojazdami typu camper wypożyczalnia oferuje możliwość spróbowania tej formy turystyki bez ponoszenia dużych kosztów na wejście. Sprawdź oferty wypożyczalni z całej Polski w serwisie CampDeck!