Wyznacz-trase.pl

Umowa kupna sprzedaży samochodu, pojazdu - wzór umowy

Zakup czy sprzedaż samochodu - taką transakcję dokonujemy naprawdę rzadko. Nie sposób więc się dziwić, że nie mamy zawsze dostępnego wzoru umowy kupna sprzedaży samochodu (lub motocykla czy innego pojazdu). Na szczęście z pomocą przychodzą nam wzory umów przygotowane specjalnie dla tych wszystkich, którzy chcieliby w kilka sekund wydrukować umowę, wpisać wszystkie niezbędne informacje i sfinalizować transakcję.

Jeśli jesteś kupującym samochód
Dla własnego bezpieczeństwa - lepiej przyłożyć się do całej transakcji i poprawnie przejść przez każdy z etapów związanych z zakupem nowego samochodu. W pierwszej kolejności - należy sporządzić dobrze przygotowaną umowę kupna sprzedaży. Zabezpieczy Cię ona przed ewentualnymi problemami związanymi z zakupem. Jest to bardzo istotne, ponieważ w dalszym ciągu wśród sprzedających samochody znajdują się oszuści.

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na takie elementy jak:
Numer VIN samochodu
Dowód osobisty osoby sprzedającej samochód
Pełną dokumentację pochodzenia samochodu
Kwota wpłacana sprzedającemu powinna zgadzać się z kwotą na umowie
Rękojmie sprzedającego na samochód.

Dzięki dobrze sporządzonej umowie będziesz miał pewność, że transakcja przebiegnie pomyślnie, a nawet w sytuacji, w której sprzedający okaże się oszustem i sytuacja się skomplikuje, będziesz miał większe szanse na dochodzenie swoich praw.

Jeśli jesteś sprzedającym samochód
Na pewno nie jesteś właścicielem komisu samochodowego tylko normalnym użytkownikiem prywatnego samochodu, który chciałby sprzedać swój samochód. Jak się okazuje oszuści trafiają się nie tylko wśród osób sprzedających samochody lecz także wśród kupujących. I to, że otrzymałeś fizycznie gotówkę nie musi oznaczać, że wszystko jest ok.
Dlatego tak ważne jest sporządzenie poprawnej umowy kupna sprzedaży samochodu. Ponadto warto umowę stworzyć w 2 egzemplarzach. Tak abyś po sprzedaży samochodu zawsze miał jeden egzemplarz dla siebie. Należy pamiętać aby sprzedaż auta zgłosić do wydziału komunikacji. Trwa to kilka minut, nic nie kosztuje a daje nam gwarancję, że w przypadku jakichś komplikacji czy np. wypadku naszego auta już po sprzedaży, nie będziemy odpowiadać za powstałe szkody.

Jakie informacje powinny być zawarte w umowie
Prawdą jest, że umowa kupna sprzedaży samochodu nie musi być drukowana. Może być napisana odręcznie na kartce papieru i będzie tak samo ważna jak ta, która jest wydrukowana. Jednak drukując umowę mamy ją w dużo czytelniejszej formie. Ważne jest aby sporządzona była w dwóch, jednobrzmiących egzemplarzach. Każdy z nich powinien zostać podpisany przez kupującego oraz sprzedającego.
Pierwszą rzeczą na umowie powinny być zawsze dane osób podpisujących umowę. Należy podać wszystkie informacje pozwalające na identyfikację tych osób. Powinno być to imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL, numer dowodu osobistego. Jest to potrzebne do zabezpieczenia praw obu stron. Dobrze aby dane na umowie zgadzały się z tymi, które znajdują się w dowodzie rejestracyjnym.

Kolejną kwestią jest określenie przedmiotu umowy. Należy podać więc niezbędne informacje identyfikujące auto. Do niezbędnych należą marka samochodu oraz jego model, rok produkcji, numer VIN, numer rejestracyjny. Dodatkowo można podać kilka informacji uzupełniających takich jak kolor samochodu, aktualny stan licznika. Mając te informacje należy w umowie zamieścić informacje o kwocie transakcji. Ważne! Bez tego umowa kupna sprzedaży jest nieważna. Obok kwoty powinna znaleźć się informacja w jaki sposób kupujący przekazuje wymienioną kwotę sprzedającemu. Czy jest to gotówka czy przelew na wskazany rachunek.
Dobrym zwyczajem jest ogólne opisanie stanu samochodu oraz jego największych wad - jeśli takie posiada. Głównie z punktu widzenia sprzedającego taki zapis może mieć duże znaczenie. Kupujący bowiem deklaruje, że zapoznał się ze stanem auta i decyduje się na jego zakup. Oczywiście - w przypadku gdy sprzedający zatai pewne mankamenty auta - kupujący może dochodzić swoich praw. Nie zwalnia to sprzedającego z odpowiedzialności!
Ostatnią rzeczą na umowie będą standardowe formuły o odpowiedzialności oraz informacje na temat rozwiązywania ewentualnych sporów.

Pobierz umowę!