Punkty karne - jak szybko i sprawnie sprawdzić ich stan posiadania on-line?
Dzień odbioru prawa jazdy to zawsze czas, na który czekają wszyscy pragnący podróżować po świecie własnym samochodem lub motocyklem. Uprawnienia do kierowania pojazdami nie są jednak "dane raz na zawsze". Warto pamiętać, że można je utracić, jeśli uzbiera się punkty karne w liczbie, która przepełni "czarę goryczy", czyli ich dopuszczalny limit. Jak zatem temu zapobiec, żeby później nie żałować? Z pewnością warto monitorować "saldo" na koncie, na którym kumulujemy punkty karne. W tym artykule odpowiadamy na pytanie, jak można to zrobić, nie wychodząc z domu. Zatem ruszajmy w drogę...
Punkty karne - jaki jest ich dopuszczalny limit i za jakie wykroczenia można je otrzymać?
Punkty karne to koszmar kierowców. Wielu z nas wolałoby zapłacić większy mandat, niż podwyższyć swoje niekorzystne statystyki w tym "rankingu". Tak, jak każdy kilometr za kierownicą samochodu lub jednośladu podwyższa nasze doświadczenie i umiejętności jazdy, tak każdy punkt karny zdobyty na drodze przybliża do utraty prawa jazdy i konieczności zdawania powtórnego egzaminu.Dopuszczalny limit punktów karnych
Dopuszczalny limit punktów karnych, po przekroczeniu którego zostaną nam odebrane uprawniania do kierowania pojazdem, jest uzależniony od czasu, jaki upłynął od uzyskania dokumentu i wynosi odpowiednio:24 punkty - w przypadku kierowców, którzy prawo jazdy posiadają powyżej 12 miesięcy.
20 punkty - w przypadku kierowców ze stażem poniżej 12 miesięcy.
Warto wiedzieć, że aktywne punkty karne kasują się automatycznie po 365 dniach od ich przydzielenia.
Za jakie wykroczenia można otrzymać punkty karne
Zasady opisujące kryteria przydzielania kary dla kierowców, którzy za popełnione wykroczenia mogą zostać ukarani mandatem oraz punktami karnymi, reguluje Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego. Przepisy te obowiązują od 9 czerwca 2012 r. i jednoznacznie wskazują, że kierujący pojazdami mogą otrzymać punkty karne m.in. za:Kierowanie pojazdem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa.
Niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej.
Wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych.
Nieudzielanie pierwszeństwa pieszym w miejscach do tego wyznaczonych.
Nieprawidłową zmianę pasa ruchu.
Poruszanie się pojazdem bez włączonych świateł mijania.
Przekraczanie dopuszczalnych limitów prędkości.
Jak sprawdzić ilość posiadanych punktów karnych?
Skoro wiemy już, jakie są dopuszczalne limity punktów karnych i za co możemy je otrzymać, to czas najwyższy odpowiedzieć na pytanie, jak i gdzie można dokonać weryfikacji naszego stanu posiadania punktów karnych.
Punkty karne można zweryfikować stacjonarnie, udając się osobiście do najbliższego komisariatu policji. Jest to jednak - szczególnie w czasie pandemii Covid-19 - opcja mniej przyjazna, a w dodatku wymaga poświęcenia więcej czasu. Świetna alternatywa to sprawdzenie punktów karnych online, korzystając z Internetu w zaciszu własnego domu.
Jak za darmo sprawdzić ilość punktów karnych online
Każdy polski kierowca, który życzy sobie sprawdzić stan punktów karnych na swoim koncie, może to zrobić w łatwy i szybki sposób, korzystając z usługi systemu CEPiK2.0. Jest to narzędzie informatyczne, które zawiera m.in. informacje o kierowcach naruszających przepisy ruchu drogowego. Oferuje bezpłatny dostęp do danych o popełnionych przez nas wykroczeniach. Co ważne, w tym systemie możemy uzyskać informacje tylko i wyłącznie na nasz temat. Nie pobierzemy danych, dotyczących innych kierowców.W celu sprawdzenia ilości posiadanych punktów karnych, będzie nam potrzebny tzw. Profil Zaufany. Pozwala on potwierdzić naszą tożsamość i dba o bezpieczeństwo informacji na nasz temat. Profil Zaufany można założyć bezpłatnie, rejestrując się na stronie tej stronie: pz.gov.pl. Profil zaufany jest ważny przez 3 lata, od daty jego utworzenia. Po tym terminie można go bezpłatnie przedłużyć.
Proces założenia Profilu Zaufanego jest prosty i składa się z kilku kroków. Najpierw należy wskazać, w jaki sposób chcemy pozyskać nasz profil. W dostępnych wariantach znajdują się następujące możliwości:
Bank lub inny dostawca tożsamości (załóż i potwierdź profil zaufany online za pomocą banku lub innego dostawcy tożsamości).
Rozmowa wideo z urzędnikiem (złóż wniosek o profil zaufany online i potwierdź go w rozmowie z urzędnikiem).
E-dowód (załóż i potwierdź profil zaufany online za pomocą dowodu osobistego z warstwą elektroniczną i czytnika NFC).
W placówce (wypełnij wniosek online i potwierdź go w placówce - ponad dwa tysiące miejsc w Polsce i za granicą).
Najszybszą i najprostszą metodą założenia Profilu Zaufanego jest wariant pierwszy. W tym przypadku po prostu wchodzimy na stronę pz.gov.pl i sprawdzamy, czy nasz bank oferuje możliwość założenia profilu zaufanego. Jeśli tak, wybieramy odpowiednią opcję (dane banku), wypełniamy krótki formularz i klikamy na przycisk "Złóż wniosek". Następnie potwierdzamy złożenie wniosku o założenie profilu otrzymanymi kodami (mail i sms) i logujemy się do naszego konta bankowości elektronicznej. Po potwierdzeniu założenia Profilu Zaufanego możemy już sprawdzić stan swoich punktów karnych.
Sprawdzenia stanu punktów karnych możemy wykonać w następujący sposób:
Klikamy na przycisk Sprawdź swoje punkty karne.
System przeniesie nas na stronę profilu zaufanego. Zaloguj się na swoje konto.
Po zalogowaniu system przenosi nas do serwisu OBYWATEL.GOV.PL.
Informacja o naszych punktach pojawi się automatycznie.
Alternatywą metodą sprawdzenia stanu punktów karnych jest też opcja skorzystania z aplikacji mObywatel. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na tej stronie internetowej.