Wyznacz-trase.pl

Przegląd szkoleń dla transportu i spedycji

Tematyka transportu i spedycji, oraz związanych z nimi zagadnień prawnych, jest niezwykle szeroka i skomplikowana. Ciągłe zmiany – zarówno prawne, jak i technologiczne – wymuszają też nieustanne poszerzanie wiedzy, by pozostać na bieżąco. W poniższym artykule omawiamy przykłady szkoleń transportowych.

Dla kogo przeznaczone są szkolenia związane z transportem i spedycją?
Szkolenia z transportu i spedycji mogą okazać się przydatne nie tylko dla osób, które odpowiedzialne są za zarządzanie flotą firmową czy organizację transportu. Znajomość przepisów, nowinek technologicznych i nowych rozwiązań na rynku, może pomóc również pracownikom zajmującym się odbiorem towarów, reklamacjami, podpisywaniem umów czy specjalistom pracującym w firmach świadczących usługi związane na przykład z monitoringiem pojazdów.

Jaką tematykę mogą poruszać szkolenia z transportu i spedycji?
Tematyka oferowanych na rynku kursów jest bardzo różnorodna i dostosowana do uczestników o różnym poziomie wiedzy i umiejętności – zarówno specjalistów, chcących usystematyzować posiadane informacje i analizować bardziej skomplikowane przypadki, jak i dla osób, które potrzebują wskazówek, jak przełożyć przepisy prawne na praktyczne działania.

Jako przykłady wymienić można szkolenia oscylujące wokół zasad INCOTERMS, tematyki związanej z konwencją CMR, transportem międzynarodowym czy poruszającymi sprawę transportu z punktu widzenia ochrony środowiska. Niektóre firmy oferują również warsztaty, w czasie których uczestnicy mogą zdobyć praktycznie umiejętności – na przykład obsługi portalu PUESC, e-Klient, e-Przewóz (SENT) i taryfy celnej.

Przykłady specjalistycznych szkoleń i warsztatów o transporcie
Jakie konkretne kursy możemy wybrać, chcąc poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności? Oto kilka przykładowych szkoleń, związanych tematycznie z transportem, zaczerpniętych ze strony J.G.Training – firmy, która oferuje szkolenia specjalistycznie z różnych obszarów.

Transport i spedycja międzynarodowa
Szkolenie porusza szeroko rozumianą tematykę transportu i spedycji międzynarodowej – m.in. kwestie umów, ubezpieczeń, odpowiedzialności i kar. Czym się różni  od CARGO od OSC i OCP i czy warto je wykupić? Jak rozpoznać, że ktoś jest „przewoźnikiem umownym” nie spedytorem? Jakie zmiany wprowadzi nowa ustawa o monitorowaniu towarów? Uczestnicy kursu poznają odpowiedzi na te i inne pytania.

System Monitorowania Przewozu Towarów
Jest to przykład szkolenia praktycznego, które odbywa się przy komputerach i umożliwia poznanie systemów oraz portali, przydatnych osobom zainteresowanym tematyką transportu i spedycji. W ramach warsztatów uczestnicy dowiedzą się więcej o systemie SENT oraz nauczą się obsługi portalu PUESC czy e-Klient.  

Transgraniczne przemieszczanie odpadów – przepisy i praktyka
To przykład kursu, który pomaga odnaleźć się w świecie nowych przepisów i poszerza nie tylko wiedzę teoretyczną, ale uczy także, jak przełożyć teorię na praktykę. Uczestnikami mogą być zarówno osoby powiązane z firmami transportowymi czy sprzedażowymi, jak i pracownicy zajmujący się tematyką ochrony środowiska. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się, jakie zmiany w prawie wprowadzono, jakie mają zostać wdrożone i jak należy najlepiej na nie zareagować. Poznają również bliżej bazę BDO i dostaną szansę omówienia z prowadzącymi konkretnych przypadków.
Źródło: Szkolenia z transportu i spedycji - JGT