Wyznacz-trase.pl

Prawo jazdy kategorii C - wymagania i uprawnienia

Chciałbyś pracować w transporcie i spedycji? Prawo jazdy kategorii C zwiększa Twoje uprawnienia do prowadzenia pojazdów o całkowitej masie powyżej 3,5 tony. Jakie jeszcze możliwości oferuje zdane prawo jazdy kat. C? Czy posiadając je, możesz przewozić towary i zarabiać jako kierowca zawodowy? Dowiedz się, jak zrobić prawo jazdy kategorii C i poznaj zakres przyznanych uprawnień.

Do czego uprawnia Cię prawo jazdy kategorii C?

Wpis do prawa jazdy po zdanym egzaminie na kat. C otwiera przed Tobą możliwość prowadzenia auta dostawczego o DMC powyżej 3,5 tony. Pod tym pojęciem nie kryją się wyłącznie wielkogabarytowe ciężarówki, ale również pojazdy wolnobieżne, w tym ciągniki rolnicze.

Co jednak wtedy, gdy chcesz jeździć pojazdem ciężarowym z naczepą o DMC do 24 ton lub z przyczepą samowyładowczą? Konieczne będzie rozszerzenie uprawnień do wariantu C+E.

Jakie są wymagania na prawo jazdy kat. C?

Prowadzenie pojazdów kat. C to duża odpowiedzialność, a także dodatkowa trudność – nie może więc dziwić, że przepisy restrykcyjnie regulują wiek osób, uprawnionych do odbycia szkolenia. 

Do kursu prawa jazdy kategorii C można przystąpić na 3 miesiące przed osiągnięciem 21 roku życia. Dla osób, które ukończyły kurs kwalifikacji wstępnej na przewóz rzeczy, minimalny wiek został obniżony do 18 roku życia.

Warunkiem przystąpienia do kursu jest posiadanie prawa jazdy kat. B, a także zaświadczenia od lekarza i psychologa potwierdzających, że nie masz przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów ciężarowych (badania te trzeba powtarzać, by nadal mieć uprawnienia do kierowania pojazdami dostawczymi).

Nie znaczy to, że młodsi muszą porzucić marzenia o kierowaniu TIR-ami. Już od 18. roku życia można bowiem starać się o podkategorię C1, która daje uprawnienia do prowadzenia pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 7,5 tony.

Żołnierze mogą rozpocząć kurs kat. C w wieku 18 lat, a mając 19 lat, do kursu mogą przystąpić policjanci, strażacy oraz funkcjonariusze straży granicznej.

Jak wygląda kurs na kat. C?

Aby móc rozpocząć kurs na prawo jazdy kategorii C, kandydat na kierowcę musi dopełnić kilku ważnych formalności. Do najważniejszych z nich należy stworzenie PKK, czyli profilu kandydata na kierowcę.

W tym celu konieczne jest złożenie w urzędzie specjalnego wniosku o wydanie prawa jazdy, a wraz z nim orzeczenia lekarskiego i psychologicznego, potwierdzającego brak istniejących przeciwwskazań do kierowania tego typu pojazdami. Wymagane są również zdjęcia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm.

Program kursu obejmuje część teoretyczną oraz praktyczną. Teoria zajmuje minimum 20 godzin lekcyjnych, liczących po 45 minut. Praktyka zaś co najmniej 30 godzin zegarowych.

Zajęcia teoretyczne odbywają się na terenie ośrodka szkoleniowego, a praktyczne na placu manewrowym oraz bezpośrednio w ruchu miejskim. Musimy jednak pamiętać, że – standardowo – aby móc rozpocząć część praktyczną, należy wcześniej odbyć część teoretyczną. Wszystko po to, by zapewnić Ci możliwość oswojenia się z gabarytami auta w realnym ruchu. Kurs kończy się egzaminem wewnętrznym. 

Jeśli marzysz o jeździe prawdziwym ciągnikiem siodłowym, prawo jazdy kat. C jest dla Ciebie obowiązkiem. Pamiętaj, że poruszanie się takim pojazdem jest trudniejsze i wymaga innych nawyków niż autem osobowym.