Powszechna praktyka zaniżania odszkodowań przez ubezpieczycieli - jak sobie z tym poradzić?
Każdy z nas słyszał o nieuczciwych praktykach ubezpieczycieli. To, co jest zaskakujące, to skala tego zjawiska. Szacuje się, że niemal 90% ubezpieczeń wypłacanych z tytułu OC jest zaniżona. Oznacza to, że niemal każdy otrzymuje zbyt niską kwotę ubezpieczenia. Jak zadbać o to, aby ubezpieczyciel rzeczywiście pokrył koszty naprawy pojazdu?
Jak prawidłowo oszacować wysokość szkody – wniosek o dopłatę
Firmy ubezpieczeniowe obliczając wysokość szkody, jaka powstała w wyniku wypadku komunikacyjnego nie widzą korzyści w podawaniu wysokich, a czasem nawet rzeczywistych sum. W ich interesie leży wypłacenie możliwie najniższej kwoty. Z praktyki wiedzą, że większość poszkodowanych nie odwołuje się od ich decyzji i zadowala się wypłaconymi środkami. Nawet, jeśli nie pokrywają one kosztów naprawy. Warto wiedzieć, że w większości przypadków możliwa jest dopłata do odszkodowania z OC (Sprawdź więcej np. tu: https://www.helper-cpp.pl/oferta/doplata-do-odszkodowania-z-oc/). Aby mieć większą szansę na uzyskanie satysfakcjonującej kwoty ubezpieczenia warto skorzystać z pomocy specjalistów.
Kiedy przychodzi do wypłaty kwoty ubezpieczenia, zwykle większość poszkodowanych jest niemiło zaskoczona. Wypłacona przez firmę ubezpieczeniową suma jest zwykle niższa, niż oczekiwano. Ubezpieczyciel dba o własne zyski, w jego interesie jest zaniżenie kwoty odszkodowania. Najczęściej, do rażących zaniżeń wypłacanych świadczeń dochodzi w przypadku wypadków komunikacyjnych, likwidowanych z OC sprawcy.
Odmowa wypłaty świadczeń – czy jest na nią sposób
Większość poszkodowanych domyśla się, że kwota otrzymana z ubezpieczenia mogłaby być wyższa. Niewiele osób ma jednak czas i wiedzę jak walczyć o właściwą sumę odszkodowania. Co jeszcze ważniejsze – odwołać można się także od decyzji odmawiającej wypłaty świadczenia (Sprawdź więcej np. tu: https://www.helper-cpp.pl/oferta/odmowa-wyplaty-odszkodowania-na-pojezdzie/). Praktyka pokazuje, że warto walczyć o swoje. Nie należy jednak robić tego na własną rękę, szczególnie jeśli brak nam wiedzy i doświadczenia w tej kwestii.
Od odmownej decyzji poszkodowany może się odwołać. Może także pozwać zakład ubezpieczeń lub zasięgnąć porady Rzecznika Ubezpieczonych. Niewątpliwie walka z ubezpieczycielem wiąże się ze stresem i znaczną ilością czasu jaką trzeba na nią poświęcić. Jeśli szkoda nie jest wyłączną winą poszkodowanego i nie jest on sprawcą wypadku istnieje duża szansa na odzyskanie odszkodowania. Prawdopodobieństwo wywalczenia swoich praw i wypłaty satysfakcjonującej sumy jest większe, jeśli zlecimy to zadanie specjalistom, którzy mają doświadczenie w egzekwowaniu praw konsumentów od firm ubezpieczeniowych.
Czy możliwe jest wygranie sprawy o wyższą kwotę ubezpieczenia
Większość poszkodowanych zawiedzionych wypłatą kwoty odszkodowania zastanawia się, czy walka o wyższą sumę ma sens. Czy wysiłek jaki włożymy w uznanie realnej kwoty odszkodowania wart jest zachodu. Fakt jest taki, że jeśli zadanie to zleci się specjalistom, istnieje spora szansa na otrzymanie wyższej kwoty (Sprawdź np. tutaj: https://www.helper-cpp.pl/oferta/zanizone-odszkodowanie-na-pojezdzie/). Warto walczyć o swoje w mądry sposób.
Odpowiednio zredagowane pismo, zawierające niepodważalne dowody nie powinno zostać odrzucone przed ubezpieczyciela. Już na tym etapie można zyskać przynajmniej kilkaset złotych. Kluczowy w tym aspekcie jest właściwie przygotowany kosztorys szkody komunikacyjnej. Każdy błąd może zostać wykorzystany przez firmę ubezpieczeniową na niekorzyść poszkodowanego. Warto znać swoje prawa i wiedzieć, że poszkodowanemu należy się przywrócenie stanu sprzed wypadku lub uzyskanie odpowiedniej sumy pieniężnej. W przypadku decyzji odmownej konieczne bywa wkroczenie na drogę sądową. Szukając pomocy u specjalistów w danej dziedzinie, znacznie zwiększamy swoje szanse na zwycięstwo. To jeden z wielu powodów, dlaczego warto walczyć o swoje z najlepszym możliwym wsparciem.