Optymalizacja tras przejazdu z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi - zastosowanie systemu TMS
TMS to system dedykowany firmom z branży transportowej, logistycznej oraz dystrybucyjno-handlowej. Jego wdrożenie przynosi podmiotom gospodarczym wiele korzyści. Jedną z nich jest zoptymalizowanie tras przejazdu, a tym samym ograniczenie kosztów operacyjnych oraz wzrost zadowolenia wśród obsługiwanych klientów. W poniższym artykule omawiamy szereg najważniejszych korzyści systemu TMS.
Czym jest TMS, czyli system zarządzania transportem?
Transportation Management System - w skrócie TMS, czyli system zarządzania transportem, to wyspecjalizowane oprogramowanie służące do monitoringu, rozliczania, planowania oraz zarządzania środkami transportu.Inwestycję w program spedycyjny zaleca się firmom z branży transportowej, logistycznej, spedycyjnej oraz dystrybucyjno-handlowej. Dzięki TMS firma może efektywniej organizować przejazdy, ograniczać zjawisko pustych kursów, zwiększyć satysfakcję klientów oraz zmniejszyć ponoszone koszty operacyjne.
Funkcjonalności systemów TMS
- zarządzanie flotą pojazdów,
- planowanie wszelkich czynności,
- kontrolowanie kierowców realizujących przejazdy,
- przygotowywanie dokumentacji,
- zarządzanie zleceniami klientów,
- przygotowywanie rozliczeń,
- komunikacja z zatrudnionymi kierowcami,
- zautomatyzowane przygotowywanie listów przewozowych,
- możliwość integracji z innymi systemami zaimplementowanymi w firmie służącymi do zarządzania zasobami,
- optymalizowanie tras przejazdów.
Ostatnia z wymienionych funkcji dla firm z branży transportowej wydaje się być zdecydowanie najistotniejsza. Właściwe wytyczanie tras ma ogromne znaczenie. Wynika to z tego, iż przyczynia się to do skrócenia czasu oczekiwania klientów na realizację dostawy, a dodatkowo koszty związane z realizacją transportu są mniejsze.
Optymalizacja trasy z wykorzystaniem systemu TMS
Aby zaoferować klientom przewóz towarów w możliwie najkrótszym czasie, należy wytyczać właściwe trasy przejazdu. Trasy muszą być jak najkrótsze oraz najszybsze, aby jednocześnie przynosić korzyść zarówno firmie realizującej transport jak i klientom.
Samodzielne wytyczanie tras byłoby niezwykle czasochłonne, a ponadto mocno ryzykowne. Mianowicie: jeśli na danej trasie zdarzyłby się wypadek, a kierowca realizujący przejazd by o tym nie wiedział, doprowadziłoby to do wielu bardzo negatywnych konsekwencji.
Podczas wytyczania trasy trzeba brać pod uwagę nie tylko warunki na drogach, ale również preferencje klientów, typ przewożonych towarów i wiele innych kwestii.
Jeśli optymalizację trasy powierzymy algorytmom systemu TMS, wtedy będziemy mieli stuprocentową pewność, że wszystkie te czynniki zostaną wzięte pod uwagę. Kierowcy realizujący przejazd mają możliwość korzystania ze wskazówek programu poprzez smartfon lub inne urządzenie mobilne, co jest dużym ułatwieniem.