Odzież termoaktywna męska - na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Cytując serialowego klasyka: nadchodzi zima! I wszystko wskazuje na to, że w tym sezonie będzie ona dużo zimniejsza i bardziej śnieżna, niż w ostatnich latach. Z tego względu większość panów już rozgląda się za ciepłą odzieżą. Ale właśnie – ciepłą, czyli jaką? Taką, która za wszelką cenę izoluje ciało od warunków panujących nad zewnątrz? Czy za czymś, co „oddycha”, jest termoaktywne, szczególnie przydatne osobom aktywnym? Dziś sprawdzimy, na co dokładnie należy zwrócić uwagę przy zakupie tego rodzaju bielizny i odzieży.
Odzież termoaktywna męska, czy jednak ta termiczna?
Na początek należy zwrócić uwagę na pewną bardzo istotną kwestię. Wiele osób zamiennie używa bowiem zwrotów „odzież termoaktywna” i „odzież termiczna”. Tymczasem są to dwie zupełnie różne kategorie ubrań. Należy wyjaśnić, czym się one różnią, aby w pełni świadomie dokonać zakupu i nie żałować wyboru.
Odzież termiczna, jak sama nazwa wskazuje, dba przede wszystkim o termikę ciała, a konkretnie o komfort cieplny w kontekście zatrzymywania ciepła przy skórze. To wykonane najczęściej z bawełny, wełny lub mieszanki tych surowców ubrania, które mają za zadanie możliwie jak najszczelniej pokryć i odizolować ciało od niesprzyjających warunków atmosferycznych. Mówiąc krótko – jeśli jesteś zmarzluchem, uwielbiasz szczelnie otulić się podczas zamieci śnieżnej i raczej nie wykonujesz aktywności fizycznych na zewnątrz zimą, to być może odzież termiczna będzie właśnie dla ciebie.
Rozważ jednak, czy przypadkiem lepszym rozwiązaniem nie będzie odzież termoaktywna męska. Na czym polega jej termoaktywność? Otóż na tym, że nie tyle nie dopuszcza ona zimna do skóry, ile doskonale reguluje ciepłotę ciała – w obie strony. Mówiąc obrazowo – tego typu bielizna i odzież grzeje zimą i chłodzi latem.
Jak to możliwe? Wszystko ze względu na użyte materiały – najczęściej to włókna sztuczne, często splecione z wełną merynosów – owiec, które żyją na co dzień w skrajnych temperaturach. Dzięki temu ich wełna posiada naturalny mechanizm regulowania powietrza przemieszczającego się przez stworzoną z niej tkaninę. I w ten sposób taka dzianina dobrze chroni przed chłodem, ale jednocześnie, gdy biegamy, wybieramy się na górską wycieczkę lub po prostu przegrzewamy się ubrani zimowo w ciepłym pomieszczeniu – nadmiar wilgoci jest skutecznie odprowadzany na zewnątrz. Odzieży termoaktywnej męskiej nie przepocisz, a jednocześnie nie zmarzniesz!
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie odzieży termoaktywnej męskiej?
Zalety odzieży i bielizny termoaktywnej sięgają jednak o wiele dalej, o ile są one stworzone zgodnie z nowoczesną sztuką włókienniczą i posiadają dodatkowe elementy podnoszące komfort ich użytkowania. Wystarczy prześledzić wyroby czołowych polskich producentów, takich jak Brubeck. To właśnie on wykorzystuje w swojej odzieży termoaktywnej (a nawet w swoich minimalistycznych butach typu barefoot!) wspomnianą wyżej wełnę merynosów, która odpowiada za genialną termoregulację. Jakość odzieży od Brubecka potwierdza sam Piotr Pustelnik, wybitny polski himalaista oraz ratownicy GOPR, którzy używają tych wyrobów na co dzień. Wydaje się to być wystarczającą rekomendacją.
Jednak surowce to nie wszystko. Warto zwrócić uwagę na to, by sama dzianina była stworzona według najnowocześniejszych technologii. Brubeck stawia na dwuwarstwową dzianinę, która na dodatek wykonana została w technice bezszwowej. Dlaczego to tak istotne? Bo choć odzież termoaktywna męska świetnie reguluje ciepłotę ciała, to może się zdarzyć, ze w pewnych newralgicznych, wrażliwych miejscach skóra będzie lekko wilgotna. Wówczas szwy są elementem podrażniającym, co każdemu, kto prowadzi aktywny tryb życia, daje się mocno we znaki.
Co więcej? Najlepiej stawiać na wysokiej jakości tkaniny, które doskonale przylegają do ciała, są lekkie i elastyczne, przez co nie krępują ruchów. A biorąc pod uwagę fakt, że termoregulacja jest szczególnie istotna dla osób aktywnych, to właśnie swoboda ruchu wydaje się jednym z istotniejszych benefitów.
Jak więc widać, odzież termoaktywna męska to naprawdę zaawansowana kategoria ubrań, która dostarcza nam mnóstwo wygody zarówno na co dzień, jak i w bardziej ekstremalnych warunkach. Biorąc pod uwagę powyższe kryteria, z pewnością wybierzesz produkt, z którego będziesz zadowolony.