Wyznacz-trase.pl

Najlepszy przepis na nalewkę z pigwy z miodem

Nalewka z pigwy z miodem to trunek, który chętnie spożywają prawdziwi miłośnicy domowych napojów alkoholowych. Nie powinno nas to dziwić, gdyż ten alkohol jest smaczny, a przy tym bardzo zdrowy. W tym artykule znajdziesz sprawdzony i niezawodny przepis na pigwówkę z miodem.

Pigwowiec czy pigwa?


Miodową nalewkę można zrobić zarówno z pigwy, jak również z pigwowca. Warto jednak wiedzieć, że owoce te nieznacznie różnią się od siebie. Pigwowiec jest żółty i wyglądem przypomina małe jabłuszka, które rosną na krzewach, podczas gdy pigwa dorasta na drzewach, ma większe rozmiary, ale jest za to mniej kwaśniejsza i aromatyczna. Pigwa i pigwowiec są źródłem witaminy C i wymagają przetworzenia przed spożyciem.  Do przygotowania pigwówki na miodzie możemy wykorzystać pigwę lub pigwowiec, ale też dobrym rozwiązaniem będzie połączenie obu owoców z miodem. Tym sposobem otrzymamy trunek o bogatszym smaku i aromacie.

A może zainteresuje cię także nalewka z pigwy na spirytusie.

Przepis na nalewkę pigwową – krok po kroku


Do zrobienia pigwówki na miodzie potrzebne będą następujące składniki:


Przygotowanie owoców i zalanie ich alkoholem


Jeśli zależy nam na uzyskaniu niepowtarzalnego, orzeźwiającego smaku nalewki pigwowej, konieczne jest wybranie tylko zdrowych i dojrzałych owoców. Najlepiej, gdy zbierzemy lub kupimy je we wrześniu lub październiku. Owoce powinny być dokładnie umyte i obrane ze skórek. Następnie usuwamy z nich nasiona i dzielimy na ćwiartki. Dobrym pomysłem będzie też pokrojenie pigwy lub pigwowca na cienkie plasterki – tym sposobem owoce puszczą więcej soku.

Kolejnym krokiem jest umieszczenie pigwy lub pigwowca w naczyniu szklanym i zalanie ich alkoholem. Warto wcześniej połączyć 0,5l wódki i 0,5l spirytusu, wymieszać w osobnej butelce i dopiero wtedy zalać przygotowane owoce. Nalewka z pigwy z miodem musi być szczelnie zamknięta w naczyniu i powinna leżakować w ciepłym miejscu przez miesiąc.

Fermentacja owoców


Pigwówka na miodzie to trunek, który wymaga dłuższego leżakowania. Mimo tego domowej roboty nalewka pigwowa jest warta okazałej cierpliwości, o czym sami się przekonamy, gdy będziemy mieli przyjemność jej zasmakować. Po odczekaniu kilku tygodniu, odlewamy płyn do osobnego naczynia, a znajdujące się w słoiku owoce zasypujemy cukrem. Następnie zakręcamy naczynie i odstawiamy je w ciepłe miejsce na kolejny tydzień. W tym czasie cukier się rozpuści, a owoce puszczą swoje soki. Ważne jest, aby słoik lub butelka, w której znajduje się nalewka pigwowa nie została zakręcona zbyt mocno. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do rozerwania naczynia w trakcie fermentacji.

Łączenie wszystkich składników pigwówki na miodzie


Po fermentacji pigwy lub pigwowca odlewamy powstały syrop i łączymy go z alkoholem. Do przygotowanej pigwówki konieczne jest również dodanie miodu. Do sporządzenia domowej nalewki zaleca się wykorzystanie szklanki miodu w postaci płynnej – dobry będzie zarówno miód lipowy, jak i miód akacjowy. Do nalewki z pigwy z miodem możemy też dodać rum lub sok pomarańczowy. Gotowa pigwówka będzie musiała leżakować przez kolejne dwa tygodnie. Po upływie czasu filtrujemy trunek przez sitko wyłożone z gazą, a następnie przelewamy do butelek.