Jakie korzyści firmy czerpią z wyboru transportu intermodalnego?
W obecnych czasach koszta transportu są coraz wyższe, między innymi ze względu na rosnące ceny paliw. Na szczęście, rozwój logistyki pozwala na ich znaczące obniżenie. Jest to możliwe dzięki transportowi intermodalnemu.
Co to jest transport intermodalny?
Najprościej można zdefiniować transport intermodalny jako rodzaj transportu, w którym do przewozu towarów wykorzystywane jest wiele środków transportu. Może on obejmować połączenie, przykładowo: pojazdów ciężarowych, samolotów, statków, pociągów, wykorzystywanych w taki sposób i na takich trasach, by towar jak najszybciej i możliwie najtaniej dotarł do celu.
Transport intermodalny w praktyce
Pierwszym etapem procesu transportowego jest zorganizowanie całego transportu (pre-carriage) do terminalu intermodalnego; w tym celu wykorzystuje się samochody ciężarowe prowadzone przez specjalnie wyszkolonych kierowców.
Następnie cała naczepa ładowana jest na pociąg - bez przeładowywania towaru.
W zależności od lokalizacji miejsca, do którego towar ma zostać dostarczony, jednostka ładunkowa może zostać przeładowana na kolejnym terminalu kolejowym lub promowym na dalszy środek transportu, zależnie od tego, jaki będzie najbardziej korzystny.
Oczywiście, podczas całego procesu transport ładunku jest monitorowany przy użyciu lokalizatora GPS, od momentu odbioru, do momentu dostawy.
Z transportu intermodalnego korzysta coraz więcej branż: kosmetyczna, budowlana, chemiczna, ekonomiczna, modowa, papiernicza, AGD, spożywcza i inne. Ładunki o masie od 26 ton w górę przewozić można po całej Europie.
Transport intermodalny - korzyści dla firm
Przede wszystkim transport intermodalny pozwala wygenerować oszczędność kosztów. Może ona sięgać do 50 proc. Warto zaznaczyć, że rozwiązanie to daje gwarancję stałych kosztów na określonych trasach i warunkach. Mówiąc krótko, zachodzi minimalizacja i stałość kosztów całego procesu transportowego. Przykładowo, jeden pociąg może przewieźć na całej trasie trzydzieści sześć naczep intermodalnych.
Kolejną zaletą transportu intermodalnego jest wysoka elastyczność. Transport taki jest szybki (brak korków), a ryzyko zostaje ograniczone - kierowca nie zatrzymuje się na parkinach, lecz na wyznaczonych terminalach. Kontenery lub naczepy spełnić muszą standardy bezpieczeństwa i jakości oraz być odpowiednio oznakowane i zabezpieczone. Przeładowywanie całych naczep też przyspiesza proces i generuje oszczędności oraz zmniejsza ryzyko uszkodzenia towaru. Transport intermodalny nie jest również podatny na sezonowość - kombinacja różnych środków transportu sprawia, że towary z powodzeniem przewozić można przez cały rok.
Niezaprzeczalną korzyścią jest zwiększenie powierzchni ładunkowej, dzięki czemu można przewieść więcej i taniej. Wyposażenie ładunkowe jest nowoczesne. W pakiecie oferowana jest lokalizacja GPS, dzięki której bezproblemowo można śledzić ładunek na całej trasie.
Przybywa osób, dla których ogromnie ważną kwestią jest ekologia, walka z zanieczyszczeniami powietrza i katastrofą klimatyczną. Korzystające z transportu intermodalnego firmy mogą w tym zakresie budować swój pozytywny wizerunek, ponieważ metoda ta jest bardzo ekologiczna. Transport intermodalny pozwala na zmniejszenie emisji CO2 nawet o ponad 70 proc., tlenku azotu o około 90 proc., a pyłu o 80 proc. w stosunku do transportu wyłącznie samochodowego.
Oszczędność kosztów, sprawność, bezpieczeństwo i ekologia - oto główne zalety transportu intermodalnego.