Jak zadbać o ciepło podczas jesiennego i zimowego wypadu na biwak?
Okres jesienno-zimowy nie przekreśla szans na wyprawę w las i biwak w nieco mniej przyjaznych okolicznościach. Żeby jednak wszystko przebiegało w odpowiednich warunkach, konieczne będzie zadbanie o bezpieczeństwo, a komfort termiczny jest w chłodniejszych częściach roku największą z podstaw.
Tu z pomocą przychodzi nowoczesna technologia, bo nie musimy już polegać wyłącznie na ciepłej herbacie, piecyku czy ognisku. Oczywiście takie zewnętrzne źródła ciepła są fundamentalne, ale okazuje się, że dziś nawet odzież pozwala dogrzewać. W myśl tej idei na rynek wprowadone zostały przeróżne akcesoria, w tym na przykład podgrzewane rękawiczki. To oczywiście gadżety ogromnie przydatne również dla narciarzy!
Niezależnie od wybranej aktywności fizycznej taki komfort cieplny (czy to na stopach czy dłoniach) po prostu przydaje się podczas zimowych wędrówek, jazdy na nartach czy prac obozowych. Całość zasilana jest niewielkimi bateryjkami o pojemności 1800 mAh (wkładki do butów), 2100 mAh lub powerbankiem po pojemności 2400 mAh (w przypadku skarpet), które wbudowane są w konstrukcję.
W przypadku wspomnianych skarpet, elementy grzewcze nie są na stałe wbudowane, dzięki czemu całość można sprawnie rozłożyć i wrzucić do pralki. W zależności od wybranego trybu pracy zestaw działa z różną intensywnością (33% mocy, 66% mocy i 100% mocy), co wpływa na żywotność jednego ładowania baterii. W przypadu wkładek jest to od 3 do 9 godzin, a w przypadku skarpet i rękawiczek od 2 do 6 godzin.
Należy również pamiętać, że sprzęt tego typu jest wyłącznie dodatkiem do ogółu ekwipunku, który należy ze sobą zabierać. To przyjemna odskocznia od zimowego chłodu, ale absolunie nie zastępuje ona porządnego obuwia, nakryć głowy, śpiworów, namiotów i ciepła pochodzącego z piecyka lub ogniska. Jak już wspomnieliśmy na początku - bezpieczeństwo jest tu absolutnie kluczowe.
Jak działają takie gadżety?
Klucz do sukcesu znajduje się w tym przypadku w sprytnym wykorzystaniu materiału odpowiednim podejściu do tematu. Biorąc na przykład podgrzewane wkładki do butów na tapet, można zauważyć że produkt został wyposażony przez inżynierów w specjalne wkładki z włókna węglowego, które odpowiadają za rozgrzewanie powierzchni pod stopą. Tym samym ułatwiają suszenie jej, utrzymywanie odpowiedniej temperatury, a także zapobiegają drętwieniu palców na dużym mrozie.Niezależnie od wybranej aktywności fizycznej taki komfort cieplny (czy to na stopach czy dłoniach) po prostu przydaje się podczas zimowych wędrówek, jazdy na nartach czy prac obozowych. Całość zasilana jest niewielkimi bateryjkami o pojemności 1800 mAh (wkładki do butów), 2100 mAh lub powerbankiem po pojemności 2400 mAh (w przypadku skarpet), które wbudowane są w konstrukcję.
Jak można skorzystać z podgrzewanych akcesoriów do odzieży?
Żeby skorzystać z ogrzewanych wkładek, skarpet i rękawic, trzeba po prostu je założyć. Wystarczy, że założycie podgrzewane skarpety, użyjecie poręcznego pilocika, by je uruchomić, a następnie ruszycie w poszukiwaniu przygody.W przypadku wspomnianych skarpet, elementy grzewcze nie są na stałe wbudowane, dzięki czemu całość można sprawnie rozłożyć i wrzucić do pralki. W zależności od wybranego trybu pracy zestaw działa z różną intensywnością (33% mocy, 66% mocy i 100% mocy), co wpływa na żywotność jednego ładowania baterii. W przypadu wkładek jest to od 3 do 9 godzin, a w przypadku skarpet i rękawiczek od 2 do 6 godzin.
Dlaczego odpowiednie dogrzenie stóp i dłoni jest tak istotne?
Kto miał tę wątpliwą przyjemność marznąć w zimę na dworze podczas spaceru, trekkingu czy jazdy na nartach, ten z pewnością będzie w stanie określić nieprzyjemne uczucie drętwienia palców. Bardzo często mocno utrudnia ono życie, a na dłuższą metę może być niebezpieczne. Dlatego też taki sposób dostarczenia ciepła w niekorzystnych warunkach może być wręcz ratunkiem przed odmrożeniami.Należy również pamiętać, że sprzęt tego typu jest wyłącznie dodatkiem do ogółu ekwipunku, który należy ze sobą zabierać. To przyjemna odskocznia od zimowego chłodu, ale absolunie nie zastępuje ona porządnego obuwia, nakryć głowy, śpiworów, namiotów i ciepła pochodzącego z piecyka lub ogniska. Jak już wspomnieliśmy na początku - bezpieczeństwo jest tu absolutnie kluczowe.