Jak prawidłowo ustawić lusterka w samochodzie?
Ćwiczenie prawidłowego ustawiania lusterek jest jednym z pierwszych praktycznych zadań, realizowanych w ramach szkolenia przyszłych kierowców. Kierujący pojazdem musi wiedzieć jak poprawnie ustawić lusterka zewnętrzne i środkowe pojazdu, aby zagwarantować sobie dobrą widoczność w strefach bocznych i za bryłą pojazdu. Dobrze dopasowane lusterka w znacznym stopniu wpływają na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Kierowca jest w stanie pewniej i szybciej podejmować niektóre manewry, nie zagrażając tym samym innym uczestnikom dróg. Podpowiadamy, w jaki sposób prawidłowo ustawić lusterka w samochodzie i co się może stać w sytuacji, gdy zbagatelizujemy ten problem.
Dlaczego dobre ustawienie lusterek może uratować nas przed kłopotami?
Kierowanie pojazdem wymaga znakomitej koordynacji ruchowej i wzrokowej. Kierujący musi zachowywać czujność, w szczególności podejmując manewry zmiany pasa ruchu czy wyprzedzania. Lusterka samochodowe pomagają w upewnieniu się, że nasz ruch nie zagrozi innym uczestnikom jazdy. To szczególnie ważne podczas zmieniania kierunku poruszania się, parkowania, włączania się do ruchu i sprawdzania, czy sąsiadujący pas ruchu jest pusty. Głównym celem ich obecności w pojeździe są kwestie bezpieczeństwa.Mają one zapewnić odpowiednią widoczność obszaru znajdującego się za punktem, w którym siedzi kierowca. Co ważne, samochód nieposiadający lusterek nie może zostać dopuszczony do ruchu drogowego. Te kwestie regulują przepisy prawne zawarte w ministerialnym rozporządzeniu dot. warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. W niektórych sytuacjach nawet dobrze wyprofilowane lusterka mogą przyczynić się do powstawania problemów.
- Jazda ze stłuczonym lusterkiem grozi mandatem oraz zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.
- Jeśli lusterko nie spełnia swojej funkcji, tj. jest brudne, zabłocone - kierowca może zostać ukarany mandatem.
- Jazda z niesprawnym lusterkiem grozi nie tylko konsekwencjami finansowymi, ale przede wszystkim zwiększa ryzyko kolizji i wypadku.
Korekcja lusterka wstecznego. Jak jej dokonać?
Lusterko wewnętrzne, popularnie określane "wstecznym", powinno zostać ustawione jako pierwsze w kolejności. Jego pozycje koryguje się niezwykle łatwo i intuicyjnie. Musi zostać ustawione w taki sposób, aby kierujący widział to, co znajduje się za tylną szybą pojazdu - bez konieczności zmieniania swojej pozycji za kierownicą. Należy pamiętać, że pozycja lusterka wewnętrznego jest niejako skorelowana z ustawieniem fotela. Pozycję lusterka należy zatem każdorazowo korygować, jeśli położenie fotela ulegnie zmianie.Ustawianie lusterek zewnętrznych. W czym tkwi największa trudność?
W przypadku lusterek zewnętrznych możemy mieć do czynienia z ich trzema rodzajami:- lusterkami ustawianymi ręcznie,
- elektrycznymi lusterkami z możliwością ręcznego złożenia,
- w pełni elektrycznymi lusterkami składanymi automatycznie.
Najtrudniej będzie skorygować pozycję lusterek bocznych. W starszych pojazdach należy użyć uchwytu do ustawiania lusterek, wystającej w głąb pojazdu. Trzeba wykazać się delikatnością i precyzją. Rzadko zdarza się, aby lusterko zostało ustawione w kilka sekund - zwykle potrzebujemy przynajmniej kilkunastu prób, by dokonać właściwego ich ulokowania. Lusterka elektryczne ustawia się łatwiej, z wykorzystaniem przycisków lub niewielkiej gałki. Należy pamiętać, aby lusterko zewnętrzne ustawić w ten sposób, aby swobodnie obserwować daleką przestrzeń na danym pasie ruchu. Wskazane, aby w niewielkiej części lusterka (kilka % powierzchni) było widać tylną część pojazdu. Lusterko powinno być ustawione centralnie, czyli nie może być skierowane w stronę krawężnika bądź nieba.