Wyznacz-trase.pl

Czyszczenie samochodu: jak i czym ręcznie umyć i wysprzątać auto?

Czyszczenie samochodu u profesjonalisty może kosztować nas nawet 300 zł. Tymczasem możemy wykonać to samodzielnie i tanim kosztem, zwłaszcza jeżeli dysponujemy odpowiednimi środkami i urządzeniami do mycia i pielęgnacji samochodu. Omawiamy, jak powinno wyglądać sprzątanie auta krok po kroku!

Wnętrze samochodu powinno być czyste i zadbane, aby nie tylko przyjemnie się nim jeździło, ale też nie stwarzało się niebezpieczeństwa na drodze. Śmieci na podłodze, brudne szyby czy nawet śliska od zabrudzeń kierownica stwarzają ogromne zagrożenie. Dlatego zachęcamy do regularnego czyszczenia samochodu, które powinno obejmować mycie samochodu z zewnątrz i odkurzanie wnętrza. Wbrew pozorom nie jest to czasochłonna czynność, zwłaszcza jak będziemy wykonywać ją regularnie i z użyciem odpowiednich środków do pielęgnacji.

Mycie samochodu w środku – od czego zacząć?

Czyszczenie samochodu w środku to nie tylko przetarcie szyb i wytrzepanie dywaników. Nie powinniśmy się ograniczać także tylko do odkurzania tapicerki. Każde mycie samochodu wewnątrz to szereg czynności, które warto wykonywać za każdym razem, aby uzyskać idealny efekt.

Jak więc zabrać się za sprzątanie auta? Najlepiej od wytypowania elementów, które koniecznie należy umyć, a nawet zdezynfekować.

Zabierając się za czyszczenie samochodu, pamiętaj, że o estetyce pojazdu decydują: stan plastików, kokpitu, przejrzyste szyby oraz zadbana podsufitka (szczególnie jeśli jest jasna, nie należy zapominać o jej dokładnym wyczyszczeniu). Sprzątanie samochodu powinno obejmować również solidne odkurzenie i wytarcie schowków, ponieważ to w ich kącikach gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń.(...) Sprzątając wnętrze auta, pamiętaj o dokładnym umyciu elementów, których dotykasz najczęściej, takich jak kierownica czy gałka zmiany biegów. Warto przetrzeć je środkiem do dezynfekcji – możemy przeczytać w poradniku Kärcher na stronie: Czyszczenie wnętrza samochodu: jak sprzątać i odkurzać auto?

Odkurzanie auta możemy wykonać normalnym odkurzaczem, możemy też wykorzystać wysokiej jakości, wygodne i mocne urządzenie wysokociśnieniowe, które usuwa nawet najbardziej oporny brud. Taki sprzęt jest też doskonałym rozwiązaniem dla osób posiadających zwierzęta – wyróżnia się silną mocą ssania, przez co sprawnie upora się z kłopotliwą sierścią.

Zadbajmy również o akcesoria – sprawdzą się szmatki, ale też szczotki, jak na przykład szczotka Power z przystawką T-Racer, którą wyczyścimy poziome i pionowe powierzchnie płaskie w czasie o około 30% krótszym niż za pomocą dyszy wysokociśnieniowej!

Mycie samochodu z zewnątrz – zapomnij o myjni!





Problemem może być umycie samochodu z zewnątrz, zwłaszcza że obawiamy się smug, zacieków czy nawet zniszczenia karoserii. Wielu kierowców decyduje się więc na skorzystanie z profesjonalnej myjni, płacąc jednorazowo nawet 300 złotych! Istnieje jednak obawa, że użyte w tym celu szczotki będą złej jakości, przez co spowodują ubytki w lakierze. Ponadto nie zawsze mycie jest kompleksowe – w samochodzie jest przecież dużo wgłębień i zakamarków, które warto domyć ręcznie.

Czym umyć samochód z zewnątrz? Sprawdzi się urządzenie wysokociśnieniowe. Czym się kierować wybierając myjkę do samochodu: Jaka przydomowa myjka ciśnieniowa? Jak wybrać? Poradnik

Jak więc najlepiej myć samochód? Najlepiej samodzielnie. Tylko wtedy zyskamy pewność, że wyczyściliśmy samochód z zewnątrz dokładnie. Pamiętajmy jednak o tym, aby robić to o dogodnej porze oraz w dobrym miejscu. Warto myć auto w pochmurną pogodę lub w zacienionym miejscu, aby detergenty za szybko nie zasychały, oraz z dala od drzew, by zminimalizować ryzyko zabrudzeń.

Czyszczenie samochodu krok po kroku

Instrukcję mycia samochodu możemy zamknąć w 3 krokach. Mianowicie zaczynamy od mycia wstępnego, następnie mycie właściwie, a na koniec spłukiwanie. Jednak prawidłowa kolejność to nie wszystko, warto wiedzieć, w jakim kroku użyć konkretnego preparatu i dlaczego.

W przypadku pre-wash, czyli mycia wstępnego, najlepiej wykorzystać pianę aktywną, która ma za zadanie zmiękczyć i odseparować brud. Dzięki temu szybciej go usuniemy. Ponadto piana chroni karoserię i powleka ją niewidzialnym zabezpieczeniem przed promieniowaniem UV i zanieczyszczeniami, w efekcie zwiększa się jego odporność. Ważne jest też, jakiego sprzętu wysokociśnieniowego tu użyjemy, i jakich środków czyszczących używamy:
Wszystkie myjki wysokociśnieniowe działają na tej samej zasadzie, czyli podają wodę pod bardzo dużym ciśnieniem. Aktywna piana może być przez nie rozprowadzana bezdotykowo właśnie dzięki wykorzystaniu tego ciśnienia wody. Uzyskanie tego samego efektu nie byłoby możliwe np. przy użyciu samego węża ogrodowego, który podaje wodę pod ciśnieniem zaledwie 4 barów. Po podłączeniu go do urządzenia wysokociśnieniowego można uzyskać ciśnienie nawet do 160 barów. ” – czytamy w artykule Aktywna piana: jak działa? Jak poprawnie używać i myć aktywną pianą?

Co ważne, pianą aktywną myjemy cały samochód z zewnątrz, również koła, felgi i szyby. Po tym kroku przechodzimy do mycia właściwego szamponem samochodowym. Do mycia auta warto sięgnąć po specjalistyczne preparaty, na przykład takie z formułą 3w1, które skutecznie usuwają nawet uporczywe zabrudzenia takie jak osady z soli, tłuste plamy, zaschnięte błoto czy zanieczyszczenia emisyjne. Ich zaletą jest to, że znacznie przyspieszają proces schnięcia, dzięki czemu lakier nie wymaga czasochłonnego polerowania irchą.

Następnie wszystko dokładnie spłukujemy, najlepiej przy użyciu myjki wysokociśnieniowej. Czyszczenie samochodu kończymy myciem szyb i okien.

Pamiętajmy, że czysty samochód wpływa przede wszystkim na nasze samopoczucie i komfort, a im my lepiej będziemy się czuć we własnym samochodzie, tym lepiej będzie przebiegać cała podróż.

Źródła:
http://branzaczystosci.pl/czyszczenie-samochodu/
https://www.kaercher.com/pl/home-garden/poradnik-zastosowan/czyszczenie-samochodu.html
https://www.kaercher.com/pl/home-garden/poradnik-zastosowan/czyszczenie-wnetrza-samochodu-jak-sprzatac-i-odkurzac-auto.html
https://www.kaercher.com/pl/home-garden/poradnik-zastosowan/mycie-samochodu-jak-i-czym-skutecznie-umyc-auto.html
https://www.motofakty.pl/artykul/aktywna-piana-do-mycia-samochodow-jak-jej-uzywac-w-domowych-warunkach.html
https://www.motofakty.pl/artykul/czyszczenie-wnetrza-samochodu-i-pranie-tapicerki-poradnik.htm
https://www.motofakty.pl/artykul/czyszczenie-wnetrza-auta-jak-to-zrobic-szybko-i-skutecznie.html