Czy zawsze trzeba wzywać policję podczas kolizji?
Kolizja, nawet jeżeli jest niegroźna, z pewnością jest niezwykle stresującym dla wszystkich jej uczestników wydarzeniem. Jedną z decyzji, którą należy wówczas podjąć, jest ta dotycząca tego, czy wzywać na miejsce policję, czy też nie. W wielu przypadkach służby te nie muszą być zawiadamiane, ponieważ wystarczy jedynie spisać stosowne oświadczenie. W pewnych sytuacjach jednak obecność funkcjonariuszy jest niezbędna. Czy zawsze trzeba wzywać policję podczas kolizji? Podpowiadamy.
Kiedy trzeba wezwać policję w razie kolizji?
Każdy kierowca powinien wiedzieć, w jakich sytuacjach zobligowany jest przepisami prawa do wezwania na miejsce kolizji policji. Obowiązek ten spoczywa na nas wówczas, gdy w wyniku takiego zdarzenia któryś z kierowców, pasażerów lub innych uczestników ruchu został ranny. Co więcej, obrażenia te nie muszą być poważne. Policja musi pojawić się na miejscu takiego zdarzenia nawet w sytuacji, kiedy zespół ratownictwa medycznego uzna, że możliwe jest zabezpieczenie rannego na miejscu i taka osoba nie musi trafiać do szpitala.
W takim przypadku funkcjonariusze sprawdzają trzeźwość prowadzących pojazdy, stan techniczny samochodów, a także wiele innych aspektów, na przykład czy auta mają aktualną polisę OC. Z tego powodu nie powinniśmy wyjeżdżać na drogi, jeżeli takowego ubezpieczenia nie posiadamy. Ceny obowiązkowej polisy u poszczególnych firm różnią się między sobą. Dlatego warto użyć narzędzia takiego jak kalkulator OC, dzięki któremu będziemy mogli nabyć to niezbędne ubezpieczenie w korzystnej cenie i spokojnie jeździć po ulicach.
Kiedy nie trzeba wzywać policji w razie kolizji?
Policji nie trzeba wzywać w przypadku stłuczki, a więc wtedy kiedy uszkodzone zostały wyłącznie pojazdy mechaniczne, a żaden z uczestników takiego zdarzenia nie doznał uszczerbku na zdrowiu. Dlatego w sytuacji, kiedy obie strony ustaliły, kto jest sprawcą takiego zdarzenia i osoba ta poczuwa się do winy, można spisać oświadczenie. Taki dokument będzie dla osoby poszkodowanej podstawą do otrzymania rekompensaty finansowej z OC sprawcy.
W sytuacji kiedy jednak żadna ze stron nie poczuwa się do odpowiedzialności, a więc trudno jest jednoznacznie określić sprawcę lub przyczynę kolizji bądź też sprawca nie chce przyznać się do winy, lub – co gorsza – jest nietrzeźwy lub zbiegł z miejsca zdarzenia, wówczas należy wezwać policję. Funkcjonariusze nie tylko ustalą, kto odpowiada za kolizję, ale również sporządzą protokół, który będzie stanowił ważny dokument podczas ubiegania się o rekompensatę finansową z OC sprawcy. Warto jednak wiedzieć, że przyjazd policji wiąże się również z pewnymi kosztami. Na sprawcę najprawdopodobniej zostanie nałożony mandat, a także punkty karne.