Wyznacz-trase.pl

Basen ogrodowy

Dom z basenem… Symbol luksusu wprost z Hollywood? Jak się okazuje – wcale nie! Tam, gdzie położenie działki, klimat lub po prostu domowy budżet nie pozwalają na tradycyjny basen murowany, z pomocą przychodzą właśnie baseny ogrodowe. Z roku na rok robią coraz większą furorę wśród mieszkańców zarówno miast jak i wsi, stając się powoli obowiązkowym elementem każdego ogrodu.

Nie da się ukryć, że Polska nie słynie z letniego klimatu. Deszczowe dni urlopowe nad Polskim morzem są już owiane legendą, a nieliczne upalne dni kojarzą się głównie ze skwarem bijącym od chodników i biurowców. A jednak lato z roku na rok robi się coraz dłuższe i gorętsze, a kolejne fale upałów sprowokowały ludzi do poszukiwania ochłody w basenach. Kiedy przychodzi do podjęcia decyzji okazuje się, całkowicie słusznie, że inwestycja w basen murowany jest po pierwsze ryzykowna – nie żyjemy w klimacie, który pozwala na użytkowanie basenu okrągły rok, po drugie - wymaga profesjonalnych i kosztownych prac budowlanych, które trwale zmienią kształt działki i po trzecie – niezależnie od częstotliwości użytkowania, basen będzie wymagał całorocznej konserwacji.

Alternatywą basenu tradycyjnego jest basen ogrodowy, który od paru lat szturmem podbija Polskie ogródki. Na czym polega ten typ basenu? Czym różni się od basenu tradycyjnego? Sekret tkwi w konstrukcji – baseny ogrodowe zbudowane są z elastycznego PVC, w dotyku przypominającego ściśle tkany materiał. Można mu nadać dowolny kształt, jednak najbardziej popularne są baseny okrągłe i prostokątne. Niecka basenowa może być wparta stalowym, rozkładanym stelażem, lub w przypadku basenów rozporowych – nadmuchiwanym kołnierzem na brzegu basenu. Największą zaletą basenu z PVC jest jego sezonowość: może stać rozłożony całe lato, a gdy aura pogodowa przestanie sprzyjać kąpielom, wystarczy go opróżnić, złożyć i schować na zimę do garażu, podobnie jak basen dmuchany.

Jak wybrać basen ogrodowy?


Przybliżmy nieco czym dokładnie różnią się między sobą baseny stelażowe od rozporowych – jak wcześniej wspomniano, obydwa typy basenów opierają się na niecce z bardzo wytrzymałego, wodoszczelnego tworzywa. Baseny rozporowe, ze względu na swoją specyfikę, występują tylko i wyłącznie w kształcie okrągłym. Rozłożenie ich jest dziecinnie proste – wystarczy nadmuchać kołnierz basenu, po czym napełnić nieckę wodą. Napór wody podniesie całą konstrukcję wypełniając nieckę jak balon, a kołnierz uchroni ją przed przechyleniem się i rozlaniem wody. Niestety, prostota użytkowania okupiona jest również minusami – ze względu właśnie na konstrukcję, baseny rozporowe nie mają nieograniczonej głębokości i średnicy. Są za to fantastycznym rozwiązaniem dla działkowiczów, dla których utrzymywanie basenu przez cały sezon mogłoby być problematyczne.

Baseny stelażowe dla odmiany występują również w większych rozmiarach i innych kształtach – oprócz okrągłych są również prostokątne, a nawet czasami ośmiokątne. Umożliwia to konstrukcja oparta na stalowym stelażu, który utrzymuje elastyczną nieckę i zgromadzoną wewnątrz niej wodę. Baseny tego typu pod względem funkcjonalności nie ustępują w niczym basenom murowanym – z tą różnicą, że są na ziemi. Dodatkowo mnogość akcesoriów basenowych, którymi można ulepszyć swoje basenowe doświadczenie zdecydowanie przemawia na korzyść takiego rozwiązania.

Akcesoria basenowe – konieczność, czy fanaberia?


Podstawą każdego zestawu basenowego jest oczywiście pompa. Pompy filtrujące występują w każdym basenie, niezależnie, czy jest ogrodowy, murowany, czy jest to profesjonalna pływalnia. W tych dwóch ostatnich systemy filtrujące są najczęściej schowane pod konstrukcją. W przypadku basenów ogrodowych do niecki podłączana jest pompa zewnętrzna, w zależności od rodzaju z filtracją piaskową lub z wymiennymi, papierowymi kartuszami. Filtracja wody basenowej jest absolutną koniecznością – w przeciwnym razie stojąca woda wystawiona na warunki atmosferyczne, takie jak słońce czy deszcz, stanie się rajem dla glonów w ciągu zaledwie kilku dni. Drugim gwarantem utrzymania basenu w czystości jest stosowanie chemicznego środka dezynfekującego – chloru lub tlenu. Oprócz tradycyjnie stosowanych rozpuszczalnych w wodzie tabletek z chemią można zastosować urządzenia generujące chlor z dosypanej do wody basenowej soli.

Gdy zadbamy już o higienę korzystania z basenu możemy skupić się na dostosowaniu wody do naszych potrzeb – zmiękczyć ją, podwyższyć lub obniżyć jej pH, ogrzać do odpowiedniej temperatury. W kwestii ogrzewania wody można posiłkować się zarówno podgrzewaczami elektrycznymi, jak i rozwiązaniem ekologicznym i energooszczędnym, a równie skutecznym – panelami solarnymi. Przed utratą temperatury skutecznie ochroni mata lub pokrywa basenowa, która w dodatku zabezpieczy wodę przed zabrudzeniem.

Nie da się ukryć, że mnogość akcesoriów basenowych nie jest podyktowana li i jedynie wychodzeniem naprzeciw kolejnym zachciankom właścicieli basenów, lecz także czystymi względami praktycznymi. Odkurzacz basenowy prędzej czy później przyda się każdemu, tak jak drabinka do bezpiecznego wchodzenia i wychodzenia z wody. Jeśli jednak perspektywa napuszczania i ogrzewania 10 metrów sześciennych wody kogoś przeraża, producenci basenów mają dla nich rozwiązanie, które na pewno wyróżni ich ogród z tłumu.

Domowe SPA – szczypta luksusu „pod strzechą”


Dmuchane jacuzzi w pierwszej chwili wydaje się poważną inwestycją, w dodatku nie do końca trafioną – dmuchany basen za ponad tysiąc złotych? Czy nie łatwiej i taniej byłoby zbudować zwykłe, stacjonarne jacuzzi? Otóż nie, z dokładnie tych samych powodów, co w przypadku basenów ogrodowych – sama instalacja grzewcza i napowietrzająca pochłonęłaby nie tylko mnóstwo pieniędzy, ale i również robocizny budowlanej, podczas gdy dmuchane SPA po opróżnieniu i złożeniu można bezpiecznie przechować poza ogrodem. Jacuzzi dmuchane wbrew pozorom nie jest zwykłym dmuchanym basenem – jest zbudowane z zupełnie innego materiału, niezwykle wytrzymałego PVC, kojarzącego się nieco z ekoskórą. Nadaje mu to nie tylko niespotykanej wytrzymałości, ale również eleganckiego wyglądu.

Wbrew pozorom jacuzzi to nie tylko rozrywka dla dorosłych – w przypadku małych przestrzeni, gdzie basen ogrodowy zająłby zbyt wiele miejsca lub po prostu by się nie zmieścił, to rozwiązanie nawet bardziej optymalne. Bez problemu mogą się w nim bawić nawet małe dzieci, a kąpiel bąbelkowa z pewnością sprawi im wiele frajdy. Wieczorem ich miejsce mogą zająć żądni relaksu rodzice, a dzięki wbudowanemu elektrycznemu podgrzewaczowi wody nie muszą rezygnować z kąpieli ze względu na chłód wieczorową porą.

Zintegrowane akcesoria to właśnie największa zaleta dmuchanych jacuzzi. Każdy z modeli posiada wbudowaną pompę filtracyjną, podgrzewacz wody i dysze do generowania charakterystycznych bąbelków. Modele bardziej zaawansowane posiadają również generatory chloru, a to oznacza, że do użytkowania takiego jacuzzi potrzebujemy tylko wody, odrobiny niejodowanej soli i kartuszy do pompy, które należy raz na jakiś czas wymienić. Właśnie ta kompaktowość i wielofunkcyjność usprawiedliwia koszt dmuchanego SPA, które po wzięciu pod uwagę kosztów wszystkich akcesoriów niezbędnych do większego basenu ogrodowego okazuje się wcale nie być taki powalający.

Basen – i co dalej?


Wielu chętnych do zakupu basenu ogrodowego zmaga się z wątpliwościami – i bardzo dobrze, ponieważ żaden zakup nie powinien być impulsywny. Czy inwestycja w basen niesie za sobą jakieś ukryte, dodatkowe koszta? Czy nie jest to tylko chwilowa moda, która przeminie po dwóch sezonach, a basen spędzi kolejne lata zapomniany w garażu? Czy konserwacja basenu mnie nie przerośnie?

Rosnąca z roku na rok popularność basenów ogrodowych pokazuje, że jednak nie jest to chwilowa modu, a raczej trwale zapisujący się w naszym stylu życia trend. Ludzie chętnie zakupują baseniki o mniejszych rozmiarach dla dzieci, po kilku latach wymieniając je na większe. Nie da się również ukryć, że basen wymaga systematyczności. Regularna filtracja wody, stałe stosowanie chemii dezynfekującej i przeciwdziałanie glonom pozwala na użytkowanie basenu przez cały sezon zaledwie przy jednokrotnym napełnieniu wodą. Jeśli jednak basen się zaniedba a woda zakwitnie, trzeba będzie ją wymienić, a basen wyczyścić. Dobrze konserwowany basen jest w stanie wytrzymać ponad dziesięć sezonów, więc warto też przy zakupie brać pod uwagę nie tylko obecne preferencje i potrzeby, ale również te nadchodzące – czy w rodzinie pojawią się małe dzieci? Czy jednak dzieci już powoli wyrastają z bycia taplającymi się berbeciami i będą wolały nad basenem organizować imprezy dla rówieśników? Jedno jest pewnie – wszystkim tym wymaganiom są w stanie wyjść naprzeciw producenci basenów ogrodowych, oferujący w swoich katalogach produkty, które odnajdą się w każdym ogrodzie, nawet dla najbardziej wymagającego właściciela basenu.