Wyznacz-trase.pl

Samochody ze Szwajcarii - o czym pamiętać sprawdzając auto ze Szwajcarii?

Pomimo że Szwajcaria wydaje się jednym z najdroższych państw, to jednak do tej pory w 2020 roku do Polski sprowadzono ponad 12 tysięcy samochodów właśnie z tego kraju. Chociaż wydaje się to niemal nierealne, to fakty są takie, że Polacy lubią kupować szwajcarskie pojazdy. O czym zatem należy pamiętać, decydując się na sprowadzenie auta ze Szwajcarii?

Jak szukać samochodów ze Szwajcarii?
Przede wszystkim, jeśli ktoś chce zakupić samochód ze Szwajcarii, powinien pamiętać o tym, że w tym państwie można porozumiewać się językiem niemieckim, włoskim, francuskim albo - czwartym - romansz. Sporo Szwajcarów zna też angielski.

Szukając auta ze Szwajcarii, warto zdecydować się na pośrednictwo firm zajmujących się tego typu usługami.Jest ich dość sporo, ale warto pomyśleć przede wszystkim o tym, aby wybrać stronę sprawdzoną i polecaną przez innych. Można też znaleźć samochód na własną rękę na szwajcarskich portalach samochodowych, podobnych do tych, które są dość popularne w Polsce.

Jest także możliwość wyjazdu do Szwajcarii oraz wybranie pojazdu już na miejscu. Sama podróż może trochę kosztować, ale dzięki stronie Wyznacz-trase.pl można sprawdzić, ile pieniędzy na paliwo należy przeznaczyć na podróż tam i z powrotem.

Kupując samochód ze Szwajcarii, warto pamiętać, że konieczne jest dopełnienie różnych formalności związanych między innymi z legalizacją pojazdu w Polsce. Po pierwsze, należy na samym początku opłacić akcyzę. Istnieją obecnie 2 stawki. Pierwsza dotyczy samochodów z silnikiem o pojemności do 2000 cm sześciennych (3,1%) i powyżej 2000 cm sześciennych (18,6%). Dla samochodów hybrydowych istnieje 50% obniżki, to jest kolejno:
1,55% (do 2000 cm sześciennych);
9,3% (powyżej 2000 cm sześciennych, ale mniej niż 3500 cm sześciennych).

Akcyzę należy zapłacić do 30 dni od zakupu. Wszystkie dokumenty są dostępne na stronie ministerialnej. Następnie należy uiścić opłatę celną, jednak jeśli pojazd posiada świadectwo pochodzenia EUR-1, nie trzeba tego robić. Jest to poświadczenie, że samochód został wyprodukowany na terenie Wspólnoty Europejskiej. Pomimo że Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej, to jednak znajduje się we Wspólnocie.

Do rejestracji auta w wydziale komunikacji konieczne jest posiadanie dowodu zakupu. Może to być faktura albo umowa kupna-sprzedaży. Sprowadzając auto do Polski, należy poddać go badaniom technicznych. Polskie urzędy nie akceptują bowiem szwajcarskich przeglądów.

Dodatkowo, dokumenty w postaci dowodu rejestracyjnego, dowodu zakupu oraz karty pojazdu (jeśli taka istnieje), należy przetłumaczyć u tłumacza przysięgłego na język polski.

Istotna jest również kwestia tablic eksportowych. Samochód, który wjechał do Polski samodzielnie, musi posiadać wykupione tablice rejestracyjne oraz ubezpieczenie. Kiedy pojazd był kupowany od handlarza, wówczas należy sprawdzić ważność tablic. Białe cyfry na czerwonym tle to rok ważności, a czarne cyfry to miesiąc ważności. Można jeździć na nich po Polsce, ale tylko do momentu, aż upłynie ich data ważności.

Jak kupić samochód w Szwajcarii?
Sprawdzając samochód ze Szwajcarii, warto pamiętać o tym, aby dowiedzieć się, w jakim stanie jest pojazd. Często Szwajcarzy sprzedają auta po wypadku, ponieważ stać ich na to, aby kupić nowy, nieuszkodzony. Niektóre są więc w lepszym, a inne w gorszym stanie. Tego typu samochody bardziej opłaca się importować do Polski, ponieważ mają niższą cenę. Jeśli jednak jest zbyt mocno poobijany, lepiej poszukać innej oferty - takiej, która nie pochłonie kroci na naprawę.